Splitu pripao derbi kola, Jadran protutnjao kroz Imotski

Ivan Šola • ponedjeljak, 27.08.2018.

Odigrano je 1.kolo 3.HNL Jug u kojem su više manje ostvareni očekivani rezultati. Za podvig kola zaslužni su nogometaši Jadrana iz Ploča koji su na gostovanju razbili Imotski, te im tako nanijeli najteži poraz unazad nekoliko godina. Derbi kola pripao je nogometašima Splita, dok su Zagora, Junak, Neretvanac i Primorac iz Stobreča također došli do sigurnih domaćih pobjeda. U ljepotici kola Primorac iz Biograda savladao je Gošk iz Dubrovnika, dok je jedina utakmica bez pogodaka odigrana između novog trećeligaša Neretve i Kamena.

Ljepotica kola odigrana je u Dubrovniku gdje su nogometaši domaćeg Goška poraženi od vrlo dobrih gostiju iz Biograda. Gosti su do vodstva stigli u 15. minuti utakmice kada je Nikola Marić iz blizine glavom zatresao mrežu za 0:1. Domaćini su vraćaju u utakmicu u 34. minuti kada Baldo Cicijelj precizno zabija za 1:1. Do kraja poluvremena gosti stižu u novo vodstvo prekrasnim zgoditkom Ivice Zelića. Odmah na početku drugog poluvremena Ivo Caput šalje loptu u gostujuću mrežu za 2:2. Do kraja susreta obje su momčadi imale nekoliko prigoda, a pet minuta prije kraja Marko Colić neobranjivo šalje loptu u domaću mrežu za veliko slavlje gostiju 2:3.

Derbi kola odigran je na Parku Mladeži gdje je Split kao domaćin porazio aktualnog prvaka lige Croatiju iz Zmijavaca. Epitet igrača utakmice zaradio je Drago Gabrić koji je u prvom poluvremenu dva puta tresao gostujuću mrežu za vodstvo Splita 2:0. U nastavku susreta gosti su uspjeli samo ublažiti poraz, igrala se 55. minuta kada je Tomislav Gudelj postavio konačan rezultat utakmice 2:1.

Za najuvjerljiviju gostujuću pobjedu pobrinuli su se igrači Jadrana koji su u Imotskom teniskim rezultatom deklasirali domaćina 6:1. Briljirao je gostujući napadač Marijan Šuto koji je postigao čak četiri zgoditka u domaću mrežu. Za potez utakmice pobrinuo se Marko Musulin koji je nakon centaršuta škaricama neobranjivo poslao loptu u mrežu, a preostali šesti pogodak za goste postigao je Mihovil Šutalo. Jedini pogodak za domaćine postigao je Juan Manuel Varea na samom početku utakmice.

Do uvjerljive pobjede stigli su igrači Junaka iz Sinja koji su na domaćem terenu s visokih 4:0 porazili Zmaj Blato s Korčule. Domaćini su stigli u vodstvo već u 17. minuti kada je nakon gužve u gostujućem šesnaestercu najbolje reagirao Šime Puljić i doveo Junak u vodstvo. Pitanje pobjednika riješeno je u 62. minuti kada je Petar Bašić-Šiško solo prodorom slomio gostujuću obranu za 2:0. Do kraja susreta viđena su još dva zgoditka, a za to se pobrinuo gostujući igrač Jerko Šeparović koji je postigao čak dva autogola.

Vrlo zanimljiva utakmica odigrana je u Neretvancu gdje su istoimeni domaćini zasluženo došli do prva tri ovosezonska boda savladavši Hrvace 2:1. Mreže su mirovale sve do 40. minute kada je Ante Babić spretno poslao loptu u mrežu za 1:0. U nastavku susreta domaća momčad ne posustaje, te su u 59. minuti zahvaljujući Anti Mihaljeviću povećali vodstvo na 2:0. Do kraja utakmice gosti su uspjeli samo uljepšati poraz, igrala se 86. minuta kada je konačan rezultat utakmice 2:1 postavio Duje Ribičić.

Jedina utakmica bez pogodaka odigrana je u Metkoviću gdje su Neretva kao domaćin i Kamen iz Ivanbegovine miroljubljivo podijelili bodove. U vrlo borbenoj utakmici obje su momčadi imale svoje prilike za postizanje zgoditaka, ali su vratari bili raspoloženi, pa je samim time podjela bodova realan ishod utakmice.

Za najuvjerljiviju domaću pobjedu pobrinuli su se nogometaši Primorca iz Stobreča koji su pred svojim gledateljima teško porazili novaka u ligi Uskok iz Klisa. Domaća je momčad stigla u vodstvo već u osmoj minuti kada je Nikola Jurjević precizno poslao loptu u mrežu. Do kraja poluvremena Primorac je udvostručio prednost zahvaljujući Luki Grubišiću. Pitanje pobjednika riješeno je odmah na početku drugog dijela kada su Branimir Galić i Mario Zebić povisili prednost na 4:0. Igrala se 62. minuta kada je Kristijan Ivan Maretić smanjio rezultat na 4:1. Do kraja susreta gosti su još dva puta vadili loptu iz mreže, a strijelci su bili Zvonimir Ožegović i Branimir Galić za konačnih 6:1.

Nogometaši Zagore vratili su se na pobjedničke staze, nakon ispadanja iz Hrvatskog kupa, u prvom kolu dočekali su Uraniju iz Baške Vode, te su ih minimalnim rezultatom zasluženo porazili. Odlučujući trenutak na utakmici dogodio se u 65. minuti kada je Željko Sablić neobranjivo poslao loptu u gostujuću mrežu. Deset minuta kasnije gosti su se mogli vratiti u utakmicu, ali udarac Marija Pejkovića s bijele točke obranio je domaći vratar Nikša Vukić.