Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica),Željko Novosel (Vrbovec), Željko Grgec (Bistra), Alojzije Šupraha (Kolan)
Tomo Šokota 35', 40'
Dinamo

Zadar - Dinamo: Šokota osvojio Stanove

Sanja Čalić • subota, 27.10.2007.

Zadrani pred svojom publikom nisu uspjeli pronaći rješenja za trenutno najbolju momčad hrvatskog prvenstva. Iako su domaćini od samog početka krenuli agresivno, Dinamo je zahvaljujući suradnji danas sjajnog dvojca Mandžukić - Šokota ostvario pobjedu na Stanovima rezultatom 1:2 kojom još čvršće čuva prvo mjesto na ljestvici…

Ante Mitrović
57'
13
Mate Baturina
65'
24
Hrvoje Ćustić
76'
Dalibor Zebić
2
(do 55')
18
(do 76')
7
55'
19
Franck Guela
76'
21
Ivica Vrdoljak
84'
Branko Ivanković

Već sam početak utakmice na Stanovima nagovijestio je koliko će dvoboj Zadra i Dinama obilovati uzbuđenjima. Iako je prvi zaprijetio na utakmici udarcem Tome Šokote, Dinamo se u prvim minutama susreta nije najbolje snašao pred prepunim zadarskim stadionom.

U četvrtoj minuti susreta, prilikom prvog prodora Zadrana u Dinamov kazneni prostor, dogodila se vrlo dvojbena situacija. Nakon pogreške u obrani Drpića, Tomasov je pronašao Terkeša koji u dvoboju s vratarem Kelavom pada, no sudac Šimčić samo je odmahnuo rukom i pokazao da se utakmica nastavi dalje.

Slika 1 od 1.

Najveća prijetnja vratima Subašića bio je upravo Šokota, no u početnim minutama susreta nije pronašao put do Zadrove mreže. S druge strane, Zadar je vrlo napadački ušao u utakmicu, što im je vrlo brzo donijelo i vodstvo. U 13. minuti sjajnu su akciju po lijevom boku pripremili Surać i Tomasov za Terkeša koji je postigao svoj osmi gol u prvenstvu i izazvao erupciju oduševljenja domaćih navijača.

Dotad najbolju priliku Zagrepčana u 17. minutu propustio je Sammir pogodivši gredu, a nakon toga uslijedilo je još nekoliko Dinamovih pokušaja. Ipak, Zadrani su već u 26. minuti mogli odlučiti utakmicu, kada se strijelac prvog pogotka Terkeš našao u vrlo izglednoj situaciji pred Kelavom, no nije na najbolji način reagirao. I tada je igra Zadra pomalo pala, što je Dinamo obilato iskoristio.

Samo pet minuta bilo je dovoljno momčadi Dinama da u potpunosti preokrene utakmicu. Najprije je u 35. minuti Nikola Pokrivač ubacio u Zadrov šesnaesterac vrlo tešku loptu koju je s naporom uspio glavom uputiti Mandžukić prema Šokoti koji lagano šalje loptu u gol i dovodi utakmicu ponovno u neizvjesnost. Pritisak Dinama koji je podigao razinu igre potpuno se isplatio u 40. minuti kada je ponovno nakon kornera Modrića Mandžukić pronašao Šokotu, te je Subašić još jednom morao izvaditi loptu iz svoje mreže. Prednošću Dinama 1:2 otišlo se i na odmor, a nastavak je ipak bio manje napet.

Početak drugog poluvremena nije ni izbliza nalikovao onom prvom. Uz ne toliko visok ritam igre Zadrani su pokušavali iznenaditi mladog Kelavu koji će po dobru pamtiti svoj debi u Dinamovoj momčadi. Zadar je tražio svoju igru iz prvog dijela, pokušao je trener Zebić unijeti svježine u momčad izmjenama, no Dinamo je bio dominantniji te je potpuno preuzeo inicijativu na terenu.

Zadarski trener uveo je u igru tri napadača - Mitrovića, Baturinu i Ćustića koji su zajedno s Terkešom trebali pokušati Dinamu uzeti barem bod, no izgledniju priliku nisu uspjeli stvoriti. Prilike su, štoviše, stvarali Modri, i to ponajprije ranije spomenuti dvojac Mandžukić – Šokota, no Subašić je sjajnim reakcija ponovno bio junak u zadarskim redovima. U sudačkoj nadoknadi vrlo je opasan udarac uputio i Pokrivač, ali zadarski vratar bio je na visini zadatka.

Iako ni Zadrani nisu bili bez prilika, Dinamo je došao do zaslužene pobjede na kraju svog uspješnog pohoda na dalmatinske prvoligaše. Zadar još od kraja rujna nije osvojio nove bodove, no već im srijeda nosi novu priliku za to na Šubićevcu. Dinamo je nakon 13 kola ovom pobjedom još jače učvrstio prvo mjesto u prvenstvu, dok Zadranima ranije prikupljena zaliha od 20 bodova još uvijek osigurava mjesto u sredini ljestvice.