Fenerbahče potopio Efes, Perasovićeva Baskonia rutinski protiv Žalgirisa

Jan Šneler • četvrtak, 28.02.2019.

Odigrani su prvi susreti 24. kola Eurolige, a sve je jasnije kako će nijanse odlučivati o odlasku u četvrtfinale. Prije konačnog kompletiranja kola, barem tri momčadi van osam najboljih imaju još velike šanse za doigravanje...

Sve smo bliže kraju regularnog dijela Eurolige, a u toj fazi ostalo je još pet od osam slobodnih mjesta. Fenerbahče, CSKA i Real Madrid su osigurali četvrtfinale, a na najboljem putu je Anadolu Efes. Ipak, još barem tri momčadi van trenutnog kruga ima šanse za četvrtfinale.

Fenerbahče je u istanbulskom derbiju bez većih problema svladao Anadolu Efes. Sve je bilo jasno nakon prvog dijela u kojem je domaći sastav vodio rezultatom 43:29. Malo se Efes uspio vratiti i smanjiti zaostatak, ali sjajno odrađenom posljednjom četvrtinom, Fenerbahče je potvrdio pobjedu s 84:66.

Najbolji je kod Fenerbahčea bio Kostas Sloukas sa 17 koševa, pet skokova i četiri asistencije, dok je za Efes Adrien Moerman ubacio 18 poena uz pet skokova. Krunoslav Simon nije bio na razini zadatka te je za 22 minute postigao dva poena uz tri skoka i dvije asistencije.

Embed from Getty Images

Baskonia Velimira Perasovića nastavlja žestoku borbu za četvrtfinale. U današnjem susretu protiv Žalgirisa, Baskonia je slavila s 80:73. Utakmica je bila izjednačena, no Baskonia je prije kraja prvog dijela napravila seriju 17:1 i otišla na odmor s ogromnih 15 poena prednosti (40:25). Žalgiris se uspio vratiti, smanjiti prednost, ali Baskonia je imala dovoljno snage da prilično mirno okonča susret pobjedom.

Kod Baskonije, Luca Vildoza postigao je 16 koševa, dok je kod Litavaca najbolji bio Brandon Davies s 13 poena.

Težak posao nisu imali niti Maccabi i Panathinaikos. Izraelci su na svom terenu bili prilično uvjerljivi protiv Darušafake i bez ikakvih problema došli do nove pobjede rezultatom 77:58. S druge strane, Turci su upisali već 21. poraz i uvjerljivo su posljednji na tablici.

Najefikasniji je kod Maccabija bio Tarik Black sa 17 poena i osam skokova, dok je jedini raspoloženi košarkaš Darušafake bio Jeremy Evans sa 17 koševa i četiri skoka.

Što se tiče Panathinaikosa, tijekom cijelog susreta gosti su bili bolji od Gran Canarije, ali vrhunac je došao u posljednjoj dionici susreta. Na odmor je grčki sastav otišao sa svega pet poena prednosti, prije početka četvrte četvrtine ona se malo povećala, ali tek u zadnjih deset minuta Panathinaikos je prelomio i s uvjerljivih 80:99 došao do pobjede.

Odličan je kod domaćih bio Xavier Rabaseda s 21 poenom, dok je za goste iz Atene Keith Langford postigao 18 koševa, a Nick Calathes ostvario učinak od 17 poena, devet asistencija i pet skokova.

Konačno, valja istaknuti napeti susret u predgrađu Moskve između Himkija i Armani Milana. Domaći sastav vodio je s devet poena (54:45) nakon prvog poluvremena i imao na dlanu pobjedu. Ipak, Talijani su se postupno vraćali i sjajnom igrom na samom kraju susreta došli do preokreta i slavili rezultatom 88:90.

Bilo je nekoliko iznimno raspoloženih gostujućih igrača, ali prvenstveno treba istaknuti Mikea Jamesa koji je zabio 16 poena, dok su Vladimir Micov i Kaleb Tarczewski dodali po 15 koševa. Kod Himkija je Aleksej Šved ostvario double-double učinak od 23 poena i 11 asistencija uz prilično slab šut za tri poena (3/11).