Odličan Tomić u tijesnoj pobjedi Barcelone, Popović drugi strijelac u slavlju Fuenlabrade

Petar Jenjić • nedjelja, 18.03.2018.

Odigrane su preostale utakmice 23. kola španjolske ACB lige, a u najzanimljivijoj utakmici dana Barcelona je tek nakon produžetka slavila na gostovanju kod San Pablo Burgosa. Vrlo dobru utakmicu u dresu katalonske momčadi ponovno je odigrao Ante Tomić. Važnu pobjedu ostvarila je Fuenlabrada koja je današnjim slavljem protiv Unicaje preskočila spomenutu momčad na petom mjestu ljestvice. Marko Popović bio je drugi strijelac pobjedničke momčadi...

Baskonia nastavlja pobjednički niz u domaćem prvenstvu, a danas je stigla do sedmog uzastopnog slavlja. Na domaćem parketu bila je bolja od Gran Canarije rezultatom 91:66 i tako upisala ukupno 16. pobjedu sezone. S druge strane, gostima je ovo prvi poraz nakon pet pobjeda.

Već je nakon prve četvrtine domaćin utabao put prema sigurnoj pobjedi. Zaključio je s 15 koševa prednosti (21:6) i razliku održavao sve do treće dionice kada gostujuća momčad dolazi na samo minus pet (47:42). Ipak, više od toga nije išlo za Gran Canariju koja se vrlo brzo ponovno našla u dvoznamenkastom zaostatku i do kraja se nije uspjela oporaviti.

Jayson Granger sa 16 koševa, pet skokova i šest dodavanja predvodio je Baskoniju do pobjede, po 15 poena dodali su Vincent Poirier i Matt Janning (šest skokova). D.J. Seeley s 15 koševa i Ondrej Balvin s 14 poena i 11 skokova bili su najbolji kod gostiju.

Do tek druge pobjede u posljednjih pet utakmica, ali protiv izravnog konkurenta za što bolje pozicije, stigla je Gipuzkoa koja je kod kuće bila bolja od Estudiantesa rezultatom 101:91 i tako stigla do okrugle 10. pobjede sezone. Iako je na poluvremenu imao tek dva poena viška (44:42), domaćin odličnom igrom u nastavku uspijeva prelomiti utakmicu i doći do pobjede dvoznamenkastom razlikom.

Gipuzkou je do pobjede predvodio Henk Norel s 24 poena, Kenny Chery dodao je 20 koševa. Najbolji je kod gostiju bio Sylven Landesberg s 22 koša, Goran Suton zaključio je susret s osam poena (2/3 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 1/2), četiri skoka, tri asistencije i dvije blokade za 22 i pol minute na parketu.

16. pobjedu u sezoni upisala je Valencia koja je na domaćem terenu bila bolja od Iberostar Tenerifa sa 74:61 i tako svojim protivnicima nanijela treći poraz u posljednje četiri prvenstvene utakmice. Veći dio dvoboja Valencia je bila u rezultatskoj kontroli, iako je na početku četvrte četvrtine imala tek šest koševa viška (49:43). No, kako su odmicale minute prednost domaćin je ipak prelomio susret u svoju korist, a najvećih 17 imao je u završnici dvoboja (74:57).

Najbolji je u pobjedničkim redovima bio Bojan Dubljević s 18 koševa i šest skokova, a priključio mu se i Will Thomas sa 16 poena i sedam skokova. Mateusz Ponitka s 15 koševa i devet skokova te Mike Tobey s 14 poena i osam skokova predvodili su goste.

Vrlo važnu pobjedu uoči nastavka sezone upisali su košarkaši Fuenlabrade na gostovanju kod Unicaje. Slavili su rezultatom 86:82, upisali treću uzastopnu pobjedu i tako preskočili današnjeg protivnika na petom mjestu ljestvice.

Nijedna momčad tijekom susreta nije imala dvoznamenkastu prednost, najvećih osam koševa viška imao je domaćin tijekom treće četvrtine (58:51). Fuenlabrada početkom posljednje četvrtine prelazi u vodstvo i ne ispušta ga do kraja. Držala se Unicaja sve do same završnice na zaostatku od jednog posjeda, no gosti su zahvaljujući preciznom izvođenju slobodnih bacanja sačuvali vodstvo i stigli do pobjede.

Rolands Smits s 22 poena i pet skokova bio je najefikasniji u redovima pobjedničke momčadi. Iako nije imao savršen šuterski dan, Marko Popović bio je ipak drugi strijelac Fuenlabrade sa 17 poena (2/5 za dva, 3/10 za tricu, slobodna bacanja 4/4), dva skoka i dvije asistencije za 27 i pol minuta provedenih na parketu.

Domaćinu nije pomogla niti jako dobra utakmica Nemanje Nedovića koji je susret zaključio s 24 poena. Sasu Salin dodao je deset koševa.

Barcelona je tek nakon produžetka uspjela doći do pobjede na gostovanju kod San Pablo Burgosa. Katalonska momčad do 16. slavlja sezone stigla je rezultatom 103:101, u utakmici tijekom koje je gotovo konstantno hvatala zaostatak. S druge strane domaćinu je ovo 17. poraz, šesti uzastopni.

San Pablo odigrao je puno bolje veći dio susreta, a četiri i pol minute prije kraja imao je 12 koševa prednosti (87:75). Ipak, Barcelona uspijeva doći do izjednačenja, Thomas Heurtel zabio je za 89:89 47 sekundi prije kraja. Iako je domaćin imao dvije prilike za pobjedu, utakmica je otišla u produžetak. Izjednačeno je bilo i u dodatnih pet minuta, a za pobjedu Barcelone zabio je Edwin Jackson 20 sekundi prije kraja. Domaćin je u posljednjoj sekundi šutirao za pobjedu, no Alex Lopez nije bio precizan.

Thomas Heurtel s 21 poenom i 13 dodavanja bio je najefikasniji kod Barcelone, Ante Tomić ubacio je 21 poen (9/15 za dva, slobodna bacanja 3/8) uz osam skokova i jednu asistenciju za 31 minutu provedenu na terenu. Najbolji su kod domaćina s po 18 koševa bili Sebas Saiz (šest skokova) i Javi Vega (pet skokova).