Vodeni sportovi

Šlag na tortu štafete 4x50 slobodno

Maja Giljanović • nedjelja, 13.12.2009.

Hrvatska štafeta 4x50 slobodno u posljednjoj je utrci 13. Europskog prvenstva u 25-metarskim bazenima u Istanbulu ne samo obranila brončanu medalju osvojenu prošle godine na EP-u u Rijeci nego se na pobjedničkom postolju popela i jednu poziciju više.

Štafeta 4x50 slobodno u sastavu Duje Draganja, Aleksej Puninski, Mario Todorović i Mario Delač je viceprvak Europe u 25-metarskim bazenima.

Draganja, Puninski, Bruno Barbić i Todorović prošle su godine na EP-u Rijeci osvojili veliku broncu iza Talijana i Francuza, a 365 dana kasnije su zaslužili srebro iza ovog puta zlatnih Francuza i ispred dvije stepenice niže plasiranih nego lani Talijana.

Punim se pogotkom pokazala odluka stručnog štaba reprezentacije o promjeni rasporeda jer jutros u kvalifikacijama Puninski je bio broj jedan, Todorović dva, Draganja tri, Delač pozicija broj četiri i zauzeli su ukupno četvrto mjesto od 10 finalista.

Večeras je Duje startao prvi i na krilima titule europskog prvaka na 100 mješovito svojih 25 metara isplivao samo stotinku slabije od rezultata koji mu je prvog dana EP-a donio srebro u finalu utrke na 50 slobodno.

Draganja je "palicu" predao stotinku slabijim vremenom od njegovog hrvatskog rekorda (22,71), a njegov je svijetli primjer slijedio i Puninski (20,55). Nakon 50 metara Hrvatska je vodila, vodili smo i nakon trće izmjene Todorovića (20,87) i u konačnici smo zauzeli drugo mjesto nakon Delačevih 21,05.

Svjetski rekorderi (1:20,77) Francuzi u sastavu Amaury Leveaux, Jeremy Stravius, David Maitre i Frederick Bousqet su europski prvaci (1:22,96), mi smo srušili hrvatski rekord (lanjskih 1:23,68) i osvojili srebro (1:23,18), a Marco Orsi, Fererico Bocchia, Filippo Magnini i Luca Dotto su Azzurrima donijeli broncu (1:23,64) ispred Rusije na četvrtom mjestu (1:23,96 Fesikova, Lagunova, Tihobajeva i Grečina).

4x50 slobodno, M: