Vodeni sportovi

Kina velika kao Rusija

Ivana Spahija • srijeda, 21.03.2007.

Što je Rusija u sinkroniziranom plivanju, to je Kina u skokovima u vodu. U današnja dva finala, oba zlatna i srebrna odličja uzeli su kineski skakači. Posebno je zanimljiva pobjednica desetmetarske platforme za žene, Xin Wang, koja ima samo 14 godina...

U finalu na jednometarskoj dasci za muškarce, zlatnu medalju uzeo je Kinez Yutong Luo ispred sunarodnjaka Chong Hea i Talijana Christophera Sacchina. Iako debitant na svjetskom prvenstvu, Luo se istaknuo svojim zahtjevnim skokovima za koje je zaslužio odlične ocjene u svim serijama, što mu je na kraju donijelo konačnu ocjenu 477.40.

Kinez Chong He je osvojio srebrnu medalju iako je bio glavni favorit ovog finala. Iako su i njegovi skokovi bili tehnički zahtjevni i solidno izvedeni, He je u drugoj seriji pogriješio i dobio dosta nisku ocjenu, 63.00, što ga je na kraju koštalo zlatnog odličja.

Brončanom Talijanu Sacchinu ovo je također prvi put da nastupa na svjetskom prvenstvu. Jaka konkurencija nije ga obeshrabrila, u polufinalu je ostvario svoj osobni rekord u bodovima, kojega je u finalu još više popravio, njegova konačna ocjena je bila 441.40.

Od ostalih, valja izdvojiti četvrtoplasiranog Amerikanca Christophera Ryana Colwilla kojemu je lošiji skok u drugoj seriji oduzeo nadu za medalju, a solidan je bio i Ukrajinac Iliya Kvasha koji je završio na petom mjestu. Rus Artem Lvov bio je posljednji, šesti.

Žene su danas skakale sa desetmetarske platforme, a i u toj disciplini je najbolja bila Kineskinja. Iako joj je tek 14 godina, Xin Wang je pomela konkurenciju savršenim skokovima u svim serijama koji su joj u konačnici donijeli ukupnu ocjenu 432.85. Ovo je prva zlatna medalja za Kinu u ovoj disciplini nakon šest godina, posljednju su osvojili 2001. godine.

Srebrna medalja pripala je također Kineskinji, Ruolin Chen, glavna favoritkinja ovog finala, s ocjenom 410.30 ipak nije uspjela uzeti najsjajnije odličje. Iako je nakon prve dvije serije bila u vodstvu, Chen je u trećoj seriji napravila katastrofalnu pogrešku koja joj je donijela jako nisku ocjenu za taj skok, dobila je samo 49.60. U četvrtoj seriji Chen je izvela savršen skok kojeg su suci nagradili i čistim desetkama, međutim ni taj skok nije uspio popraviti katastrofu iz prethodne serije te se morala zadovoljiti drugim mjestom.

Treće mjesto je osvojila Njemica Christin Steuer sa ukupnom ocjenom 386.85, a četvrto mjesto je pripalo braniteljici naslova iz Montreala, Amerikanki Lauri Ann Wilkinson. Razočarala je domaća uzadnica Melissa Wu koja je nakon odličnih skokova u kvalifikacijama bila jedna od favoritkinja za odličje. Međutim, skokovi u finalu su joj bili puno lošiji od onih u kvalifikacijama, što joj je na kraju donijelo pretposljednje, 11. mjesto.