Šahtar sredio Stuttgart, CSKA do prvog boda

Marin Vuković • četvrtak, 03.11.2005.

U drugom kolu Lige UEFA Šahtar iz Donjecka iznenadio je gostujućom pobjedom u Stuttgartu. Prošlosezonski pobjednik, moskovski CSKA, osvojio je prvi bod na gostovanju kod Heerenveena, a u pobjedi Middlesbrougha raspoložen je bio Mark Viduka...

Skupina A: Hamburger SV i Slavia uvjerljivi

Hamburger SV nastavio je s dobrom formom u Ligi Uefe i došao do druge pobjede iz dva nastupa. Večeras su na svom stadionu svladali Viking s 2:0, a pogotke su u gostujuću mrežu pospremili Rafael van der Vaart u 21. i Benjamin Lauth u 66. minuti.

U svojoj prvoj utakmici ovogodišnjeg natjecanja Slavia je pred svojim navijačima u Pragu slavila protiv CSKA iz Sofije. Na kraju je bilo 4:2 za domaću momčad, kod koje je raspoložen bio Pavel Fort postigavši dva pogotka, dok su se po jednom u listu strijelaca upisali Vlček i Pitak. Strijelci za goste bili su Gargorov i Sakaliev.

Hamburger SV - Viking 2:1 (Van der Vaart 21', Lauth 65')
Slavia Prag - CSKA Sofija 4:2 (Fort 5', 75', Vlček 36', Pitak 56'; Gargorov 10', Sakaliev 58')

Ljestvica: 1. HSV 6, 2. Slavia 3 (-1), 3. Viking 3, 4. Monaco 0, 5. CSKA Sofija 0.

Skupina B: Uspješno otvorenje Brondbyja

Slika 1 od 2.

Brondby je pobjedom nad izraelskim Maccabijem Petah Tikva počeo natjecanje u skupini B. Danci su do 2:0 došli pogocima u drugom poluvremenu kada su izraelsku mrežu zatresli Lantz i Absalonsen.

U drugoj večerašnjoj utakmici Palermo i moskovska Lokomotiva dovršili su svoj susret najmanje popularnim rezultatom - 0:0. Unatoč remiju, talijanska momčad zasjela je na čelo skupine B s utakmicom više od najbližih pratitelja.

Brondby - Maccabi Petah Tikva 2:0 (Lantz 67', Absalonsen 85')
Palermo - Lokomotiva Moskva 0:0

Ljestvica: 1. Palermo 4, 2. Brondby 3 (-1), 3. Espanyol 3 (-1), 4. Lokomotiva Moskva 1, 5. Maccabi Petah Tikva 0.

Skupina C: Lens peticom pregazio Halmstadt

Slika 2 od 3.

Izrazito su raspoloženi bili strijelci Lensa u večerašnjem susretu protiv Halmstadta. Pobjednik Intertoto kupa nije ostavio niti najmanje izglede gostima da dođu do kakvog povoljnijeg rezultata. Najzaslužniji za ovako visoku pobjedu Francuza bio je Daniel Cousin postigavši hat-trick, a njemu su se na listi strijelaca na kraju utakmice pridružili i Jomaa i Lachor.

Unatoč ovako visokoj pobjedi Lens nije preuzeo prvo mjesto na ljestvici, već je ono ostalo rezervirano za Steauu iz Bukurešta, koja je osvojila bod na gostovanju kod Sampdorije odigravši 0:0.

Lens - Halmstadt 5:0 (Cousin 16', 23', 47', Jomaa 73', Lachor 90')
Sampdoria - Steaua Bukurešt 0:0

Ljestvica: 1. Steaua 4, 2. Lens 3, 3. Hertha 3 (-1), 4. Sampdoria 1 (-1), 5. Halmstadt 0.

Skupina D: Viduka dvostruki strijelac, poraz "skakavaca"

Mark Viduka se dvaput upisao u listu strijeaca u pobjedi Middlesbrougha nad nama dobro poznatim Dniprom. Do stopostotnog učinka u prva dva kola engleska je momčad došla golovima Aiyegbenija u prvom poluvremenu, te već spomenutim pogocima australskog Hrvata Marka Viduke u 50. i 56. minuti. Middlesbrough vodi na ljestvici skupine D.

Grasshoppers je pak zabilježio drugi poraz u ovoj sezoni Lige Uefe. Nakon što ih je u prvom kolu svladao Middlesbrough, danas su poraženi na gostovanju kod Litexa s 2:1. Milivoje Novaković postigao je rani pogodak za domaće u 13. minuti, a na povećanje tog vodstva čekalo se sve do 81. minute kada Brazilac Sandrinho pogađa mrežu gostiju. Grasshoppers je uspio postići utješni pogodak u sudačkoj nadoknadi, no za više od toga više nije bilo vremena.

