Tomić vrlo dobar u pobjedi Barcelone kod Baskonije, Popović dobar u teškom porazu Fuenlabrade

Jan Šneler • nedjelja, 20.01.2019.

Odigrani su susreti 17. kola španjolske ACB lige, a vrlo dobre brojke upisali su i hrvatski košarkaši. Posebno treba apostrofirati odličnu partiju Ante Tomića u slavlju Barcelone...

Pobjedom Barcelone kod Baskonije zaključeni su današnji susreti 17. kola španjolske košarkaške ACB lige. Favoriti su većinom došli do pobjeda, a posebno treba izdvojiti nastupe hrvatskih košarkaša koji su zabilježili solidne nastupe u redovima svojih klubova.

Derbi 17. kola odigran je u Vitoriji-Gasteiz gdje je Baskonia poražena od Barcelone. Klub kojeg vodi Velimir Perasović dobro se držao veći dio utakmice, imao vodstvo na poluvremenu, no na kraju je ipak upisao poraz. Neizvjesno je bilo sve do završnice u kojoj je Barcelona dodala gas više i potopila domaće. Imali su gosti i dvoznamenkastu prednost, ali su se zaustavili na rezultatu 82:73. Sjajan je bio Ante Tomić koji je za goste postigao 17 poena i dodao tome devet skokova, dok je kod Baskonije Darrun Hillard postigao 18 koševa.

U prilično neizvjesnom susretu Real Madrid je uspio doći do pobjede na gostovanju kod Manrese. Domaćin se pokazao kao vrlo čvrst protivnik te je na poluvremenu imao vodstvo od četiri poena. Ipak, u nastavku susreta gosti su pokazali nešto ozbiljniji pristup i uspjeli preokrenuti susret te slaviti s 83:78. Real su predvodili Fabien Causeur sa 17 koševa i Trey Thompkins sa 16 poena. Kod domaćih, Ryan Toolson je upisao 14 poena, dok je Tomislav Zubčić dodao pet poena i tri skoka za 29 minuta igre.

Veliki preokret izvela je Gran Canaria na svom terenu protiv Murcije. Gosti su vodili na poluvremenu s velikih 43:25. Činilo se da će Murcia doći do prilično iznenađujuće pobjede, no onda je u trećoj četvrtini proradila igra domaćih. Pogodili su čak šest trica i došli do izjednačenja. Boljom igrom u posljednjoj dionici potpuno su slomili goste i slavili s 90:82. Oriol Pauli je bio sjajan s 20 koševa, dok je za goste Askia Booker dodao 17 poena. Damjan Rudež je bio solidan u gostujućem dresu s 10 koševa za 15 minuta igre.

Estudiantes i Tenerife bili su uvjerljivi protiv Gipuzkoa i Fuenlabrade. Estudiantes je odličnom prvom četvrtinom trasirao put do pobjede, a potom mirno finiširao u posljednjoj dionici susreta te na kraju slavio s 86:62. Najbolji je bio Gian Clavell s 23 poena, dok je kod gostiju Bega Burjanadze zabio 10 koševa. Goran Suton zaigrao je manje od minute za domaći sastav.

Tenerife je bio jednako učinkovit protiv Fuenlabrade. Nakon nešto izjednačenijeg prvog dijela, Tenerife je u potpunosti nadigrao goste u nastavku susreta koji je dobio s 56:29. Na kraju su domaći slavili s uvjerljivih 96:65. Javier Berain je bio najučinkovitiji kod Tenerifea s 16 poena, osam asistencija i šest skokova, dok gostima nije pomogla niti solidna partija Marka Popovića koji je ostvario učinak od 13 poena, tri skoka i tri asistencije.