Perasović i Baskonia uspješni u Litvi, Barcelona pobijedila Efes u utakmici večeri

Matej Kačan • petak, 04.10.2019.

Druge večeri prvog kola Eurolige odigrano je pet utakmica. U većini susreta su favoriti opravdali svoje statuse, ali imali smo i nekoliko iznenađenja...

Žalgiris Kaunas - Baskonia 58:70

U Kaunasu pred 15 tisuća fanatičnih domaćih navijača hrvatski stručnjak Velimir Perasović nadmudrio je svog kolegu Šarunasa Jasikevičiusa. Perasoviću i Baskoniji bile su dovoljne dvije dobre četvrtine. Gosti su većinu svoje razlike postigli u drugoj i četvrtoj dionici.

Žalgiris nikako nije uspio naći napadački ritam te su domaći navijači svjedočili groznoj šuterskoj večeri svoje ekipe. Nijedna četvrtina s 20 poena, tek 58 poena ukupno i 33% šuta iz igre epilog su napadačke katastrofe Žalgirisa.

Nije ni Baskonia odigrala pretjerano nadahnutu partiju, ali je i 28 ubačaja iz igre za 70 poena bilo i više nego dovoljno za ovakvog domaćina.

Kod gostiju je najbolji bio Shavon Shields s 19 poena, dok su kod domaćina jedini dvoznamenkasti bili Lukas Lekavičius i Marius Grigonis s po tek deset poena.

Anadolu Efes - Barcelona 64:74

Nakon što smo u četvrtak svjedočili dvoboju Reala i Fenerbahčea, večeras smo mogli vidjeti međusobni susret njihovih najvećih rivala. Efes je kao prvak Turske i finalist Eurolige ušao u ovaj dvoboj kao favorit, no Barcelona se u drugoj četvrtini odvojila da bi u posljednjoj dionici dovršila posao.

Efes je bio oslabljen za neigranje Shanea Larkina, ali su svejedno turski igrači u trećoj četvrtini vratili utakmicu u egal. Ipak, Nikola Mirotić je izmišljao poene te je tako priveo Barcelonu do ogromne gostujuće pobjede.

Kod Efesa je prednjačio Alec Peters sa 16 poena. Krunoslav Simon je za 12 minuta na terenu ostao bez ubačaja. Kod Barcelone je prvo ime bio Nikola Mirotić s čak 24 poena, dok je kapetan Ante Tomić ubacio šest poena uz pet skokova za 16 minuta na parketu.

ALBA Berlin - Zenit St. Petersburg 85:65

Nakon uvjerljive pobjede Bayerna, i drugi njemački predstavnik je silovito krenuo u Euroligu. ALBA je i u Zadru na ZDBT pokazala da je to izvrsna ekipa iako nema velikih zvijezda i imena.

Već je u prvom poluvremenu sve bilo gotovo. Nakon furiozne druge četvrtine na semaforu je stajalo 47:31 za berlinsku ekipu, a do kraja je prednost narasla na okruglih 20 razlike.

Kod Albe su četvorica igrača bila dvoznamenkasta, a najviše se istaknuo Nnoko sa 16 poena uz sedam uhvaćenih lopti. Zenit je predvodio Will Thomas s 14 koševa.

ASVEL Villeurbanne - Olympiakos 82:63

Kada pogledate imena ekipa rekli biste da je Asvelova pobjeda veliko iznenađenje, no ovaj je francuski klub u vlasništvu Tonyja Parkera koji očito smisleno vodi ovaj klub i povlači prave poteze. Izgleda da je konačno došlo vrijeme da košarkaška velesila poput Francuske ima svog euroligaškog teškaša.

Gostujuća momčad Davida Blatta je vodila nakon prvih deset minuta, no to je bilo sve što smo vidjeli od Olympiakosa. Već u narednoj dionici ASVEL okreće rezultat u svoju korist, a ostalih 20 minuta je poslužilo za pumpanje koš-razlike.

Grčki velikan nije mogao daleko s tek 4/17 za tricu u gostima, a samo 63 poena uz uvjerljivi poraz svjedoče napadačkoj inferiornosti crveno-bijele momčadi.

Kod pobjedničke ekipe ključan je bio Tonye Jekiri s "double-doubleom" 13 poena i deset skokova, dok je kod Grka najefikasniji bio stari lisac Georgios Printezis s 15 poena.

Valencia - CSKA Moskva 71:96

Posljednja utakmica večeri donijela je svojevrsni europski košarkaški superkup. Dvoboj pobjednika Eurokupa i Eurolige u potpunosti je pripao Rusima. Valencia već godinama pokazuje da je ozbiljan klub i momčad, ali prvak Europe CSKA je ipak druga dimenzija za većinu klubova starog kontinenta.

Od samog početka gosti su postavili ritam i razliku koja je konstantno rasla do kraja, a najveći dio posla je obavljen u trećoj dionici u kojoj je Valencia limitirana na tek 16 poena. Domaćini su zabili solidan 71 poen, ali protiv raspucanih Rusa nisu mogli.

Igrači CSKA su sa 17 trica izrešetali domaćina za najavu onoga što čeka ostale suparnike na putu do obrane naslova. Od tih 17 trica pet je djelo Darruna Hilliarda koji je bio i najefikasniji igrač CSKA s 22 poena. Kod španjolske ekipe najviše je zabio Mike Tobey sa svojih 14 ubačaja.