Litex - Grasshoppers 2:1 (Novaković 13', Sandrinho 81'; Santos 90')
Middlesbrough - Dnipro 3:0 (Aiyegbeni 36', Viduka 50', 56')

Ljestvica: 1. Middlesbrough 6, 2. AZ 3 (-1), 3. Litex 3 (-1), 4. Grasshoppers 0, 5. Dnipro 0.

Skupina E: Basel do pobjede na praznoj Marakani

Slika 3 od 4.

Kažnjena od strane Uefe Crvena zvezda morala je otvoriti natjecanje u Ligi Uefe pred praznim tribinama Marakane, što je zasigurno pomoglo Baselu da dođe do vrijedne pobjede i prva tri boda u skupini E. Iako su Beograđani poveli u 25. minuti pogotkom Milana Purovića, njihovo veselje trajalo je samo pet minuta. Strijelac vodećeg pogotka skrivio je jedanaesterac igrajući rukom u svom šesnaestercu, a siguran izvođač s bijele točke bio je Delgado. Gosti su do pobjede došli iznenađujućim pogotkom u 88. minuti utakmice, a strijelac je bio Rossi.

Strasbourg je nakon pobjede nad Baselom u prvom kolu došao i do drugog slavlja, a večeras su pred svojim navijačima svladali Tromso s 2:0. Po jedan pogodak u oba poluvremena bio je dovoljan za nova tri boda i čelo ljestvice skupine E.

Crvena zvezda - Basel 1:2 (Purović 25'; Delgado 30'-11 m, Rossi 88')
Strasbourg - Tromso 2:0 (Pagis 38', Arrache 66')

Ljestvica: 1. Strasbourg 6, 2. Roma 3 (-1), 3. Basel 3, 4. Crvena zvezda 0 (-1), Tromso 0.

Skupina F: Levski u posljednjem trenutku

Bugarsko rumunjski derbi pripao je domaćem Levskom iz Sofije koji je u posljednjoj minuti utakmice došao do pobjede nad Dinamom iz Bukurešta. Pričuvni igrač Emil Angelov opalio je s dvadesetak metara i donio Bugarima tri boda.

Branitelj naslova pobjednika Lige Uefe CSKA iz Moskve donekle je popravio gorak okus nakon poraza u prvom kolu, te izborio bod na gostovanju kod Heerenveena.

Levski Sofija - Dinamo Bukurešt 1:0 (Angelov 90')
Heerenveen - CSKA Moskva 0:0

Ljestvica: 1. Marseille 3 (-1), 2. Levski 3 (-1), 3. Heerenveen 2, 4. CSKA Moskva 1, 5. Dinamo Bukurešt 1.

Skupina G: Stuttgart neugodno iznenađen

Giovanni Trapatoni ima sve više problema na klupi Stuttgarta, a novi neuspjeh sigurno nije razveselio čelnike kluba s Gottlieb-Daimler stadiona. Šahtar je odnio uvjerljivu pobjedu od 0:2 i izbio na čelo skupine G. Prvi je pogodak na asistenciju našega Darija Srne postigao Fernardinho nakon pola sata igre, dok je potvrda pobjede gostiju došla dvije minute prije kraja susreta kada je Cipranin Marica postavio konačnih 0:2. Identičnim rezultatom na svom je stadionu Rapid iz Bukurešta svladao francuski Rennes.

Rapid Bukurešt - Rennes 2:0 (Niculae 42', Buga 67')
Stuttgart - Šahtar 0:2 (Fernardinho 32', Marica 88')

Ljestvica: 1. Šahtar 6, 2. Rapid 3 (-1), 3. Stuttgart 3, 4. PAOK 0 (-1), 5. Rennes 0.

Skupina H: Bolton do minimalne pobjede

Bolton je pogotkom svog kapetana Kevina Nolana izborio minimalnu pobjedu nad Zenitom. Nolan je jedini pogodak postigao u 24. minuti, čime je Bolton ostao i dalje neporažen u ovoj skupini.

Do prve je pak pobjede stigla Sevilla koja je više nego uvjerljivo slavila protiv turskog Bešiktaša napunivši im mrežu s tri pogotka. Dva je postigao Kanoute, a jednoga Saviola.

Bolton - Zenit 1:0 (Nolan 24')
Sevilla - Bešiktaš 3:0 (Saviola 64', Kanoute 65', 89')

Ljestvica: 1. Bolton 4, 2. Sevilla 3 (-1), 3. Zenit 3, 4. Bešiktaš 1, 5. Guimaraes 0 (-1).