Hrvatski dragovoljac - Rijeka: Žilić spasio Riječane

Ivan Milatić • srijeda, 25.10.2006.

Nogometaši Rijeke plasirali su se u četvrtfinale Hrvatskog nogometnog kupa nakon što su u Sigetu pobijedili lidera drugoligaške karavane Hrvatski dragovoljac poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca rezultatom 5:3. Nakon 120 minuta igre rezultat je bio 0:0...

Bila je to po mnogo čemu zanimljiva utakmica kojoj su nedostajali jedino golovi, a moglo ih je biti i u devedeset, a potom i u 120 minuta, ali najbolji akteri ovoga susreta bili su vratari Igor Vidaković kod domaćina i Dragan Žilić kod gostiju. Ipak mora se priznati puno više posla imao je vratar gostiju koji ove sezone nije branio u svom stilu, a u Sigetu mu se "otvorilo" i skinuo je sve uključujući i jedanaesterac Tomislavu Božiću u četvrtoj seriji nakon kojega je omogućio Dušanu Kerkezu da dvostruke uzastopne osvajače Rabuzinova "sunca" odvede među osam najboljih. Uz to ovo je prva službena utakmica Riječana u ovoj sezoni u kojoj nisu primili pogodak!

Trener gostiju Milivoj Bračun promijenio je sustav igre u odnosu na prethodnika Dragana Skočića koji je forsirao sustav 4-4-2, pa je Rijeka u Sigetu zaigrala s liberom u sustavu 3-5-2. Svoju premijeru u "bijelom" dresu imao je Domagoj Verhas i prema prikazanom zaslužio ukazano trenerovo povjerenje. Ipak gostujući strateg nije imao puno razloga za zadovoljstvo nakon prvih 45 minuta. Iako nije bilo pogodaka, više izglednijih prigoda stvorili su "dragovoljci", a ono što je u 42. minuti promašio Aleksandar Šolić spada u kategoriju "vjerovali ili ne". Po desnom boku sjajno je prošao povratnik u domaću momčad Danijel Zlatar, poslao povratnu loptu po zemlji za Šolića, cijela riječka obrana uključujući i Žilića ostala je na prvoj stativi, a Šolić je umjesto da plasira loptu u prazan gol prema vlastitom priznanju želio loptu prebaciti s lijeve na desnu nogu i kolosalna prigoda za domaćine otišla je u nepovrat.

Igrala se 52. minuta kada su Riječani stigli do pogotka, strijelac je nakon prekida bio Peter Lerant, no radost gostiju trajala je svega nekoliko sekundi jer je sudac Batinić pogodak poništio zbog zaleđa. Do kraja regularnog dijela obje su momčadi više vodile brigu da sačuvaju svoju mrežu nego da postignu pogodak i u tome su na kraju i uspjeli.

Slika 1 od 2.

Produžeci su donijeli dodatnu dozu uzbuđenja. Igrala se 96. minuta kada je riječka obrana neuspješno pokušala namjestiti zaleđe, to je iskoristio Zlatar, izbio sam pred Žilića, no riječki je vratar nogama otklonio opasnost. Ova situacija izuzetno je iznervirala gostujućeg trenera Bračuna koji je bio uvjeren da je Zlatar bio u zaleđu. Nakon burnih prosvjeda Bračun je zaslužio crveni karton, a Riječane je do kraja susreta vodio njegov pomoćnik Danko Matrljan.

Samo minutu kasnije prigodu za rješenje susreta propustio je Ahmad Sharbini. No ono što je prvi riječki strijelac propustio u 101. minuti moglo je skupo stajati Riječane. Pucao je naime Sharbini sa 3-4 metra s desne strane no Vidaković je njegov udarac refleksno izbio u korner. Posljednju priliku za pobjedu prije "ruleta" jedanaesteraca Riječani su propustili u 103. minuti kada je Josip Lukunić nakon kornera sjajno pronašao Leranta, Slovak je odlično pucao glavom sa šest-sedam metara, a Vidaković je još bolje obranio. Ipak posljednju veliku priliku na utakmici propustili su domaćini u 115. minuti kada je Žilić nogom sa gol linije izbacio loptu nakon udarca glavom Marasa sa pet-šest metara.

Kada se pristupilo izvođenju jedanaesteraca Riječani su bili smireniji jer su redom sigurno pogađali Mikić, Verhas, Ah. Sharbini, Lukunić i Kerkez, dok je za domaće koban bio promašaj Božića odnosno obrana Žilića u četvrtoj seriji, nakon što su prethodno pogotke postigli Švađumović, Maras i Garba.