Matija Smrekar 38'
Varaždin

Osijek - Varteks: Osječani izgubljeni u magli

Petar Plevnik • subota, 27.10.2007.

Tek u osmom pokušaju nogometaši Varteksa došli su do prvih bodova na gostujućem terenu. Posljednjeplasirani sastav Dražena Beseka potpuno je nadigrao domaćine iz Osijeka i minimalnom, ali posve zasluženom pobjedom, došao do tri boda u Gradskom vrtu...

Dražen Besek

Uoči gostovanja Varteksa u redovima domaćina više su brige vodili o tome u kakvom će stanju nakon obilnih kiša biti travnjak Gradskog vrta, nego o gostujućoj momčadi, koja u dosadašnjih sedam gostovanja nije osvojila niti boda, uz poražavajuću gol razliku 20:6. Suprotno očekivanjima, travnjak Gradskog vrta bio je u neočekivano dobrom stanju, no na žalost oko 1000 okupljenih domaćih navijača po maglovitom vremenu neočekivano je dobra bila igra Varteksa.

Već u 11. minuti gosti su mogli u vodstvo, nakon što je danas najbolji igrač susreta Goran Mujanović odlično pronašao Fabija, no volej Brazilca odlazi pored gola. Još bolju prigodu brazilski je napadač imao osam minuta kasnije, nakon što Stranatić kardinalno griješi, a Fabio izlazi sam pred Skendera, no ni ovaj put preciznost nije Brazilčev adut, pa lopta odlazi tik pored desne vratnice već svladanog Skendera.

Osječani su prvi puta prema golu Varaždinaca zaprijetili tek u 23. minuti, kada nakon brze kombinacije Nikšića i Pavličića lopta dolazi do Jukića, koji sa preko 20 metara puca silovito ali neprecizno. Razdoblje nešto bolje gre domaćina kulminiralo je još s dva udarca, Pavličića u 25. te Nikšića u 32. minuti, kada je mladi osječki napadač izveo lijep pokušaj loba, no lopta je završila na umjesto u mreži.

Do zasluženog vodstva gosti su stigli u 37. minuti. Agilni Mujanović ubacio je s desne strane, omaleni Fabio u skoku je nadvisio Stranatića te glavom prebacio na lijevu stranu za usamljenog Smrekara, a mladi varažindski napadač preciznim udarcem pogađa suprotni kut nemoćnog Skendera za 0:1.

Usprkos činjenici da mu je momčad gromoglasnim zvižducima ispraćena na odmor, trener domaćina Ilija Lončarević ništa nije mijenjao ni u nastavku, a o nemoći njegovih igrača dovoljno govori i podatak da su prvi udarac u okvir gola Osječni uputili tek u sedmoj minuti nastavka, kada Mađarić uz probleme kroti slabašni pokušaj Todorčeva iz daljine.

Ipak, Lončarević uviđa da ovako dalje ne ide te u 64. minuti umjesto Šolića u igru, nakon dvomjesečne stanke zbog ozljede, uvodi Karla Primorca, koji je svoj posljednji pogodak za Osijek postigao još u drugom kolu u gostujućoj pobjedi nad Varteksom. Pet minuta nakon ulaska u igru Primorac se na trenutak našao u dobroj situaciji, no previše je oklijevao pa je Ivančić otklonio moguću opasnost.

Zvuči nevjerojatno, ali Osječani do kraja susreta gotovo da nisu uputili udarac u okvir Varteksova gola, a o tome s koliko su želje odigrali ovaj susret govori i to da tijekom 90 minuta nisu zaradili niti jedan žuti karton! Gosti su bez problema održali stečeno vodstvo, štoviše, mladi Šimek, na ubacivanje Mujanovića, u 89. minuti zabio je i drugi pogodak, koji je poništen zbog zaleđa, no i ovako pobjeda Varaždinaca više je nego zaslužena.

Osječanima s druge strane ostaju velike brige, ne samo zbog činjenice da su tijekom tjedna ispali iz Kupa te doživjeli i treći uzastopni poraz, već i zbog najtežeg mogućeg rasporeda koji ih čeka u slijedeća tri kola. Naime, već u srijedu bijelo-plavi su gosti Kantride, potom u Osijek stiže Hajduk, a za kraj slijedi gostovanje na Maksimiru. Teški su dani pred Ilijom Lončarevićem...