DPK,6.Avenija

miha1
miha1
Dokazano ovisan
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 17.490
30. svibnja 2012. u 13:00
Bojangles, a što si se ti dao u arhitekturu, a nisi otišao na Krk uzgajati breskve?

Ian, što si ti otišo u Prag, a ne u Zagorje ili Turopolje obrađivati zemlju?

Mislim, da se od poljoprivrede može živjeti, možda bi se i više ljudi bavilo njome. Kakve su to usporedbe s jednom Austrijom? Kako tamo žive seljaci, kako izgledaju njihova sela, a kako naša?

Poljoprivreda je kod nas uvijek značila puno prolivenog znoja za malo koristi. I ljudi već imaju urođeno u sebi da prvom prilikom sa sela zbrišu u grad. Pa makar u gradu samo hodali od kladionice do kladionice...
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 08.12.2005.
Poruka: 5.608
30. svibnja 2012. u 13:13

Miha ne lupaj, itekako se od poljoprivrede može lijepo živjeti, samo treba usvojiti neka iskustva od tih istih Austrijanaca, a ne saditi kukuruz i pšenicu naizmjence, gledati u nebo i čekati isplatu poticaja  

Zna se što je potrebno za uspješno ratarenje; prije svega velike površine da bi se mehanizacija isplatila, a onda ništa manje važan je izbor kulture.

Siješ nešto što ima prođu na tržištu i to za poznatog kupca, a ne natovariti prikolicu pa na pijacu i šta bude.

Ako uopće želiš biti faktor na tržištu moraš garantirati dovoljne količine (stoga okrupnjavanje ima veliku važnost) i to se odnosi apsolutno na sve. 

Kako ljudi što se bave jagodama, mandarinama, lješnjacima i sličnim nikad ne kukaju (izuzetak su elementarne nepogode)!?

Naš seljak mora što prije zaboraviti bavljenje poljoprivredom na isti način kao i djedovi jer to ih je dovelo tu gdje jesu (veliku većinu), oni koji su se preorijentirali i shvatili tržište voze maybacha kad pregledaju njivu 

ian wright
ian wright
Moderator
Pristupio: 19.05.2005.
Poruka: 68.000
30. svibnja 2012. u 13:21
pa lakse je nekom sa sela nastavit tradiciju i obradjivat zemlju, nego meni iz grada... uostalom, ja se vrlo ozbiljno bavim mislju da posaljem sve u 3pm i stvarno za dvije-tri godine odem negdje na selo, negdje u licku pradjedovinu, pa da uzgajam zelje ko Dioklecijan posljednjih dana zivota... sumnjam da bi mi nesto od "blagodati" suvremene civilizacije falilo...

dalje, ja imam svoj posao i ne guzvam listic od kladionice u dzepu dok mi preko puta stoji vlastitih pet hektara neobradjene zemlje


nego, daj mi reci jel to normalno da toliko zemlje stoji neobradjeno i zapusteno? Kako se Austrijancima, Slovencima i Cesima isplati obradjivati svaki centimetar zemlje, a nama ne?
[uredio ian wright - 30. svibnja 2012. u 13:28]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.11.2004.
Poruka: 9.210
30. svibnja 2012. u 13:53
varaždin je sad napravio projekt gjde je dao gradsko zemljište u koncesiju obiteljima za "kultivaciju" .

sad ćemo vidit jel to funkcionira kod nas kao recimo u Frankfurtu. ako uspije to je putokaz svim gradovima, pa onda i selima...
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 20.11.2004.
Poruka: 9.210
30. svibnja 2012. u 13:55
inače i sam sam primjetio što Jan spominje. vozeći se avionom gledaš samo kvadrat do pravokutnika. zelena. smeđa, žuta - svih boja u Bavarskoj, Hesenu. Štajerskoj, di god...
[uredio khaderach - 30. svibnja 2012. u 13:56]
miha1
miha1
Dokazano ovisan
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 17.490
30. svibnja 2012. u 14:02
Koliko ljudi kod nas od poljoprivrede lijepo živi? Pogotovo kad uzmemo u obzir uložen trud i novac i koliko se dobije za to.

Kao što rekoh, ljudima je praktički urođeno da bježe sa sela. Još od vremena komunizma kad je seljački narod poveden u elektrifikaciju i industrijalizaciju, pa su odveli seljake sa sela, ali selo iz seljaka nikada, pa nam gradovi doživjeli neviđenu kulturošku katastrofu...Ali dobro, to nije tema.

Trebat će vremena da se promjeni i način razmišljanja. Sjebani smo ko država i društvo skroz, tako da se ne treba sad čuditi što su seljaci ovakvi i onakvi.

Ja prvi na selo ne bi otišao nikada.
ian wright
ian wright
Moderator
Pristupio: 19.05.2005.
Poruka: 68.000
30. svibnja 2012. u 14:12
nije stvar u komunizmu jer su ljudi bjezali sa sela i u kapitalizmu... i u "zapadnim" zemljama se danas poljoprivredom bavi mozda 5 posto stanovnistva. Nitko ne ocekuje masovan povratak na sela, no kako njima uspije da im ne propada toliko zemlje? Kako su oni nasli nacin da se bavljenje poljoprivredom ipak isplati?
miha1
miha1
Dokazano ovisan
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 17.490
30. svibnja 2012. u 14:21
Kao što se općenito u gospodarskim pitanjima teško ili nikako ne možemo uspoređivati sa zapadnim zemljama tako je i s poljoprivredom.

bojangles
bojangles
Dokazano ovisan
Pristupio: 19.01.2005.
Poruka: 16.414
30. svibnja 2012. u 14:47
problem je što je kod nas sustav vrijednosti postavljen naopačke,znanje i rad negdje su pri dnu društvenih vrijednosti.

tako cijela Bodulija živi od apartmana (dokle?),a hiljade hektara sjajne zemlje stoji neobrađeno i zaraslo u korov.Lakše je zaraditi preko ljeta 20 000 Eura pa laditi jaja do sljedećeg proljeća,nego raditi cijelu godinu za recimo 30 000 Eura.Našim se ljudima to ne isplati,bolje je sjediti u kladionici i čitati SN.

također,još je gora situacija u Slavoniji,to je podneblje dodatno sjebano u odnosu na otoke,...oni pak više nemaju NIŠTA i mene iskreno čudi zašto je i dalje 80 ili 90% slavonske zemlje zaraslo u korov.

vrlo je pritom zanimljivo kako u Istri sjajno žive od turizma,ali nisam vidio puno neobrađene zemlje.U Istri RAD nije sramota,kao u ostatku Hrvatske.
Because of a few songs wherein I spoke of their mystery-women have been exceptionally kind to my old age
coobah
coobah
Dokazano ovisan
Pristupio: 18.09.2004.
Poruka: 18.591
30. svibnja 2012. u 15:00
Zanimljiva je stvar koliko se ljudi sad u doba depresije i generalne neizvjesnosti sjećaju "svog komada zemlje" ili čega već.

A još zanimljivije da su većinom sa zemljoradništvom upoznati kao i ja - bika od krave razlikujemo po tome što krava ima 4 kurca...
Ceterum censeo HNLem esse delendam
  • Najnovije
  • Najčitanije