Arsenal preokrenuo bez Eduarda, prvak posrnuo na startu

Marin Vuković • nedjelja, 12.08.2007.

Velika pogreška Jensa Lehmanna već u prvoj minuti utakmice mogla je stajati Arsenal pobjede na startu prvenstva, no posve su zasluženo u završnici utakmice izborili preokret. Velikog iznenađenja bio je prisiljen spašavati se i Chelsea, koji je na kraju ipak slavio protiv Birminghama, dok se za iznenađenje kola u posljednjoj utakmici pobrinuo Reading izvukavši bod s Old Trafforda...

Iako je Arsene Wenger najavljivao kako će Eduardo da Silva zaigrati u londonskom derbiju protiv Fulhama, naš je reprezentativac zbog ozljede na posljednjem treningu pred utakmicu ipak završio na tribinama i na svoj prvi nastup u Premiershipu ipak će pričekati.

Utakmicu na Emiratesu obilježila su tri vratara. Naime, na zagrijavanju prije početka utakmice ozlijedio se prvi vratar Fulhama Antti Niemi i svoje mjesto morao prepustiti Tonyju Warneru koji je pak više od 80 minuta utakmice predstavljao noćnu moru domaćim igračima. S druge strane, vratar Arsenala Jens Lehmann već je u 50. sekundi utakmice postao tragičarem nakon zaista smiješne pogreške. Umjesto da povratnu loptu očisti snažnim ispucavanjem, odlučio se na komplicirano dodavanje i pogodio nogu debitanta u Fulhamovom dresu Davida Healyja, od kojeg se lopta odbila u mrežu.

Ostatak utakmice gledali smo standardni Arsenal, igru lijepu za oko uz brojne neiskorištene prilike koje su ipak prošle nekažnjeno. Sjajni Tomas Rosicky i Robin Van Persie stvorili su bezbroj prilika pred Tonyjem Warnerom, ali je sjajan pričuvni vratar Fulhama skidao sve, bilo šuteve izvana, bilo situacije jedan na jedan. Što god činili, igrači Arsenala nisu uspijevali zatresti mrežu, što je mnoge vjerojatno natjeralo da uzdahnu: "nova sezona, ista stara priča". Spas je ipak stigao u posljednjih sedam minuta utakmice. Prvo je Robin van Persie pogodio iz opravdano dosuđenog jedanaesterca, a zatim je u posljednjoj minuti Alexander Hleb podigao Emirates na noge pogodivši za konačnih 2:1.

Slika 1 od 2.

Ništa manje uzbudljiv nije bio ni drugi susret u Londonu, onaj između Chelseaja i Birminghama. Već u 15. minuti Mikael Forssell šokirao je Stamford Bridge iskoristivši odlično ubacivanje Garyja McSheffreyja iz slobodnog udarca i posve neometan glavom doveo Birmingham u vodstvo.

Vodstvo gostiju trajalo je tek dvije minute, a nakon lijepe kombinacije desnom stranom Shaun Wright-Phillips ubacuje za Claudija Pizarra, koji iz srca šesnaesterca prizemnom loptom donosi izjednačenje. Ubrzo zatim, u 31. minuti Chelsea stiže i do potpunog preokreta nakon odlične asistencije Salomona Kaloua za Florenta Maloudu koji nakon pogotka u superkupu stiže i do svog prvijenda u Premiershipu.

Činilo se da Chelsea ima igru i situaciju u svojim rukama te da će još koja lopta završiti u mreži gostiju, ali samo pet minuta nakon drugog pogotka domaćina stiže novi šok. Olivier Kapo prolazi lijevom stranom pored Glena Johnsona, ulazi u šesnaesterac i šalje bombu u suprotni kut Čechova gola za nevjerojatnih 2:2 na kraju poluvremena.

Već početkom nastavka Stamford Bridge ponovno je eksplodirao. Nakon puno "flipera" u šesnaestercu gostiju, lopta je došla do Michaela Essiena koji s ruba šesnaesterca pogađa gornji desni kut Birminghamova gola za 3:2. Ostaje dojam da je vratar Birminghama Colin Doyle mogao i bolje reagirati, lopta mu je prošla kroz ruke. Kako se kasnije pokazalo, bio je to i pogodak odluke koji je Chelseaju donio tri boda, teže izborena nego je to itko očekivao.

U posljednjoj utakmici prvoga kola aktualni prvak Manchester United ugostio je Reading i očekivao lak posao i pobjedu za miran uvod u novu sezonu. Nakon 60 milijuna funti potrošenih na pojačanja tijekom ljetnog prijelaznog roka Alex Ferguson se odlučio u prvome kolu sastaviti momčad bez ijedne prinove, tek je Nani dobio priliku sjesti na klupu, a u igru je ušao u drugom poluvremenu nakon što se ozlijedio Wayne Rooney.

Bilo je očito da United nije u punom natjecateljskom ritmu, kroz cijelo prvo poluvrijeme teško su dolazili u priliku protiv čvrste obrane Readinga koja je zatvorila gotovo sve prilaze svojim vratima. Najbliže pogotku bio je Ryan Giggs pogodivši vratnicu iz sjajnog voleja, nakon ubacivanja Cristiana Ronalda. Ronaldo je inače prije početka utakmice primio nagradu za najboljeg igrača Premiershipa u protekloj sezoni, no u samoj utakmici i on se uklopio u blijedo izdanje crvenih vragova.

Slika 2 od 3.

U drugom poluvremenu United je opsjedao vrata Readinga, a posljednjih 15 minuta utakmice igrao s igračem više nakon isključenja Kitsona. Nesretni Kitson u igri je proveo tek 20-ak sekundi i zatim pokosio Patricea Evru te zasluženo dobio putokaz u svlačionicu. Ni brojčana prednost, ni preko 70 posto posjeda lopte nije pomoglo aktualnom engleskom prvaku da probije fenomenalnog Markusa Hahnemanna koji je u posljednjim minutama branio i nemoguće.

Reading se tako pobrinuo za najveće iznenađenje prvoga kola, a Manchester United već nakon prvih 90 minuta zaostaje za ostatkom "velike četvorke" dva boda. Drugo kolo Premiershipa na rasporedu je već u utorak i srijedu.

Premiership, prvo kolo, 12.08.2007:
Arsenal - Fulham 2:1, Chelsea - Birmingham 3:2, Manchester United - Reading 0:0.