Domaćini stopostotni u Euroligi, Perasović teško nastradao u Ateni

Petar Jenjić • četvrtak, 28.11.2019.

Pet utakmica bilo je na rasporedu u četvrtak u Euroligi, a u svih pet susreta slavili su domaćini. Fenerbahče i Crvena Zvezda igraju sve bolje pa su upisali četvrte pobjede u lovu na prvih osam mjesta...

Fenerbahče i njegov trener Željko Obradović ne uživaju pretjerano u ovoj sezoni, ali je domaća pobjeda nad Himkijem u lovu na prvih osam mjesta. Na osmom mjestu leži baš Himki pa ova pobjeda ima dvostruku vrijednost, a na poluvremenu nije izgledalo tako.

Prvi dio je Himki zaključio 11:3 serijom te je vodio s 49:44, ali Fener u drugom poluvremenu kreće igrati fanatičnu obranu, a u napadu predvođen Sloukasom i Duveriogluom radi 21:6 i prelama utakmicu, a do kraja je sve bilo odrađivanje posla.

Pobjednike je vodio Datome s 20 poena, a Sloukas je na svojih 19 dodao devet dodavanja. Himki je bio oslabljen za Alekseja Šveda pa je zato prvu rolu preuzeo Janis Timma s 26 poena.

Vrijednu domaću pobjedu je ostvarila Crvena Zvezda u poprilično bizarnoj utakmici koja je bila prekinuta na sat vremena u prvoj četvrtini pri vodstvu Zvezde zbog kvara semafora. To je presjeklo Zvezdu koja je bila u naletu i vodila, ali je vratila vodstvo u trećoj četvrtini, a čak ga je i podigla na dvoznamenkastu razliku.

No, početkom posljednje četvrtine Valencia okreće i u završnicu se ulazi u egalu. Utakmicu je ipak u korist domaćina riješio večerašnji heroj Lorenzo Brown tricom za 76:73. Brown je bio i prvo ime Zvezde s 19 poena, a pridružio mu se Lazić s 14 poena. Bojan Dubljević je kod Valencije zabio 22.

Alba Berlin je kod kuće konstantno vodila protiv Žalgirisa uz iznimku drugog dijela treće dionice. Ipak, dvije minute prije kraja je bilo 13 razlike za Nijemce, a Žalgiris je tek 6:0 serijom na kraju uspio ublažiti poraz za konačnih 69:62. Albu je u napadački siromašnoj utakmici vodio Giffey s 13 poena, kod Žalgirisa je 15 ubacio LeDay.

Baskonia Velimira Perasovića je dobro počela na gostovanju u Ateni kod Panathinaikosa na čiju se klupu vratio Rick Pitino. Baskonia je vodila 10:5 nakon četiri minuta, a sve do kraja je proteklo u dominaciji domaćina i razlika je postepeno i sigurno rasla do konačnih +32 za 100:68 za Panathinaikos koji s omjerom 7-4 leži na šestom mjestu.

Jimmer Fredette je bio šuterski sjajan s 21 poenom, dok je Nick Calathes odigrao svoju tipično raznovrsnu utakmicu s 12 poena, devet dodavanja i šest skokova. Perasovićeve trupe je predvodio Fall s 12 poena i sedam skokova, a istu količinu poena je ubacio Nik Stauskas.

Vrlo uvjerljiv kod kuće bio je i Maccabi koji Asvelu nije dopustio iznenađenje. Francuzi su se držali tek u prvoj četvrtini koja je završila vodstvo Maccabija od 20:17, a ostatak je donio potpuno odvajanje i dominaciju "Ponosa Izraela". Na kraju je na semaforu svijetlilo 93:62 za domaćina.

Jake Cohen i Scottie Wilbekin su za pobjednike ubacili po 16 poena, dok su u lošoj napadačkoj večeri Francuza jedini dvoznamenkasti bili Maledon i Lomasz koji su zabili po 10 poena. Maccabi je tako sa 7-4 omjerom u društvu klubova koja drži priključak s vrhom i pozicije koje vode u doigravanje.