Nije u šoldima sve: Zadar otpuhao Cedevitu Olimpiju i poslao je u Sloveniju uz -38!

Matej Kačan • nedjelja, 24.11.2019.

U osmom kolu ABA lige posljednjeplasirani Zadar je svladao prvoplasiranu Cedevitu Olimpiju s čak 101:63...

Osam kola je Zadar čekao na prvu pobjedu u ABA ligi, i to kakvu pobjedu. Svu patnju navijači Zadra naplatili su s kamatama jer je na Višnjiku s 38 razlike pao eurokupaš i do sad prvoplasirana ekipa lige, Cedevita Olimpija.

A krenulo je vrlo izjednačeno. Nakon pet minuta košarke Cedevita vodi 7:4, a nakon osam minuta je 11:11. To izjednačenje je sve što smo vidjeli od Slovenaca večeras jer Gilbert i Ivanov s 10:0 završavaju prvu dionicu.

Ista pjesma nastavlja se u drugoj dionici. Zadrani su igrali fanatičnu obranu, a borbenost se prenosila i na drugi kraj parketa gdje su Fundić i Ivanov razgrtali sve u reketu Cedevite Olimpije na skoku. Gosti su u drugih 10 minuta postigli tek 15 poena, od čega je 11 s linije penala i na poluvremenu je 45:26.

Gosti su gađali tricu sa stvarno raritetnih 0/15 na poluvremenu, dok su Zadrani imali devet skokova u napadu. Od ekipe renomea Cedevite bi očekivali da se trgne i vrati u susret protiv posljednje ekipe lige, a Zadar je poznat po crnim rupama u trećim dionicama.

No, dogodilo se upravo suprotno. Zadar nastavlja gdje je stao, a sad se i napadački potpuno razgoropadio. Domaćini su pogodili pet trica u tih deset minuta, obrana je bila jednako sjajna i nakon 30 minuta je na semaforu nestvarnih 72:41.

Zadar nikako ne spušta nogu s gasa te je nakon 32 minute igre čak 38 razlike, a onda su počeli problemi s osobnim greškama i gosti se približavaju. No, Danijel Jusup je odlučio dati priliku mlađima i onima koji ne igraju toliko, a oni su mu to vratili novom dozom energije i razigranosti pa se razlika vraća na ogromnih 38 za konačnih 101:63.

Zadrane su predvodili sjajni Ivanov s 22 poena te Dominic Gilbert s 20 poena (trica 4/6). Zadrani su potpuno nadskakali Cedevitu s 47 skokova, od čega 15 napadačkih. Stefan Fundić je uz osam poena dodao 10 skokova, po pet napadačkih i obrambenih.

Cedevitu su s po 11 poena vodili Simonović, Boatright i Miller-McIntyre. Hrvatski šuter Filip Krušlin je za 20 minuta ubacio tri poena.