Šveđani uvjerljivi, Belgiji bod u Beogradu

Tomislav Pacak, Dario Dodić • subota, 04.06.2005.

Subota nije donijela velika iznenađenja u kvalifikacijama za SP 2006., iako je nekoliko rezultata pomalo neočekivano. Iako nadigrana, Belgija je uzela bod u Beogradu, Nizozemci su dobili Rumunje, Česi uvalili "osmicu" Andori, dok su u našoj skupini pobjede upisali Švedska i Mađarska...

U Skupini 1 sve su reprezentacije osim Finske bile vrlo zaposlene. U derbiju skupine sastali su se Nizozemska i Rumunjska. S uvjerljivih 2:0 slavili su "Tulipani", te tako zadržali prvu poziciju na tablici ispred Čeha, koji su imali lakši pucački trening protiv Andore. Susret je završio s više nego uvjerljivih 8:1. U trećem susretu Makedonija je u gostima svladala Armeniju 2:1. Pobjedu je dvama pogocima donio Pandev. Prvo mjesto i dalje drži Nizozemska s 19 bodova. Druga je Češka s bodom manje, a Rumunjska je praktički ispala iz utrke jer zaostaje velikih šest bodova za vodećima.

Skupina 1: Armenija - Makedonija 1:2 (Movsesyan 1'; Pandev 28' (11m), 48'), Češka - Andora 8:1 (Lokvenc 13', 90', Koller 29', Šmicer 38', Galašek 52' (11m), Baroš 80', Rošicky 86' (11m), Polak 87'; Riera 35'), Nizozemska - Rumunjska 2:0 (Robben 26', Kuijt 47')
Tablica: Nizozemska 19, Češka 18, Rumunjska 13, Finska 9, Makedonija 8, Armenija 4, Andora 4

Slika 2 od 3.

U Skupini 2 Ukrajina je potvrdila svoju dominaciju i s 2:0 kod kuće svladala Kazahstan i približila se na korak do direktnog plasmana na SP u Njemačkoj. Dvoboj Grčke i Turske završio je bez pobjednika i bez pogodaka što je najviše odgovaralo upravo Ukrajincima koji su time uspjeli doći na pet bodova prednosti ispred Grka. Danci su se u ovom kolu odmarali, a u susretu koji nije odlučivao ni o čemu Albanija je s 3:2 svladala reprezentaciju Gruzije.

Skupina 2: Ukrajina - Kazahstan 2:0 (Ševčenko 18', Avdejev 83' (ag)), Turska - Grčka 0:0, Albanija - Gruzija 3:2 (Tare 6', Skela 33', Tare 55'; Borduli 85', Kobiašvili 90')
Tablica: Ukrajina 20, Grčka 15, Turska 13, Danska 9, Albanija 9, Gruzija 5, Kazahstan 0

Domaćini susreta Skupine 3 kao da su se dogovorili da će slaviti s rezultatom 2:0. U najzanimljivijem susretu dana sastali su se Portugalci i Slovaci. S 2:0 slavili su domaćini i došli na tri boda prednosti. Mrežu su zatresi Meira i Ronaldo. Rusi su pogocima Aršavina i Loškova iz najstrože kazne svladali Latviju i zadržali priključak za Portugalom. Estonci su imali najlakši posao kod kuće, te su svladali reprezentaciju Lihtenštajna.

Skupina 3: Rusija - Latvija 2:0 (Aršavin 57', Loškov 78' (11m)), Estonija - Lihtenštajn 2:0 (Stepanov 27', Oper 57'), Portugal - Slovačka 2:0 (Meira 21, Ronaldo 41')
Tablica: Portugal 17, Slovačka 14, Rusija 14, Estonija 11, Latvija 10, Lihtenštajn 4, Luxembourg 0

Za novo iznenađenje u četvrtoj Skupini pobrinuli su se igrači Izraela. Republika Irska dvama je brzim pogocima povela protiv gostiju iz Izraela, koji su se uspjeli vratiti u susret već u prvome poluvremenu i doći do 2:2 i vrlo vrijednog boda na teškom gostovanju. Švicarska je slomila otpor Farskih Otoka tek na samom kraju susreta. Poveli su u 25. minuti, no izjednjačenje je donio Jacobsen i 70. minuti. Ipak, Frei je pokazao svoju golgetersku sposobnost i pogocima u 73. i 86. minuti donio tri gostujuća boda Švicarskoj.

