Buva dobar u pobjedi Bešiktaša, Tomas prvi strijelac Gaziantepa u porazu od Fenerbahčea

Jan Šneler • subota, 27.10.2018.

U sklopu četvrtog kola turske Super lige, košarkaši Bešiktaša i Tofasa mučili su se do samoga kraja protiv Istanbula, odnosno Galatasaraya...

Danas su odigrana tri susreta četvrtog kola turske košarkaške Super lige, a posebno valja izdvojiti dvije dobre predstave hrvatskih košarkaša. Ivan Buva je bio vrlo dobar u pobjedi Bešiktaša protiv Istanbula za koji nije najbolje odigrao Luka Babić. S druge strane, Marko Tomas bio je najbolji u Gaziantepu s 14 poena, no to im nije pomoglo u porazu od Fenerbahčea.

Iako nema niti jednu upisanu pobjedu, Istanbul je podosta namučio domaći Bešiktaš. Nakon prvih deset minuta, gosti su bili u vodstvu, čak imali i lijepih osam koševa prednosti u drugoj četvrtini, no nisu uspjeli dugo izdržati. Bešiktaš se ipak uozbiljio u nastavku i uspio na poluvrijeme otići s prednošću 41:35.

Iako daleko bolji, Bešiktaš se nikako nije mogao značajnije odvojiti i riješiti pitanje pobjednika. Kontrolirali su domaći rezultat, no Istanbul je stalno prijetio i do posljednjeg trenutka bio u igri. Na kraju je ipak slavila domaća momčad rezultatom 87:83.

Najbolji je kod domaćih bio Can Mutaf s 24 poena, dok je hrvatski reprezentativac Ivan Buva ostvario učinak od 11 koševa i sedam skokova. Kod gostiju, Terrell Holloway zabio je 22 poena, a Luka Babić upisao je sedam koševa uz prilično slab šut 3/10.

Fenerbahče je upisao rutinsku pobjedu na gostovanju kod Gaziantepa. Već nakon prve četvrtine, gosti su imali pristojnu prednost koju su dodatno povećali u nastavku te na poluvrijeme otišli rezultatom 23:36.

Domaći su ipak uspjeli iskoristiti rotaciju i opuštanje kod Fenerbahčea te malo smanjiti rezultat prije posljednje četvrtine, no gosti su ipak preozbiljna i moćna momčad da bi išla prepustili slučaju. Slavili su na kraju s 55:67. Kod gostiju je najbolji bio Ahmet Duverioglu sa 16 poena i pet skokova, dok je najbolji u redovima domaćeg sastava bio bivši hrvatski reprezentativac Marko Tomas s 14 koševa.

Protiv posljednjeplasirane momčadi, favorizirani Tofas je imao puno više problema nego što se očekivalo. Gostujući Galatasaray je dominirao prvih tridesetak minuta, imao ne trenutak i dvoznamenkastu prednost, no domaći sastav se ipak uspio izvući i ući u posljednju četvrtinu s prednošću od šest koševa razlike.

Niti u posljednjih deset minuta gosti nisu odustajali premda je sada Tofas kontrolirao susret. Uspjeli su se nakratko vratiti i doći na svega tri poena zaostatka, no vrlo brzo domaći odlaze na velikih devet poena i zaključuju susret rezultatom 97:82. Najbolji je u pobjedi Tofasa bio Samuel Mejia s 25 poena i sedam skokova, dok je sjajan bio Diante Garrett sa 17 koševa i čak 14 asistencija. Za goste, Zachary Auguste postigao je 28 poena i dodao pritom sedam skokova.