Kovač i Petrić krenuli porazom

Petar Plevnik • nedjelja, 12.08.2007.

Preostala dva susreta prvog kola Bundeslige donijela su dva velika iznenađenja. Novaci u ligi, Duisburg i Karlsruhe, upisali su uvjerljive pobjede u gostima kod Borussije odnosno Nürnberga...

Više od 75 000 gledatelja na otvaranju sezone u Dortmundu od prve je minute u sastavu žuto-crnih imalo priliku vidjeti novopridošlu četvorku, Kovač, Blaszczykowski, Petrić, Klimowicz. Gostovanje povratnika u društvo najboljih Duisburga činilo se kao idealna prilika za ulazak u novu sezonu sa tri boda.

Ipak, već u osmoj minuti domaćini su doživjeli hladan tuš. Grlić je izveo slobodan udarac s lijeve strane, a uspavanost domaće obrane koristi Ishiaku i sa pet metara glavom dovodi goste u vodstvo. Borussia je do izjednačenja umalo stigla u 19. minuti, no sjajno izveden slobodan udarac Petrića završava na gredi.

Da ima odličan udarac hrvatski je reprezentativac dokazao i šest minuta kasnije kada silovito puca iz slobnog udarca sa oko 25 metara, no vratar gostiju Starke krajnjim naporom odbija njegov udarac. U 31. minuti Borussia konačno dolazi do pogotka, no slavlje domaćina kratko je trajalo, budući da je pogodak Dedea poništen zbog vrlo sumnjivog zaleđa.

U nastavak susreta Borussia je ušla još otvorenije, pa je tako u 56. minuti Buckley ušao umjesto Tinge, što se pokazalo lošim potezom Thomasa Dolla. Naime, upravo je Buckley u 62. minuti skrivio 11-erac na Tiffertu, kojeg Tarracehe pretvara u 0:2 Duisburga.

Konačni udarac Zebre su domaćinu zadale dvije minuta kasnije. Lamey je povukao brzu kontru, ubacio za Ishiakua, a Nigerijac lakoćom matira Weidenfellera za nevjerojatnih 0:3. Sve što je Borussia uspjela učiniti do kraja susreta bio je počasni pogodak Kringea u 86. minuti.

U sivilo Borussije potpuno se uklopio Robert Kovač, kojeg smo navikli gledati u puno boljim izdanjima, dok je Mladen Petrić, uz Dedea, bio jedna od rijetkih svijetlih točaka u današnjem izdanju Borussije. Oba naša reprezentativca odigrala su svih 90 minuta.

I drugi susret dana, dvoboj Nürnberga i Karlsruhea, donio je iznenađujuće slavlje gostima. Da se nisu došli isključivo braniti gosti su pokazali u 37. minuti, kada Timm u odličnu prigodu izbacuje Kristiansena, no vratar Blazek sjajnom intervencijom spašava sigurno vodstvo. Ipak, minutu prije odlaska na odmor ni Blazek nije mogao spasiti domaćine. Najprije je krajnjim naporom skrenuo udarac Mutzela u gredu, no usamljeni Hajnal lakoćom sprema odbijanac u praznu mrežu.

U 59. minuti trener domaćina vadi iz igre Misimovića i Charisteasa i uvodi Mintala i Kennedya, što mu se umalo isplatilo tri minute kasnije, no vratar gostiju Miller najprije sjajno reagira na udarac Kennedya, da bi nedugo zatim udarac Mintala otišao zamalo pored gola. Kazna za promašaje stigla je u 74. minuti, kada Hajnal koristi lošu reakciju Blazeka nakon ubacivanja Freisa i svojim drugim pogotkom donosi gostima vrijednu pobjedu. Leon Benko nije konkurirao za sastav domaćina.