Jan Šneler • nedjelja, 30.09.2018.

Kompletirano je osmo kolo francuske Ligue 1, a izdvojiti treba težak poraz Marseillea kod drugoplasiranog Lillea...

Kao što smo i istaknuli u ranijim najavama, aktualni prvak PSG na najboljem je putu da potvrdi novi naslov prvaka Francuske. Tek je osam kola odigrano, odnosno 30 utakmica je ostalo do kraja, no već sada pariška momčad ima osam bodova prednosti ispred najbližeg konkurenta. Večeras je jedan od tih konkurenata za naslov teško poražen.

Marseille igra toplo-hladno ove sezone i poraz od Lillea dokaz je toga. Iako Lille nije nimalo bezazlena momčad te s pravom drži drugu poziciju na tablici, Marseille ipak može puno bolje od ovoga što je danas prikazao. Tijekom cijelog susreta bolja je bila domaća momčad. Tu i tamo Marseille je zaprijetio, no osim solidnih pokušaja Nemanje Radonjića i Valerea Germaina, malo smo vidjeli od gostujućeg sastava.

Lille je konstantno pritiskao, tražio priliku za ozbiljniji pokušaj, a najbolji su imali u 24. minuti kada je udarac Jonathana Ikonea otišao malo pored gola. U nastavku susreta, Lille je bio još bolji i konkretniji. Već nakon par minuta nastavka, Nicolas Pepe je slabo pucao iz izgledne prilike. Nešto kasnije, Loic Remy je uputio udarac koji je također zamalo promašio vrata.

Konačno, u 65. minuti Lille dolazi do vodstva. Vratar Marseillea Steve Mandanda napravio je prekršaj u kaznenom prostoru te je Nicolas Pepe mirno izveo jedanaesterac i zabio za 1:0. Marseille se pokušao brzinski vratiti, uvedene su i zamjene, no pred sam kraj susreta Lille je ponovno došao u priliku da iz jedanaesterca poveća vodstvo. Ovoga puta krivac je bio Luiz Gustavo, a precizni izvođač Jonathan Bamba. Konačnih 3:0 u 89. minuti postavio je Bamba svojim drugim pogotkom na susretu.

Montpellier nastavlja s nizom neporaženosti te je u današnjem susretu rutinski slavio protiv Nimesa. Od samog početka bilo je jasno kako su domaći puno kvalitetniji, a u 28. minuti to su i potvrdili pogotkom za 1:0. Strijelac vodećeg gola bio je Ambroise Oyongo. Domaći su nastavili s pritiskom i u devetoj minuti sudačke nadoknade uspjeli doći do novog pogotka. Nakon pregledavanja snimke, sudac Ruddy Buquet dosudio je jedanaesterac koji je precizno izveo Andy Delort.

Poluvrijeme se odužilo zbog nereda i sukoba navijača s policijom koji su se ipak ubrzo smirili. U nastavku susreta, ponovno su bolji domaći koji su čak pogodili i prečku te imali još nekoliko sjajnih prilika. Ipak, mreže su mirovale do 78. minute kada je Gaetan Laborde zabio glavom za konačnih 3:0.

Toulouse je kod Rennesa došao do boda pogotkom u posljednjim minutama utakmice. Domaći sastav bio je daleko bolji i opasniji, naročito nakon isključenja Aarona Leya. Leya je dobio žuti karton u 43. minuti, da bi zbog prigovora sucu zaradio još jedan niti minutu nakon prvog. Treba također istaknuti kako je u ovoj situaciji sudac dosta oštro reagirao.

Osim igre s igračem manje, gosti su skrivili jedanaesterac u 69. minuti. Jeanclair Todibo je loše reagirao i omogućio M'Baye Niangu da golom iz jedanaesterca dovede Rennes u vodstvo. Utakmica se sve više zahuktala, domaći su bili sve opasniji, no onda je uslijedio šok u 88. minuti. Todibo, krivac za primljeni pogodak, iskupio se i zabio za 1:1. Do kraja susreta, Rennes je mogao doći i do pobjede, no nedostajalo je malo sreće.