Skupina 4: Farski Otoci - Švicarska 1:3 (Jacobsen 70'; Wicky 25', Frei 73', 86'), Republika Irska - Izrael 2:2 (Harte 6', Keane 11'; Yehiel 39', Nimny 45 (11m))
Tablica: Švicarska 12, Izrael 11, Republika Irska 10, Francuska 10, Cipar 1, Farski Otoci 1

U petoj Skupini nije došlo do velikih promjena. Sučelile su se dvije reprezentacije s vrha, Italija i Norveška i odigrale miroljubivih 0:0. Danas je očito vrlo popularan bio rezultat 2:0, kojim su i Škoti kući ispratili reprezentaciju Moldavije. Bjelorusija i Slovenija također su podijelili bodove, završilo je 1:1.

Skupina 5: Škotska - Moldavija 2:0 (Dailly 53', McFadden 89'), Bjelorusija - Slovenija 1:1 (Bjelkevič 19'; Čeh 16'), Norveška - Italija 0:0
Tablica: Italija 13, Norveška 9, Slovenija 9, Bjelorusija 6, Škotska 5, Moldavija 2

U Skupini 6 odigrana je samo jedna utakmica. Prvu poziciju ponovno je preuzela reprezentacija Poljske svladavši s 3:0 u gostima momčad Azerbejdžana. Poveli su gosti preko Frankowskog u 28. minuti, a pobjedu su potvrdili Klos i Zurawski.

Slika 1 od 2.

Skupina 6: Azerbejdžan - Poljska 0:3 (Frankowski 28', Klos 57', Zurawski 79')
Tablica: Poljska 18, Engleska 16, Austrija 11, Sjeverna Irska 3, Wales 2, Azerbejdžan 2

Reprezentacija Srbije i Crne Gore zadržala je prvo mjesto u Skupini 7 unatoč odigranom remiju s Belgijom. Španjolskoj je protiv Litve pobjedu i podjelu prvog mjesta donio Luque pogotkom u 69. minuti susreta. Reprezentacija BiH u gostima je s 3:1 svladala San Marino. Dvostruki strijelac za Bosnu i Hercegovinu bio je Hasan Salihamidžić, dok je pobjedu potvrdio Barbarez.

Skupina 7: Srbija i Crna Gora - Belgija 0:0, San Marino - Bosna i Hercegovina 1:3 (Selva 40'; Salihamidžić 17', 39', Barbarez 75'), Španjolska - Litva 1:0 (Luque 69')
Tablica: Srbija i Crna Gora 12, Španjolska 12, Litva 9, Belgija 8, Bosna i Hercegovina 6, San Marino 0

U Skupini 8 u kojoj se nalazi i Hrvatska nije nedostajalo pogodaka. Jedini konkurent našoj reprezentaciji, momčad Švedske, sa 6:0 deklasirala je Maltu i zadržala se na bodu zaostatka za "kockastima". Mrežu su po jednom zatresli Jonson, Svensson, Wilhelmsson, Ibrahimović, Ljungberg i Elmander. Islanđani su preko svojeg najboljeg igrača, Eidura Gudjohnsena poveli protiv Mađarske s 1:0, ali Zsoltan Gera iz dva je jedanaesterca preokrenuo rezultat u korist Mađara. Na kraju su gosti slavili s 3:2, a valja napomenuti i da su Islanđani od 56. minute igrali bez isključenog Bjarnasona.

Skupina 8: Bugarska - Hrvatska 1:3 (M. Petrov 73'; Babić 18', Tudor 58', Kranjčar 80'), Švedska - Malta (Jonson 6', Svensson 18', Wilhelmsson 30', Ibrahimović 40', Ljungberg 57', Elmander 81'), Island - Mađarska 2:3 (Gudjohnsen 18', Sigurdsson 69'; Gera 45' (11m), 56' (11m), Huszti 73')
Tablica: Hrvatska 16, Švedska 15, Mađarska 10, Bugarska 8, Island 1, Malta 1