Europsko prvenstvo 2022., skupina B, 2. kolo, 16.01.2022, 20:30 h
Island
Island 29:28 Nizozemska

Nizozemska prijetila i Islandu, Palmarsson i društvo ipak slavili

Mihaela Bradovski • nedjelja, 16.01.2022.

Island je napravio novi korak prema prolazu u sljedeći krug natjecanja. Upisao je pobjedu protiv Nizozemske 29:28 i u dobrom raspoloženju čeka susret odluke porotiv Mađarske...

Reprezentacija Nizozemske nije uspjela nakon Mađarske iznenaditi i Islanđane. S druge strane, sastav Gudmundura Gudmundssona upisao je i drugu pobjedu te s vrha poretka skupine B čeka treće kolo i dvoboj s domaćinom Mađarskom. Odluka o pobjedniku pala je u zadnjoj minuti.

Početak i kraj dvoboja pripao je islandskoj vrsti, no veći dio prvog dijela igralo se pogodak za pogodak uz minimalno vodstvo Nizozemske koja je brzinom potpuno namučila protivnički sastav. Nakon 10:10 Islanđani su preuzeli malo više rizika, napali hrabrije i to im se do kraja prvog dijela isplatilo kroz 15:13 na odmoru.

Za razliku od prvog poluvremena nastavak je bio jednosmjerna ulica, točnije sve do ulaska u posljednjih desetak minuta. Po nekoliko puta Gudmundssonova vrsta imala je pet pogodaka prednosti, no Nizozemska se nije predavala.

Kay Smits je u 51. minuti s linije sedam metara svoju vrstu doveo na korak do izjednačenja, a onda se tempo igre još jednom ubrzao, vidjeli smo nekoliko uzastopnih brzih pogodaka na obje strane, a na kraju se u takvoj igri ponovno bolje snašla Nizozemska. U završnih pet minuta ušlo se pri 26:26.

Posljednju minutu Island je dočekao s minimalnim vodstvom, ali i bez isključenog Smarasona, no nakon što je Nizozemcima oduzet napad čitava priča okončana je povećanim tenzijama na terenu i s islandskih 29:28.

Iako je Smits s 13 pogodaka još jednom bio najraspoloženiji pojedinac na terenu, igračem utakmice proglašen je najbolji strijelac Islanda Gudjonsson. Dvije obrane više upisao je Gustavsson (9) u odnosu na Ravensbergena (7).