Kamen I. - Hajduk: Nastavak pobjedničkog niza bijelih

Bruno Pilon • nedjelja, 28.10.2001.

Prvo gostovanje splitskih bijelih u Velikoj obilježio je novi rekord "veličke ljepotice" po broju gledatelja. Naime okupilo se njih oko 6000, od čega i par stotina pripadnika Torcide koji su prije početka utakmice priredili pravi brazilski ugođaj bacivši u teren mnoštvo bijelih papirnatih vrpci.

Obje momčadi su u utakmicu krenule u najjačim postavama. Hajduk u svojoj poznatoj ofenzivnoj formaciji 3-4-1-2, dok je Kamen pokušao iznenaditi sa sličnom, prilično ofenzivnom i ambicioznom taktikom koja je nedavno slomila i renomirani Dinamo. Početak je donio obostrano ispitivanje snaga i zgusnutu igru na sredini terena. Prvu izglednu priliku stvaraju domaći, kada odličnu dubinsku loptu Bešlića prima Darmopil, ulazi u šesnaesterac i upućuje oštar centaršut koji zahvaća glavom kapetan bijelih Štimac i zamalo pogađa vlastita vrata. U 26. minuti Tomislav Erceg sjajno prima na prsa teledirigiranu loptu Srne sa sredine terena i neobranjivo trese mrežu vratara Majnovića.

U 34. minuti Deranjin volej završava zamalo pored lijeve vratnice. Završnica prvog dijela pripada domaćim igračima, čiji pritisak rezultira poravnanjem u 41. minuti. Štimac ruši Darmopila na 18 metara od gola Hajduka. Damir Bognar izvodi slobodan udarac, pogađa Vejića u živom zidu i lopta se snažnom rotacijom odbija od lijeve vratnice u mrežu. Reprezentativni vratar Stipe Pletikosa bio je nemoćan. Prvo poluvrijeme završava oštrim prekršajima i trzavicama na sredini terena, pa sudac Komar pokazuje žute kartone Brkiću i Srni.

Drugo poluvrijeme proteklo je u vrlo zanimljivoj i sadržajnoj igri, koju su obilježila dva gola i niz diskutabilnih sudačkih odluka. Uvod je napravila Torcida, koja je bakljadom proslavila svoj 51. rođendan. To kao da je dalo zamaha Hajduku koji u 55. minuti ponovno dolazi u vodstvo. Carević je izveo udarac iz kuta i uputio loptu u veliku gužvu, gdje se najbolje snalazi najniži Deranja i glavom šalje loptu u prečku od koje se lopta odbija na gol liniju. Sudac Kolar, tek na intervenciju pomoćnog suca Petrovića i kompletne ekipe Hajduka, pokazuje na centar. Slijede žestoki napadi Kamen-Ingrada koje uspješno onemogućavaju obrambeni igrači Hajduka, ali i nesigurna sudačka trojka. U 64. minuti domaći traže najstrožu kaznu, kada Vejić u kaznenom prostoru ruši Joška Popovića, ali Kolar je "nijem".

Zato je progovorio četiri minute kasnije kada poništava po svima regularan gol Popovića. Naime, Brkić je odlično pucao sa ruba šesnaesterca, Pletikosa kratko odbio, Popović zakucao loptu pod gredu, a tek tada se razmahao pomoćni sudac Kolić zbog navodne nedozvoljene pozicije domaćeg igraca. Iako vidljivo "ranjen" i razljućen odlukama sudaca Kamen se ne predaje i u 74. minuti preko Vidovića pogađa gredu, koja se vjerojatno još i sada trese. Utakmicu riješava Deranja u 78. minuti kada nakon ubacivanja Ercega efektnim volej udarcem pogada za konačnih 1:3. U poslijednjim minutama utakmice, danas nesretni Joško Popović još jednom pogađa okvir gola.

Bila je to sjajna predstava pred prepunim gledalištem koje je pljeskom ispratilo obje momčadi, ali ne i suce koji su izgledali kao izgubljeni padobranci iznad Zlatne doline. Ne može se osporiti Hajdukova pobjeda, ali ostaje gorak okus poraza "Davida" koji se srčano borio protiv "Golijata" i njegovih pomoćnika. Možda ćemo idući tjedan ponovo čitati i komentirati sudačke isprike...