Žuta bajka: Splićani okrenuli minus 19 protiv Cibone i skočili na 3-3

Matej Kačan • nedjelja, 08.11.2020.

U šestom kolu ABA lige smo svjedočili sjajnom susretu hrvatskih klubova, a Split je 75. rođendan proslavio velikom pobjedom nad Cibonom nakon sjajnog preokreta...

Tko bi rekao da će nakon šest kola ABA lige najbolji hrvatski predstavnik biti baš Split. Žuti su nakon Zadra u međusobnom hrvatskom dvoboju svladali i Cibonu na svojim Gripama, i to nakon nevjerojatnog preokreta. Vukovi su u jednom trenutku imali i 19 poena prednosti, ali su se raspali u drugom dijelu.

Sjajno su Cibosi krenuli, zaključali su sve prilaze svom košu i brzo imaju 10:0, a na koncu prve četvrtine i 24:9. Nastavili su Vukovi jednako sjajno i početkom druge, došli do 34:15, a onda su stali. Split se malo oslobodio i u zadnjih šest minuta do poluvremena postižu 16 poena, više nego u 14 prošlih za minus 13 na poluvremenu.

Nakon smanjenja na ipak aktivan rezultat, nije trebalo mnogo da se Splićani potpuno vrate u utakmicu i egal. To se dogodilo početkom treće četvrtine kad su povezali nekoliko obrana, Sani Čampara i Marko Luković su povezali tri trice i nakon tri minute i 20 sekunda drugog poluvremena je tek minus četiri.

Zvala je Cibona minutu odmora, ali je već bilo kasno, Split je bio u egalu, Cibona u bonusu i igra se koša za koš. Rezultat se uglavnom vrti oko pola koša ili tri poena za goste, a prvo vodstvo Split uzima 40 sekundi do kraja treće kad je Pavle Marčinković položio za 61:60.

U posljednjih 10 minuta se ušlo s pola koša za Cibonu i nastavlja se igra koš na koš. Činilo se da Cibona opet bježi kad je Roko Prkačin s dvije sjajne akcije odlijepio goste na 68:62, ali Luković novom tricom i Bajo dvicom vraćaju egal na pola dionice.

Preuzeli su do kraja konce stranci u završnici pa se Lukoviću i Čampari pridružio i sjajni Blaž Mesiček koji tricom za 76:76 minutu do kraja nagovještava da je domaća pobjeda realnost. To se i dogodilo jer će Cibona do kraja pogoditi samo jedno bacanje, dok je i Mesiček pogodio jedno četiri sekunde do kraja, a Ronald Moore promašuje tricu za produžetak.

Luković i Mesiček su kod Splita ubacili po 16, dok je Čampara dodao 14. Prkačin i Mateo Drežnjak su zabili po 14 kod Cibone koja je novim raspadom u drugom poluvremenu pala na 2-4 omjer u utakmici u kojoj je imala čak 21 napadački skok uz 18 obrambenih. No, Žuti su tricu gađali sa sjajnih 11/19 i sad su na 3-3 omjeru.

U prvom susretu dana su se u Kopru sreli posljednji i prvi na tablici, ali je Crvena zvezda odigrala ispod razine i imala je stanovitih problema s Primorskom. Koprani su odigrali najbolju utakmicu sezone i nekoliko su se puta približili na četiri-pet poena zaostatka, ali ipak Zvezda slavi 84:72.

Rochestie i Dobrić su zabili po 16 kod lidera ljestvice, dok su kod davljenika najbolji bili Jurij Macura sa 17 te Durnik s 14.