Na današnji dan: Nogometna utakmica upamćena po svemu osim nogometu

Petar Jenjić • nedjelja, 02.06.2019.

Na današnji dan 1962. godine odigrana je utakmica na Svjetskom prvenstvu između Čilea i Italije koja će ostati upamćena po velikom nasilju na terenu pa je morala intervenirati i policija...

Puno se toga kroz godine moglo vidjeti na nogometnim terenima, ali ono što se dogodilo 2. lipnja 1962. godine teško će se moći nadmašiti. Na taj je dan odigrana utakmica Svjetskog prvenstva između domaćina Čilea i Italije. Domaćin je slavio s 2:0, no utakmicu se po tome sigurno neće pamtiti.

Velike su bile napetosti između dviju država i uoči utakmice, a da to dodatno potaknu potrudili su se talijanski novinari koji su Čile, između ostalog, opisali kao "rupetinu gdje telefoni ne rade, pismu treba pet dana da se dostavi" i da je "domaća populacija sklona nepismenošću, alkoholizmu, siromaštvu i neuhranjenosti." Nisu ostali dužni niti Čileanci koji su protivnike opisale kao mafijaše, fašiste i narkomane.

Samo 12 sekundi po ulasku u utakmicu dosuđen je prvi prekršaj, a Talijan Giorgio Ferrini morao je napustiti igru nakon osam minuta. Međutim, ovaj je to odbijao pa ga je policija morala odvući s terena. Igrač kojeg je faulirao, Honorin Landa nešto kasnije udario je talijanskog braniča šakom u glavu, no nije morao izaći. Sudac je bio Ken Aston koji je kasnije postao jedan od najzaslužnijih za uvođenje žutih i crvenih kartona.

Jedan udarac primio je i Talijan Mario David koji je nekoliko minuta kasnije udario Leonela Sancheza, dok je ovaj ležao na podu, nakon čega je i on bio isključen. Nešto kasnije Sanchez je lijevim krošeom slomio nos Humbertu Maschiju. Igrači su se redovito tukli, a policija je tijekom susreta još tri puta intervenirala.

Susret je ipak preveden kraju, a golove za Čile postigli su Jaime Ramirez i Jorge Toro. BBC-jev komentator David Coleman opisao je utakmicu kao "najgluplju, užasnu, odvratnu i sramotnu ekshibiciju nogometa, možda i u povijesti igre."