Vodeni sportovi

Hrvatska propustila prvu meč loptu za Pariz, Španjolska lako slavila

Branimir Korać • srijeda, 07.02.2024.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u drugom kolu skupine A Svjetskog prvenstva igrala je protiv snažne Španjolske. Bio je to izravni dvoboj za prvo mjesto u skupini, a Španjolska je lako slavila s 10:6...

ŠPANJOLSKA - HRVATSKA 10:6 (2:1, 3:2, 1:0)

Suci: Boris Margeta (Slovenija), Darren Spiritosanto (SAD)

Španjolska: Unai Aguirre, Alberto Munarriz 2, Alvaro Granados 3, Bernat Sanahuja 2, Miguel de Toro 1, Marc Larumbe, Martin Famera, Sergi Cabanas, Roger Tahull, Felipe Perrone 1, Blai Mallarach, Alejandro Bustos 1, Eduardo Lorrio. Izbornik: David Martin

Hrvatska: Marko Bijač, Rino Burić, Loren Fatović 3, Luka Lončar 1, Franko Lazić 1, Ante Vukičević, Marko Žuvela 1, Jerko Marinić Kragić, Josip Vrlić, Zvonimir Butić, Konstantin Harkov, Mate Anić, Filip Kržić. Izbornik: Ivica Tucak.

Peterci: Španjolska, Hrvatska

Tijek susreta: 1:0 Perrone, 2:0 Bustos, 2:1 Lazić, 3:1 Granados, 3:2 Žuvela, 3:3 Lončar, 4:3 Munarriz, 5:3 de Toro, 6:3 Granados, 7:3 Sanahuja, 7:4 Fatović, 7:5 Fatović, 8:5 Munarriz, 9:5 Granados, 9:6 Fatović, 10:6 Sanahuja

Hrvatski vaterpolisti imali su priliku već danas osigurati nastup na Olimpijskim igrama u Parizu. Pobjedom protiv Španjolske došli bi do prvog mjesta u skupini i izravno bi prošli u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, a upravo to je faza do koje moraju minimalno doći ako žele igrati u Parizu.

Igraj na vaterpolske utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

No nisu uspjeli, Španjolska je ipak bila prejaka i na kraju je zasluženo slavila s 10:6. Marko Bijač spasio je Hrvatsku od još težeg poraza, općenito Hrvatska u ovom susretu nije izgledala dobro.

Od početka susreta Španjolska je izgledala bolje, Hrvatska je ponovno imala dosta lošu iskorištenost igrača više i Španjolci su dosta lako došli do 2:0.

Na početku druge dionice odlični Granados pogodio je za 3:1, a onda je Hrvatska s dva vezana pogotka Žuvele i Lončara uspjela izjednačiti na 3:3 i vratiti se u utakmicu.

Međutim kratko je to trajalo. Uslijedilo je razdoblje od čak 13 minuta bez hrvatskog pogotka, u tom razdoblju Španjolska ih je zabila četiri i odvojila se na 7:3 te riješila pitanje pobjednika.

Loš hrvatski napadački niz prekinuo je Loren Fatović golom za 7:4, pogodio je Fatović do kraja susreta još dva puta i na kraju postigao doslovno polovicu hrvatskih pogodaka.

Završilo je s uvjerljivih 10:6 za Španjolsku. Mora se reći i zasluženih. Španjolska je igrala lakoćom i izgledalo je da može u svakom trenutku prebaciti u brzinu više. Hrvatska nije bila na onoj razini kao u Dubrovniku i Zagrebu, a samo tako može igrati s ovakvim protivnikom.

Slijedi još posljednja utakmica u skupini s Južnom Afrikom koja je najlošija u ovom društvu, a onda utakmica odluke za prolaz na OI, u osmini finala protivnik će biti Brazil ili Kina.

Tijek susreta

Kraj susreta, Španjolska slavi 10:6

10:6 - Majstorski pogodak Sanahuje.

9:6 - Fatović je zabio polovicu hrvatskih golova i to zadnja tri gola su njegova.

Lazić u vratara.

9:5 - Granados za novih plus četiri, lakoćom je pobjegao Harkovu.

Vukičević na isteku napada pokraj gola.

8:5 - Odmah Španjolska odgovara preko Munarriza.

7:5 - Dva vezana gola Fatovića.

7:4 - Tek sada prvi gol Hrvatske u drugom poluvremenu, Fatović, 13 minuta bez hrvatskog gola.

7:3 - I plus četiri, de Torro.

Španjolci opet napadom otvaraju četvrtinu.

Kraj treće dionice, 6:3.

2/8 igrač više Hrvatske, da Bijač ne brani jako dobro, rezultat bi bio još lošiji. Hrvatska je u napadu upšla u seriju pogrešaka

Bijač spašava, sedma obrana.

Loše bačena lopta na drugu vratnicu, neiskorišten igrač više.

6:3 - Odvaja se Španjolska, novi gol Granadosa, prvi put imaju tri razlike.

Morao je sada Marinić Kragić izvana, nije bilo daleko, ali nije niti ušlo.

Početak drugog poluvremena s pogreškama na obje strane.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Hrvatska zadnji napad za smanjenje na minus jedan, ali Vrlić nije uspio. Poluvrijeme.

5:3 - Sanahuja za 5:3 Španjolske.

4:3 - Ipak Španjolci vraćaju vodstvo, Munarriz.

Ne koriste Španjolci igrača više, Granados puca kraj gola.

Fatović ipak puca pokraj gola.

Dobra obrana Hrvatske, prilika za vodstvo.

3:3 - Vratila se Hrvatska! Odlično Lazić pronalazi Lončara koji izjednačava!

3:2 - Žuvela snažno izvana!

Bijač lijepo brani pokušaj Perronea.

Hrvatska je imala dva igrača više i nije to iskoristila.

3:1 - Granados od vratnice za 3:1.

Počela je druga dionica, ponovno Španjolci prvi napad iako je Harkov prvi došao do lopte.

Posljednji napad Španjolci, devet sekundi prije kraja izborili su igrača više, ali odlično je reagirao hrvatski blok i ostalo je 2:1. Kraj prve dionice.

2:1 - Lazić s igračem više u suprotni gornji kut!

2:0 - Španjolska s druge strane koristi igrača više, Bustos s druge vratnice neobranjivo.

Ne koristi Hrvatska igrača više, napad Španjolska za plus dva.

1:0 - Perrone zabija prvi pogodak na susretu.

Dobro funkcionira španjolska obrana zasad, Hrvatska je imala prvi udarac u blok, drugi napad završio je krivim dodavanjem.

Samo 15 sekundi Španjolcima je trebalo za prvi udarac, ali Bijač čita pokušaj Sanahuje.