HT Prva liga, 5. kolo, 19.09.2020, 17:00 h, Gradski stadion Velika Gorica, gledatelja: 837
Suci: Dario Bel (Osijek), Borut Križarić (Čakovec), Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete)

Matej Kačan • subota, 19.09.2020.

U petom kolu HT Prve lige, nogometaši Gorice su prekinuli svoj stopostotan niz. Oni su kod kuće remizirali s Istrom 1961, a s bodom mogu biti i sretni...

Tko bi rekao da će nakon susreta stopostotne momčadi i one s dna ljestvice više žaliti ona ekipa s dna koja je došla do prvog boda, a trenuci su je dijelili od sva tri. Istra je odigrala jako dobro, vodila je dva puta, ali se na kraju mora zadovoljiti s 2:2.

Istra je protiv dosad goropadne Gorice u susret krenula vrlo raspoloženo i rastrčano, odlučna u namjeri da pokvari idealni niz domaćina i dođe do svojih prvih bodova i priključka ostatku lige. Tako već u šestoj minuti imamo zicer za Istru nakon kornera gdje je lopta preko Galilee došla do Bosančića koji iz blizine puca nogom, ali Kristijan Kahlina sjajno skida.

No, nisi dugo gosti čekali na vodstvo. Već u 11. minuti je lopta ipak u mreži gorice, a strijelac je Matej Vuk nakon što ga je obrana poslužila odbijanjem jedne duge lopte točno u njegove noge u dobroj poziciji, a ostatak je bio lak posao.

Pokazala je i Gorica nešto nakon gola, uspostavila je ravnotežu na terenu i prijeti nekoliko puta preko Kristijana Lovrića iz slobodnih udaraca, ali Lovrić nije raspoložen kao protiv Lokomotive.

Ako nije išlo Lovrića iz slobodnjaka, ide njegove suigrače iz igre. Gorica izjednačava u 29. kad je Josip Mitrović poslao nisku povratnu loptu u kazneni prostor gdje je Dario Špikić, a nekadašnji igrač Hajduka nema težak posao i odmjerenim udarcem trese mrežu.

Do poluvremena će ipak uslijediti period mirnije igre, ali ne bez ikakvih događanja. Tresla se mreža Istre još jednom, pogodio je Joey Suk, ali Gorica nije okrenula do poluvremena jer je u akciji za pogodak bilo zaleđa pa je na poluvremenu 1:1.

Drugo poluvrijeme počinje pritiskom Gorice koja je krenula po pogodak pa prijete Mudrinski te Čanađija ubačajem koji se od obrane odbio na gredu, a ostali pokušaji završavaju u bloku gostiju.

Nakon 30 minuta igre u drugom dijelu u kojem je uglavnom bolja bila Gorica, Istra dolazi do novog vodstva. Brzinu Šime Gržana je osjetio i Matthew Steenvoorden kojem je hitri Zadranin pobjegao, ovaj ga ruši s leđa i nema druge odluke osim penala i crvenog kartona.

S bijele točke je najstrožu kaznu realizirao sam Gržan za novo vodstvo Istre. No, u završnici je uslijedila drama. Gorica je napala, ali nije bila konkretna sve do 90. minute kad se napokon iskazao Lovrić, ali u ulozi asistenta za Younesa Delfija koji zabija u debiju za 2:2.

U nadoknadi opet pokušava Istra doći do pobjede koju je možda i zaslužila, ali je Gedeon Guzina sa sedam metara promašio nemoguće i pucao točno u Kahlinu pa susret ipak završava podjelom bodova.

Gorica tako više nije stopostotna te je na 13 bodova u pet susreta, dok je Istra došla do svog prvog boda u borbi za ostanak koja će biti teška i bespoštedna.