Hajduk - Belišće: Sekunde dijelile rutinu od senzacije

Bernard Jurišić • utorak, 24.10.2006.

Konačnih 5:2 ni izbliza ne otkriva kakvu su dramu nogometaši Belišća priredili favoriziranom splitskom Hajduku. Veliku senzaciju i ispadanje iz Kupa već u osmini finala, spriječio je pogodak Jurice Vučka u četvrtoj i posljednjoj minuti sudačke nadoknade...

Zoran Vulić na travnjak je protiv Belišća poslao "prošaranu" momčad, koja je po imenima jako sličila prošlogodišnjoj, najgoroj u Hajdukovoj povijesti. I ovog puta nekoliko je igrača dokazalo da nema kvalitetu ne za Hajdukovu svlačionicu, nego vjerojatno ni za onu Belišća, jer su igrači jedne od najlošijih drugoligaških momčadi 85 minuta prilično lako izlazili na kraj s Hajdukovim "manekenima".

Slika 2 od 3.

Utakmica je otvorena dobro za Hajduk, s nekoliko prigoda već u prvim minutama i ranim pogotkom Jelavića na asistenciju Gabrića u 9. minuti za 1:0.

No, Belišćani su u narednih pet minuta potpuno uneredili domaćine i s dvije akcije kakvih se ne bi posramile ni puno uglednije hrvatske momčadi, preokrenuli prednost na svoju stranu.

Najprije je brza kontra gostiju u 11. minuti rezultirala ubačajem Marija Žaje s lijevog boka i laganim pogotkom Josipa Brezovca za 1:1 između "promatrača" u liku Žilića i Luke Vučka.

Slika 3 od 4.

Tri minute kasnije nered u Hajdukovoj obrani koristi opet Brezovec lijepo proigravši Kolarića koji iz drugog pokušaja šalje loptu iza Runje za iznenađujućih 1:2 u 14. minuti.

Činilo se da će Hajduk ipak "doći k sebi" i okrenuti rezultat u svoju korist u preostalih 76 minuta, no ono što su pokazivali Žilić, Đolonga, L.Vučko, Marčić, Bušić, Jelavić i ostali bila je nogometna tragikomedija. 1.000 nazočnih proživljavalo je "deja-vu" prošle sezone, ista nemoć, sterilnost, nepovezanost.

Belišćani su u 48. minuti preko Lišnića mogli i povećati prednost, a to što nisu koštalo ih je tragičnog kraja. Hajdukovci su valjda malo ozbiljnije shvatili igru kad se s tribina zaorilo "Igrajte, šminkeri!" i u posljednjih 5 minuta stvorili nekoliko matnih pozicija, ali ih nisu realizirali.

Slika 1 od 2.

Igru "bilih" razdrmao je ulazak Pabla Munhoza, koji je za ostatak igrača na terenu izgledao kao iz nekog drugog filma. U 83. minuti pripremio je udarac Buljatu, lopta završava na vratnici. A ono što su nakon toga promašili Bušić i Luka Vučko prava je umjetnost.

U 84. minuti neumorni Musa ubacio je loptu na drugu vratnicu, Bušić sam s dva-tri metra glavom gađa ravno u vratara Vibovca. Tri minute kasnije Buljat snažno odapinje s 25 metara, Vibovec odbija loptu ravno na nogu Luke Vučka, koji s dva metra udaljenosti prebacuje prazan gol.

Kad se većina već pomirila s teškim porazom, Blatnjak je nabacio jednu loptu pred peterac, a Jurica Vučko glavom je smjestio iza leđa Vibovca za 2:2 i povratak Hajduka u život. Bilo je to tek nekoliko desetaka sekundi prije isteka četvrte i posljednje minute sudačke nadoknade.

Belišćani su popadali po podu, svjesni kakvu su prigodu propustili i da će u produžecima teško izdržati navalu domaćina. Tako je i bilo. Najprije je akcija Munhoza i Jurice Vučka završila preciznim udarcem Urugvajca u dalji kut za 3:2 u 97. minuti, a samo minutu kasnije Blatnjak je iz slobodnog udarca snažno zapucao, lopta je putem nekog zakačila i završila u mreži za 4:2.

Uspio je do kraja jednu loptu u mrežu smjestiti i Tomislav Bušić za 5:2, no umjesto pljeska, dobio je snažne zvižduke kao nagradu za sve ono što je pokazao/promašio u ovoj utakmici.

Hajduka su od velike blamaže i novog "tektonskog poremećaja" dijelile samo sekunde. Izvukli su se Splićani ovog puta, božica sreće bila je s njima. No ni ona ih neće moći izvlačiti dok u Hajdukovoj svlačionici budu igrači koji nemaju ni kvalitete, ni poštovanja za dres kojeg nose.