1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 19.08.2007., Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 12.000
Suci: Draženko Kovačić (Križevci), Željko Grgec (Bistra) i Borut Križarić (Čakovec)
Luka Modrić 38' (11m), 86'
Dinamo

Osijek - Dinamo: Razlika u klasi

Petar Plevnik • nedjelja, 19.08.2007.

Iako mislima još uvijek okrenuti ka Bremenu i dvoboju protiv Werdera za ulazak u Ligu prvaka, Dinamovi nogometaši u osječkih su 90 minuta još jednom dokazali kako su i u nešto slabijim izdanjima još uvijek prejaki za hrvatske uvjete...

Marko Dinjar
74'
Franck Guela
60'
Branko Ivanković

Sjajan dekor dočekao je nogometaše Osijeka i Dinama na posljednjem susretu petog kola Prve HNL. Više od 10 000 gledatelja, među kojima izaslanici klubova iz Francuske, Grčke, Njemačke i Turske, okupilo se u Gradskom vrtu kako bi svjedočilo posljednjem susretu petog kola Prve HNL. Svečanom ugođaju doprinijeli su i nogometaši obiju momčadi, koji su na osječki travnjak istrčali u novim dresovima. Tako su Osječani predstavili svoju novu bijelo-plavu garnituru, dok je Dinamo po prvi puta u povijesti u službenom susretu zaigrao u narančastoj opremi.

Da neće imati previše respekta prema favoriziranim gostima, Osječani su pokazali već u prvoj minuti susreta, kada Jukić s lijeve strane 16-erca iskušava svoj udarac, no Lončarić, koji je na vratima zamijenio lakše ozlijeđenog Kocha, bez problema brani njegov udarac. Dinamo je prvu gužvu pred vratima Osijeka stvorio u petoj minuti, kada nakon kornera pokušaji Balabana i Schildenfelda završavaju u osječkom bloku, da bi u nastavku akcije Vukojević pucao pored gola.

Najbolju prigodu za vodstvo imali su Osječani u 11. minuti. Vitaić je sjajnom dugom loptom pronašao Primorca u 16-ercu gostiju, osječka devetka u trku prima loptu, no u ključnom trenutku gubi korak te Osječani od svega uspijevaju tek izboriti korner, iz kojeg Lopes iz dobre pozicije puca glavom iznad gola.

Da je razlika u kvaliteti debelo na strani Dinama najbolje je pokazala 14. minuta. Mandžukić i Balaban duplim su pasom u dva kvadratna metra iz igre izbacili kompletnu osječku obranu, a povratnik iz Belgije Balaban, rutinski prebacuje nemoćnog Skendera za 0:1 Dinama. Samo pet minuta kasnije Osječani su propustili sjajnu prigodu za izjednačenje. Pranjić je glavom spustio jedan ubačaj za Primorca, a osječki centarfor neometan sa šest,sedam metara puca pored gola.

Slika 1 od 1.

Kad već Osječani sami nisu mogli doći do izjednačenja, ono su im poklonili Zagrepčani, točnije Drpić. Igrala se 36. minuta kada branič gostiju kardinalno griješi upućivanjem povratne lopte prema Lončariću, što koristi Jukić te lakoćom matira gostujućeg vratara za 1:1 i erupciju oduševljenja na tribinama Gradskog vrta.

Izjednačeni rezultat na semaforu stajao je tek nepune tri minute. Višević je u 16-ercu Osječana neoprezno startao na Balabana, a sudac Kovačić, koji se nalazio u neposrednoj blizini, unatoč žučnim prosvjedima domaćina, energično pokazuje na bijelu točku. Siguran realizator najstrože kazne i ovaj je put bio Luka Modrić, koji šalje loptu u jednu a Skendera u drugu stranu.

U nastavak susreta oba su trenera ušla sa istim snagama, a na prvu opasnost pred golom čekalo se do 55. minute. Ponovno je u glavnoj ulozi bio Karlo Primorac, no i ovaj put osječki napadač ne koristi odlično proigravanje Pavličića i nova prigoda Osječana odlazi u nepovrat. Osječani su u tim trenucima krenuli otvorenije prema vratima Lončarića, što je ostavljalo dosta prostora za neugodne kontranapade Zagrepčana, koji su najčešće polazili od Modrića i Mandžukića, dvojice ponajboljih pojedinaca večerašnjeg susreta.

Dinamova igra dodatno je dobila na protočnosti kada je iz igre u 60. minuti izišao danas nevidljivi Sammir, a umjesto njega ušao Guela. Upravo je veznjak iz Obale Bjelokosti u suradnji sa Buljatom u 69. minuti stvorio sjajnu prigodu za Vukojevića, no Dinamov veznjak ostaje prekratak i još jednom pokazuje da mu igra pred protivničkim golom nije najjače oružje.

Riješenje svih dvojbi oko pobjednika stiglo je u 86. minuti. Ponovno je do izražaja došla pojedinačna klasa Dinamovih nogometaša, ovaj put Luke Modrića. Todorčev je skrivio prekršaj na 20-ak metara od Skenderova gola, a Dinamova desetka majstorskim udarcem prebacila živi zid i pogodila gredu, od koje se lopta odbila iza Skenderovih leđa za konačnih 1:3.

I nakon večerašnjih 90 minuta, u kojima Dinamo nije ponudio svoje najbolje izdanje, još se jednom potvrdilo kako je društvo iz Maksimira ipak za klasu bolje od ostatka lige, pa tako i od osječkog sastava, koji je i večeras dao svoj maksimum, no individualna razlika u kvaliteti presudila je u korist gostujućeg sastava.