Maccabi potopio Barcelonu, Fenerbahče i Olympiakos uvjerljivi

Jan Šneler • petak, 18.01.2019.

Odigrane su prve utakmice 19. kola košarkaške Eurolige, a velikih iznenađenja nije bilo. Eventualno može iznenaditi prilično lagana pobjeda Maccabija nad Barcelonom koja je izgledala prilično loše...

Grupna faza košarkaške Eurolige ulazi u posljednjih 11 kola. U četvrtak su odigrani prvi susreti 19. kola, a favoriti su glatko slavili. Promjena na vrhu nema, dok će se velika borba voditi oko sedme i osme pozicije koje vodi u četvrtfinale.

CSKA Moskva nije imala prejednostavan zadatak protiv Bayerna, ali je na kraju uspjela doći do pobjede. Bavarci su mučili favorizirani CSKA, imali prednost prije posljednjih deset minuta, no domaći su se izvukli. Bayern je vodio s 52:57 na kraju treće dionice susreta, ali u posljednjih deset minuta snage je nestalo te je CSKA prilično rutinski preokrenuo i pobijedio sa 77:70.

Najbolji je kod domaćih bio Will Clyburn s 20 poena i osam skokova, dok su za gostujuću momčad Peteri Koponen i Nihad Đedović upisali po 12 koševa.

Maccabi Tel Aviv došao je do velike pobjede protiv Barcelone. Iako smo očekivali nešto napetiji susret, domaći su sve riješili do poluvremena. Na odmor se otišlo s vodstvom Maccabija 57:35 i bilo je jasno kako će gosti trebati puno energije da se vrate u susret. Nisu to uspjeli te je prije posljednje četvrtine Maccabi vodio s čak 33 poena razlike (85:52).

Domaći su se logično opustili, Barcelona malo pojačala pritisak i uspjela smanjiti zaostatak te je na kraju Maccabi slavio s 99:83. Puno je bilo raspoloženih u Maccabiju (čak pet košarkaša ostvarilo je dvoznamenkast broj poena), ali najefikasniji je bio Tarik Black sa 16 poena i šest skokova. U redovima Barcelone Pau Ribas upisao je 13 poena, dok je Ante Tomić za 19 minuta ostvario skromni učinak od osam koševa i dva skoka.

Olympiakos nije imao pretežak posao protiv Himkija, jednako kao niti Fenerbahče na gostovanju kod Gran Canarije. Grci su polako gradili svoju prednost, ušli s velikih 55:36 u posljednju četvrtinu i praktički s pola snage odradili završnicu te slavili sa 71:57. Saša Vezenkov i Kostas Papanikolau zabili su po 14 koševa, dok je kod Himkija najbolji bio Jordan Mickey s 21 košem i sedam skokova.

Fenerbahče je uvjerljivo slavio kod Gran Canarije iako su domaći odlično odradili treću četvrtinu i sa zaostatkom od svega pet poena ušli u posljednju dionicu susreta. Ipak, u ključnim trenucima, Fenerbahče je bio najbolji i na kraju su slavili s lagodmnih 64:82. Domaćima nije pomogla niti prilično dobra partija Kim Tilliea koji je postigao 21 poen. Kod gostiju, Nikola Kalinić je bio najbolji sa 16 poena.