Zadar i Cibona uvjerljivi kod kuće, Šibenka i Hermes nisu imali šansi

Matej Kačan • ponedjeljak, 03.02.2020.

18. kolo HT Premijer lige kompletirano je u ponedjeljak susretima između Zadra i Šibenke te Cibone i Hermes Analitice. Cibona je slavila protiv Hermesa s 122:75, dok je Zadar u susjedskom dvoboju bio bolji s 103:76...

Košarkaši Cibone su nakon slavlja kod Krke imali mnogo lakši posao u domaćoj ligi u kojoj su igrali s gradskim protivnikom, Hermes Analiticom. Analitičari nikako nisu dorasli momčadi iz vrha lige te su glavni kandidati za ispadanje, a i ova utakmica je išla u prilog tome.

O rezultatskom tijeku nema smisla ni pričati jer Cibona je već nakon deset minuta imala 13 razlike, a Hermes je dobru napadačku partiju pružio tek u drugoj dionici s 30 poena. No drugo poluvrijeme je bilo ispod svake razine, a obrana je prvaku dopuštala svašta pa je Cibona odigrala vjerojatno i povijesnu tricašku partiju s čak 23 ubačene trice iz tek 36 pokušaja za 63%.

Odmorila je Cibona Marina Rozića, a osim njega i mladog Rašića je svaki igrač igrao između 14 i 28 minuta pa je Ivan Velić lijepo rasporedio zaduženja i opterećenje. Završilo je s velikih 122:75, a Cibose je s 23 poena uz 6/10 iza linije trice predvodio Roko Badžim. Matic Rebec bio je također sjajan i raznovrstan s 21 poenom (5/8 za tri) uz po sedam skokova i asistencija.

Jedini Analitičar raspoložen za revolveraški obračun s Cibonom je bio Ivan Svoboda koji je ubacio pet trica za 21 poen, dok je 14 poena s četiri trice ubacio Luka Krajinović.

Nešto duže je rezultatski zanimljivo bilo u Zadru gdje je domaćin ugostio Šibenku u dalmatinskom dvoboju koji uvijek nosi posebnu draž i animozitet među navijačima, ali neizvjesnost često izostaje. Tako je bilo i u drugoj polovici ovog meča u kojoj je Zadar iskoristio to što je gostima stao šut pa je odjurio do velike prednosti.

Zadrani su odmorili Bryona Allena, a tek dvije minute je odigrao Ivan Siriščević. Akos Keller odstranjen je iz ekipe i čeka raskid ugovora pa su velik dio tereta iznijeli oni mlađi, a u petorci su krenuli Jan Palokaj i Jure Planinić.

Krenula je bolje Šibenka koju energični i večeras sjajni Toni Nakić odveo do vodstva od 14:6 nakon pet minuta igre, ali i do 20:18 za goste nakon prve dionice. Zadrani su ulaskom Ahmeda, Junakovića, a onda i Uljarevića u igru napravili 16:0 seriju za svojih 13 razlike, ali se Šibenka još jednom vraća te na poluvremenu gubi 40:35.

Drugi dio otvoren je tricom gostiju, a onda Zadar radi još jednu seriju za 13 razlike koja je tek nakratko prekinuta vezanim tricama Šibenke, ali se ipak produljila do 72:54 na koncu treće dionice koja je završila 32:19 i koja je pružila mnoštvo lijepih napadačkih poteza.

Zadar je namirisao krv i riješen susret pa je odlučio malo bildati samopouzdanje i liječiti ABA frustracije na grogiranim Šibenčanima. Tako je nakon tri minute posljednje dionice već 29 razlike, a do kraja su ekipe izmjenjivale ubačaje do konačnih 103:76.

Sjajno je svoju priliku kod Zadrana iskoristio Jure Planinić koji je pogodio sedam od deset šuteva iz igre za 20 poena, a uhvatio je i sjajnih 16 skokova, od čega osam napadačkih. 20 je ubacio i Ahmed, dok je 16 dodao Stefan Fundić koji je uz Planinića bio nerješiva enigma u reketu za goste. 26 poena uz šut iz igre 9/11 i četiri trice je ubacio Nakić koji je uhvatio i osam skokova, a osim njega je jedini na visini zadatka bio Tonko Vuko s 19 poena.

Zadar je tako ostao na vrhu tablice s pobjedom viška u odnosu na Cibonu, a domaća će karavana odigrati još jedno kolo lige prije nego se preseli u Zadar na završnicu Kupa Krešimira Ćosića.