Opet Kranjčar!

Marin Vuković • subota, 24.11.2007.

Niko Kranjčar u sjajnoj je formi, kako u reprezentaciji, tako i u svom Portsmouthu, što je potvrdio novim prvenstvenim pogotkom u utakmici protiv Birminghama. Kratak nastup je ubilježio i Eduardo da Silva dok se Vedran Ćorluka ozlijedio. Manchester United doživio je posve neočekivani drugi poraz u prvenstvu i izgubio korak s Arsenalom, koji je do pobjede nad Wiganom pak došao tek u završnici utakmice...

Niko Kranjčar nastavio je tjedan iz snova. Nakon što je udarcem s preko 20 metara načeo englesku reprezentaciju u utakmici na Wembleyu, samo nekoliko dana kasnije na sličan je način potvrdio i pobjedu Portsmoutha na gostovanju u Birminghamu. Pompey već devetu utakmicu zaredom ne zna za poraz te su i dalje među glavnim kandidatima za jedno od četiri mjesta koja vode u Ligu prvaka.

Gosti su poveli u 34. minuti golom Sulleya Muntarija kojem je kumovala pogreška debitanta na vratima Birminghama Richarda Kingsona. Potvrda pobjede stigla je osam minuta prije kraja iz slobodnog udarca kojeg je izveo i danas ponovno vrlo dobri Kranjčar. Preciznim i snažnim udarcem s dvadesetak metara proparao je gornji lijevi kut Birminghamove mreže i postavio konačnih 2:0, što je njegov treći ovosezonski pogodak u Premiershipu.

Manchester City je novom pobjedom, ovaj put nad Readingom, ostao na trećem mjestu Premiershipa, odmah iza vodećeg dvojca. Naš Vedran Ćorluka počeo je utakmicu u prvoj jedanaestorici, no tijekom prvog poluvremena iz jednog je dvoboja izašao ozlijeđen te je u 43. minuti i zamijenjen. Priroda ozljede zasad nije poznata, kao ni vrijeme koje će Čarli provesti izvan stroja.

City je inače poveo u 11. minuti kada je Elano pogodio vratnicu, a potom nakon gužve u šesnaestercu Martin Petrov pronašao put do mreže. Reading je izjednačio dvije minute prije poluvremena golom Jamesa Harpera, a bodove domaćinu u posljednjoj minuti utakmice prekrasnim pogotkom donio je Stephen Ireland.

Oni koji su se usudili staviti novac na pobjedu Boltona nad Manchester Unitedom sada vjerojatno broje bogat dobitak. Nakon deset uzastopnih neuspjeha Bolton je svladao aktualnog prvaka Engleske i to u trenutku kada to gotovo nitko nije niti očekivao. Posljednju pobjedu domaćin je ostvario 25. kolovoza ove godine, a nakon toga upao u golemu krizu te završio u zoni ispadanja. Alexu Fergusonu se ipak obila o glavu odluka da odmara Cristiana Ronalda koji je za Portugal nastupio u obje prošlotjedne utakmice kvalifikacija za Euro 2008.

Jedini pogodak na utakmici djelo je Nicolasa Anelke koji je loptu ubacio u mrežu nakon slobodnog udarca Ivana Campa. United je pokušavao doći do izjednačujućeg zgoditka, no bez već spomenutog Ronalda te Waynea Rooneya, glavna udarna igla njihova napada znatno je otupjela. Najbolje prilike propustili su Owen Hargreaves i Carlos Tevez, no tri boda izgubljena su nepovratno, a Arsenalu pružena prilika da poveća svoju prednost na vrhu.

Topnici takvu priliku nisu propustili iako su se veći dio utakmice protiv pretposljednjeg Wigana dobro namučili. Pregršt propuštenih prilika dobro je zabrinulo Arsenea Wengera koji je u 68. minuti u igru ubacio i našeg Eduarda da Silvu. Iako se nije upisao u listu strijelaca, Arsenal je nakon njegova ulaska ipak stigao do pobjede. Sedam minuta prije kraja William Gallas je ubačenu loptu na prvoj vratnici skrenuo u mrežu, a samo dvije minute kasnije Tomas Rosicky je otklonio sve dvojbe oko pobjednika te vodećoj momčadi prvenstva donio tri boda prednosti pred Manchester Unitedom, uz utakmicu manje.

Roy Keane večeras će vjerojatno imati što reći svojim igračima nakon što su na Goodison Parku poraženi i poniženi s čak sedam pogodaka u mreži. Temperamentni trener Sunderlanda mogao je samo gledati kako Everton rastavlja njegovu momčad na sastavne dijelove od početka do kraja utakmice u kojoj gosti nisu imali niti zrno izgleda. Lavina pogodaka krenula je u 12. minuti pogotkom Aiyegbenija Yakubua, koji je uz Tima Cahilla postigao dva pogotka na današnjoj utakmici. Do visokih 7:1 Everton su doveli i pogoci Pienaara, Johnsona i Osmana, dok je jedini, utješni pogodak za goste djelo Dwighta Yorkea.

Liverpool je na gostovanju u Newcastleu došao do lakše pobjede nego su to i sami očekivali. St. James Park izviždao je Stevena Gerrarda na početku susreta zbog poraza od hrvatske reprezentacije, no on je na to odgovorio pogotkom s tridesetak metara u 28. minuti. Početkom drugog dijela Dirk Kuyt je šokirao domaće navijače, a pobjedu je potvrdio Ryan Babel u 66. minuti.

Identičnu gostujuću pobjedu zabilježila je i Aston Villa, gurnuvši Middlesbrough u još veće probleme i na rub zone ispadanja. Domaće je načeo John Carew u završnici prvog poluvremena, a u drugom su posao dovršili Olof Mellberg i Gabriel Agbonlahor.

Priliku da se približi Manchester Unitedu iskoristio je i Chelsea pobjedom nad fenjerašem lige Derby Countyjem koji je upisao i četvrti uzastopni poraz te niz bez pobjede produžio na osam utakmica. Kriza nakon odlaska Josea Mourinha odavno je iza londonske momčadi koja je danas stigla do sedme uzastopne utakmice bez poraza.

Goste iz Londona u vodstvo je doveo Salomon Kalou u 17. minuti nakon asistencija Stevea Sidwella, a prednost je udvostručio Shaun Wright Phillips nakon što je Frank Lampard pogodio vratnicu. Chelsea je utakmicu završio s deset igrača jer je u sudačkoj nadoknadi Michael Essien udario Kennyja Millera i zaradio izravni crveni karton.

Premiership, 14. kolo:
Manchester City - Reading 2:1, Middlesbrough - Aston Villa 0:3, Everton - Sunderland 7:1, Arsenal - Wigan 2:0, Bolton - Manchester United 1:0, Birmingham - Portsmouth 0:2, Newcastle - Liverpool 0:3, Derby County - Chelsea 0:2.