Zagreb - Kamen I.: Čvrsti Kamen i odlični Stojkić

Ivor Krapac • utorak, 24.10.2006.

Nogometaši Zagreba su teškom mukom slomili čvrsti Kamen Ingrad i izborili četvrtfinale hrvatskog Kupa. Odluka je pala tek izvođenjem jedanaesteraca, nakon što su regularnih 90 minuta i dodatnih 30 minuta produžetaka završili s 1:1. Na kraju, glavni junak domaće momčadi bio je vratar i kapetan Dragan Stojkić, koji je u raspucavanju s 11 m obranio udarce Brkića i Kralja, dok su na drugoj strani Brkljača, Čutura, Vrdoljak i Ibričić realizirali sva četiri Zagrebova jedanaesterca i osigurali prolaz među posljednjih osam.

Prije odluke s 11 metara, Zagreb je imao puno problema s čvrstom i organiziranom veličkom momčadi, koja se uglavnom orijentirala na obranu i pokušaje da zaprijeti iz kontre. Domaći su u takvom rasporedu snaga kontrolirali igru i uglavnom napadali, no taj pritisak nije im donio puno izrađenih prilika za gol - glavnina opasnosti stizala je udarcima s ruba ili izvan kaznenog prostora, ili iz prekida, na što je Kamenov vratar Avdukić redovito spretno reagirao.

Slika 2 od 3.

Zagrebaši su svoje najbolje razdoblje imali početkom susreta. Mensur Mujdža se već u petoj minuti nakon Čuturinog nabacivanja s lijeve strane pobrinuo za 1:0, a pet minuta kasnije Vrdoljak je prizemnim udarcem s 18 metara pogodio stativu, čime je propala Zagrebova šansa da već na otvaranju dotuče goste iz Velike.

Veličani su se izvukli i potpuno vratili u 16. minuti, iz svoje prve, a praktički i jedine prave izrađene akcije na ovoj utakmici. Mate Brajković je na desnoj strani 16-erca prvi stigao na Šarićevo dodavanje s lijevog boka i lako pogodio za 1:1, što je u nastavku znatno dignulo igru i angažman gostiju.

Zagrebovi igrači su sve rjeđe stizali u opasne situacije pred Avdukićevim vratima. Glavnina pritiska i izglednih šansi dogodila se tek u posljednjih 15-ak minuta prvog dijela - Čutura u 29. nije bio precizan glavom nakon Mujdžinog nabacivanja iz slobodnog udarca s desne strane, a pet minuta kasnije uloge su bile promijenjene, s Čuturinim centaršutem s lijevog boka i Mujdžinim volejem iznad gola s desne strane na ulazu u kazneni prostor.

U 36. minuti na sceni je dvaput bio Mario Brkljača, čiji udarci s ruba kaznenog prostora ipak nisu iznenadili spremnog Avdukića. Za kraj prvog dijela, Kamenov vratar istaknuo se dobrom obranom opasnog pokušaja Krune Lovreka, kojeg je na lijevoj strani 16-erca lijepo proigrao Vrdoljak.

U drugom dijelu i 30 minuta produžetka Zagrebaši su nalazili još manje rješenja za probijanje gostujuće obrane. Avdukić je skinuo Bjelobradićev dalekometni šut u 59., pa Brkljačin pokušaj s ruba kaznenog prostora u 64. minuti, dok je prije isteka 90. vrijedan isticanja bio još jedino udarac Ivice Karabogdana u 87., koji je otišao kraj vrata.

Slika 1 od 2.

U dva 15-minutna produžetka vidjeli smo po jednu veliku šansu na svakoj strani. Stojkić je potvrdio status Zagrebovog junaka dana i igrača susreta obranom Makarinovog udarca u stopostotnoj prilici za gol u 105. minuti, nakon što se Kamenova "devetka" našla u izglednoj situaciji presijecanjem lošeg Bjelobradićevog dodavanja u posljednjoj liniji. Avdukić je, pak, bio ozbiljno testiran u 109., kad je obranio Karabogdanov pokušaj glavom nakon Čuturinog centaršuta slijeva. Do kraja više nije bilo vatre pred bilo kojim golom, tako da je morao presuditi rulet jedanaesteraca...

Miroslav Blažević, trener Zagreba: "Možda će iznenaditi što ću to reći, no mislim da je ovo bila jedna od boljih ovosezonskih utakmica moje momčadi. Kamen se tako zdušno i organizirano branio, prijetio iz kontri, a još nas je u produžetku spasio Stojkić svojom sjajnom obranom." Ćiro je tu, naravno, mislio na veliku Makarinovu šansu u produžetku...

"Čestitao bih svim svojim igračima jer su odradili jednu ovako fatalnu utakmicu i ostali na nogama, pa na kraju bili koncentrirani kod jedanaesteraca", dodao je Zagrebov trener: "No, čestitao bih i Kamenovim igračima i treneru, jako su nas namučili."

Milan Tomljenović, trener Kamena Ingrada: "Čestitke Zagrebu, prošli su zasluženo, no mi smo imali onu veliku priliku Makarina i da smo tu zabili vjerujem da bi sve bilo drugačije. Jedanaesterce nismo pucali dobro, osjetilo se da su igrači bili umorni. Ipak, nadam se da smo se ovom predstavom svidjeli zagrebačkoj publici."