Branimir Korać • utorak, 20.03.2018.

Odigrana su prva četiri susreta 27. kola Eurolige, a za jedino iznenađenja pobrinula se otpisana Valencia koja je svladala Real Madrid...

Real Madrid unatoč porazu u Valenciji osigurao je prolaz u doigravanje u Euroligi, ali ovaj poraz nije mu dobro došao u borbi za što bolju poziciju i prednost domaćeg terena. Valencia neće vidjeti doigravanje, ali bez obzira na to imala je motiv i upisala pobjedu 96:88.

Uoči posljednje dionice Valencia je bila na dvoznamenkastoj prednosti da bi se Real uspio vratiti na samo minus pet. Međutim stvari u svoje ruke tada uzima Joan Sastre i s devet brzih poena odvodi domaćina u sigurne vode.

"Čestitke Valenciji na pobjedi. Nedostajao nam je intenzitet od početka susreta, oni su zbog toga bili u prednosti, ali uspjeli smo se vratiti. U drugom poluvremenu smo se borili, ali presudili su njihov dobar šut za tricu i naša loša slobodna bacanja. Na kraju je bilo osam razlike, a oni su ubacili 15 trica uz 50 posto uspješnosti dok smo mi promašili osam slobodnih bacanja", objašnjavao je nakon dvoboja Pablo Laso.

Valenciju su predvodili Bojan Dubljević sa 17 poena i sedam skokova te Tibor Pleiss s 14 poena. Kod Reala po 17 poena upisali su Facundo Campazzo (12 asistencija) i Jeffery Taylor.

Do važne pobjede došao je Žalgiris koji nije dopustio iznenađenje protiv Armanija. Talijani su se oprostili od nadanja u prolaz, a Žalgiris je u identičnoj situaciji kao Real, bori se za što bolju poziciju i svaka pobjeda mu puno znači.

Ovaj dvoboj prelomljen je na prijelazu iz treće u četvrtu dionicu kada je Aaron White predvodio seriju Žalgirisa 14:3 koja je odlučila pobjednika. Tu su se Litavci odvojili na dvoznamenkastu razliku i Armani više nije imao šanse te je poražen 77:65.

"Nakon dva uzastopna poraza, znali smo da moramo odigrati sjajnu utakmicu jer nas je čekao vrlo neugodan i opasan protivnik. Iskreno, u prve tri četvrtine bio sam jako loš, napravio sam puno pogrešaka stoga sam sretan što sam se mogao iskupiti u četvrtoj četvrtini", rekao je junak domaćina White.

White je upisao 16 poena uz osam skokova, Paulius Jankunas dodao je 15 poena i šest skokova, a Kevin Pangos deset asistencija. Kod Armanija Arturas Gudaitis završio je s 19 poena i deset skokova, a Mindaugas Kuzminskas s 12 poena.

Neven Spahija s Maccabijem nastavlja neizvjesnu bitku za ulazak u doigravanje. U ovom kolu upisan je poraz i to kod Fenerbahčea koji je uz CSKA najbolja momčad sezone. Nije tu Maccabi imao previše šanse, dvoboj je bio jednosmjeran, Turci su dominirali i glatko slavili 87:73.

"Imali smo neke dobre minute, možemo s tim biti zadovoljni, ali da bi upisali pobjedu, moramo igrati dobro svih 40 minuta. Ovdje se ipak osjetila velika razlika između Fenera i nas", priznao je Spahija.

U njegovoj momčadi Pierre Jackson ubacio je 13 poena, a po 12 su dodali Deshaun Thomas i Jonah Bolden (sedam skokova). Kod Fenera Marko Gudurić ubacio je 23 poena, a Luigi Datome 16.

Panathinaikos je izborio doigravanje, a Crvena zvezda se oprostila od nadanja. Zeleni su u Ateni visoko slavili 91:71 i tako došli do 16. ovosezonske euroligaške pobjede, Dvoboj je bio jednostavan za PAO, Zvezda je rano ušla u zaostatak i domaćin je rutinski odradio ostatak posla.

"Velika pobjeda za nas, tražili smo je i trebali. Nadam se da ćemo nastaviti seriju. Osobno želim na sve načine pomoći momčadi, bez obzira na statističku kategoriju", kaže Nick Calathes.

On je odradio sjajnu utakmicu sa 17 poena, deset asistencija, šest osvojenih lopti i pet skokova dok je Chris Singleton ubacio 21 poen. Kod Zvezde Dejan Davidovac ubacio je 17 poena uz pet skokova, a Alen Omić 15 poena uz sedam skokova.