Varteks - Hajduk: "Bijeli" konačno izdržali drugo poluvrijeme

Bernard Jurišić • subota, 04.03.2006.

Nakon što su mu poslijepodnevni rezultati otvorili prigodu da pobjedom u Varaždinu otvori vrata Lige za prvaka, splitski nogometaši uspjeli su zadržati vodstvo iz prvog dijela, nakon duge serije neuspješnih pokušaja. Pobjeda u Varaždinu sad ih je dovela na samo bod od najboljih 6...

Nakon jedanaest prvenstvenih i kup utakmica u nizu, nogometaši Hajduka uspjeli su sačuvati svoju mrežu čistom i odnijeti vrlo važne bodove iz Varaždina. Pogotkom povratnika Blatnjaka i sjajnim intervencijama Stipe Pletikose u finišu utakmice, Hajduk je pobijedio Varteks s 1:0 i slijedom drugih rezultata, u posljednjem mu kolu treba još barem bod kod kuće protiv Slavena.

Splićani su odigrali čvrsto, u posebnom dijelu i dosta kvalitetno, a Varaždinci su platili cijenu lošem prvom dijelu. Pobjednički pogodak dogodio se već u 10. minuti. Đolonga ubacuje loptu iz slobodnog udarca s lijeve strane, Blatnjak je u buketu igrača na 11 metara najviši i preciznim udarcem dovodi goste u vodstvo od 0:1.

Hajduk nastavlja dobro, a u 16. minuti Erceg puca pored gola. Varaždinci su nakon toga preuzeli sredinu terena, no nisu opasnije prijetili Pletikosi.

Đolonga u 27. minuti direktno iz slobodnog udarca prijeti Kopriću, uzvraća Benko udarcem iz okreta u 31. minuti, neprecizno. U 37. minuti Benko nakon kontre puca u bliži kut, no ni to nije bilo precizno.

Najopasniji pokušaj Varaždinaca dogodio se u 44. minuti. Nakon kratke kombinacije iz slobodnog udarca na 16 metara, Šafarić puca u donji lijevi kut, ali Pletikosa je siguran.

Drugo poluvrijeme otvaraju dvije sjajne akcije Mirka Hrgovića, koji je mogao povećati Hajdukovu prednost i olakšati svojoj momčadi nastavak susreta.

Najprije je u 55. minuti, na odličnu asistenciju Ercega, krenuo sam prema Kopriću i pucao iz šesnaesterca, no lopta se od vratnice odbila varaždinskom vrataru u naručje. U 62. minuti Kranjčar brzo izvodi slobodan udarac, Erceg ubacuje u peterac gdje natrčava Hrgović i u padu puca desetak centimetara od lijeve vratnice.

Od 65. do 74. minute uslijedila je kanonada Varaždinaca s velikih udaljenosti, no sve je udarce Pletikosa kontrolirao, ili su bili neprecizni. Šafarić je pokušavao tri puta, no najopasniji je bio Lučićev udarac u 66. minuti, kojeg je reprezentativni vratar izvadio ispod grede.

Benko u 69. minuti pokušava "škaricama", a u 76. Pavličić iz "mrtvog kuta" pogađa vanjski dio mreže.

Utakmicu je mogao riješiti i mladi Kalinić u 82. minuti. Prevario je ozlijeđenog Lučića i ušao u šesnaesterac, no umjesto udarca loptu je neobjašnjivo poslao - nigdje.

Slijedi završnica u kojoj je pobjedu aktualnim prvacima spasio sjajni Stipe Pletikosa. Prije svega, valja notirati da je iz Varaždina prozivani sudac Bebek, dvaput ozbiljno pogriješio na Hajdukovu štetu u posljednjim minutama. Srećom da Hajdukovi čelnici nisu najavljivali prekid utakmice, jer ne znamo što bi se dogodilo da se slična stvar dogodila na drugom kraju terena.

Najprije je u 86. minuti Bebek izmislio nepostojeći prekršaj Gala na samoj liniji kaznenog prostora, koji je izrodio idealnu poziciju za brojne varaždinske izvođače. Šafarić upućuje "bombu" prema golu, no Pletikosa je bio u pravom kutu i uspio ukrotiti tešku loptu na samoj gol-liniji.

U prvoj minuti sudačke nadoknade, Vuk je očigledno igrao rukom u svom kaznenom prostoru ispred Hrmana, no jedanaesterac za Hajduk nije suđen.

U protunapadu Benko se odlično snalazi u srcu šesnaesterca, prima loptu leđima i iz okreta puca, no Pletikosa sjajno reagira i spašava Hajdukovu pobjedu. Prvu gostujuću nakon slavlja u Kranjčevićevoj u 13. kolu, prvu utakmicu nakon sedam u nizu, u kojoj nije izgubio drugo poluvrijeme.

Iz teške situacije u kojoj je bio jutros, Hajduk je večeras došao u prigodu da sam odlučuje o svojoj sudbinu, u 90 posljednjih minuta protiv Slavena na Poljudu. Iako ni danas nije izgledao briljantno, očigledno je da je Luka Bonačić donio nešto pozitivno u momčad koja se "proslavila" gubitničkim mentalitetom ove sezone.