Paris Saint-Germain 5:0 Lyon
Lyon

Jan Šneler • nedjelja, 07.10.2018.

Kao što smo mogli i očekivati, PSG je uspješno svladao Lyon u devetom kolu Ligue 1, a posebno treba istaknuti sjajnu igru Kyliana Mbappéa...

Dominacija PSG-a se nastavlja. Francuska Ligue 1 jednostavno ne može pružiti dovoljno konkurencije sjajnim Parižanima. To je bilo jasno vidljivo u današnjem ogledu devetog kola protiv Lyona. Dok je u prvom dijelu, Lyon još bio kvalitetan protivnik, u nastavku susreta spasa nije bilo protiv iznimno raspoložene domaće momčadi.

Nakon devet minuta igre, PSG je došao do vodstva. Kylian Mbappé bio je u naletu, prebacio je loptu preko vratara Lyona koji ga je srušio te je Gautier opravdano dosudio jedanaesterac. S bijele točke siguran je bio Neymar. Napomenimo kako je dvije minute ranije igru zbog ozljede morao napustiti Nabil Fekir, ponajbolji igrač Lyona te u tom svjetlu treba također promatrati veliki poraz od PSG-a.

Goste nije pretjerano obeshrabrio primljeni pogodak te su bili vrlo aktivni i prijetili iz svih pozicija. U svakom slučaju, u prvom dijelu bolja je definitivno bila gostujuća momčad. U 32. minuti, još jedna situacija išla je u korist Lyona. Zbog jednog grubljeg starta Presnel Kimpembe dobio je direktni crveni karton. Dugo je sudac gledao snimku, konzultirao se sa sucima, no donio je odluku da je stoper PSG-a ipak pregrubo reagirao.

Osokoljeni igračem više, gosti su krenuli po izjednačenje. U 42. minuti, Jason Denayer lijepo je pucao, no njegova lopta otišla je malo pored gola. Taman kad se činilo da će se na odmor otići s minimalnim vodstvom PSG-a koji je imao i igrača manje, Lucas Tousart se pobrinuo da i njegova momčad igra s deset igrača.

Nepotrebno je, iako je znao da ima žuti karton, srušio Mbappéa i potpuno opravdano Gautier mu je pokazao isključujući crveni karton. Nakon odmora, krenulo je nevjerojatnih 45 minuta. Neutralni navijači mogli su uživati u sjajnim igrama u drugom poluvremenu.

Opasno je krenuo PSG i Mbappé je u nekoliko minuta stvorio dvije odlične šanse. Ona iz 52. minute bila je izvrsna, no mladi francuski napadač pogodio je stativu. Par minuta kasnije uzvratio je i Lyon te je Ferland Mendy također uzdrmao vratnicu. Najopasniji u domaćem sastavu definitivno je bio Mbappé koji je u više navrata ozbiljnije prijetio, no do 61. minute nije stizao do pogotka.

Ipak, tada kreće njegovih nevjerojatnih 13 minuta. Prvo je u 61. minuti sjajno reagirao na odbijenu loptu i pogodio za 2:0, da bi mirno iskoristio asistenciju Marquinhosa i donio još veće vodstvo svojoj momčadi. Lyon se nije predavao, no Mbappé je bio neumoljiv. Treći pogodak postigao je u 69. minuti, a sjajnu igru okrunio je i četvrtim pogotkom u 74. minute. Nisu to bili prekrasni pogoci, većinom odbijene lopte, no Mbappé je pokazao koliko je sjajan napadač.

Utakmica je odavno bila riješena i više nije bilo potrebe da momčadi igraju punom snagom. Lyon je mogao doći do počasnog pogotka u 82. minuti, no Gianluigi Buffon uspješno je obranio udarac Memphisa Depaya. Rezultat se više nije mijenjao i PSG je preko fenomenalnog Mbappéa došao do velike pobjede nad direktnim konkurentom za naslov, Lyonom.