Sjajan šut za nastavak niza

Ivor Krapac, Branimir Korać • subota, 02.02.2008.

Zadarski pobjednički niz je nastavljen u Trnskom. U NLB ligi upisana je 14. uzastopna pobjeda, a Zagreb je slomljen sjajnim šutom i velikim brojem raspoloženih igrača. Iako, raritetno, Zadrani nisu upisali niti jedan napadački skok, s lakoćom su slavili...

Zadrani su u prvih deset minuta krenuli kako se i očekuje od drugoplasiranog u ligi. Ranih sedam poena Todora Gečevskog, trice Johnsona i Stallwortha i agresivna obrana o kojoj dovoljno govori iskorišteni bonus već u četvrtoj minuti bili su ključ u otvarajućem bijegu do 17:6, što je Mrave stavilo u podređen položaj iz kojeg se bilo teško izvlačiti. Kako se pokazalo u nastavku utakmice, i preteško.

Domaći su do "velikog odmora" stigli blizu tek u završnici prve četvrtine, uz nezanemarivu pomoć nervoznog Coreyja Brewera. Američki organizator igre Zadrana je u sedmoj minuti daleko od lopte posve nepotrebno udario Marija Dundovića u mjesto gdje najviše boli, pritom zaradivši nesportsku pogrešku nakon koje su domaći Dundovićevim slobodnim bacanjima, a potom i s četiri uzastopna poena Jakova Vladovića smanjili na 17:12 dvije i pol minute do kraja prve četvrtine.

Slika 2 od 2.

No, Zadrane ni nesmotrenost njihovog razigravača nije skrenula s uspješnog puta. Johnson je ubrzo svojom novom tricom vratio prednost na osam razlike, da bi Gečevski i Pankracije Barać do isteka prvih deset minuta povećali vodstvo na 26:17. U početnoj četvrtini gostima je skoro sve išlo kako su željeli, a u drugoj se nastavilo slično. Dotad izvrsni Todor Gečevski dobio je odmor na klupi, no to se nije pretjerano osjetilo - Jure Lalić, koji ga je zamijenio, otvorio je svoj nastup s četiri poena za odmak do 33:21 u 12. minuti.

Domaći su preko Ante Tomića, napadački najraspoloženijeg Mrava u prvom poluvremenu, tri minute do "velikog odmora" uspjeli smanjiti minus na prihvatljivih 40:32, pa na tome stali. U napadu je još nekako i išlo, iako je i tu nedostajao uobičajeni učinak Jakova Vladovića, dok je obrana bila ispod razine. Čim su se Mravi se pokušali "skupiti" i zonom zaštiti reket, sijevnula bi zadarska trica, a širenje obrane donijelo je dosta prostora za Gečevskog, Lalića ili prodore i polaganja vanjskih igrača; u prijevodu, curilo je sa svih strana.

Slika 1 od 1.

Trica Roka Stipčevića vratila je Zadrane na njima ugodnijih 43:32, da bi potom Stallworth slobodnim bacanjima, a Lalić, Štimac i Barać poenima pod obručem odveli goste do 13 razlike, 51:38 na kraju prvog poluvremena.

U trećoj četvrtini i definitivno je otklonjena većina dvojbi oko večerašnjeg pobjednika. Odlična tricaška večer gostujuće momčadi nastavljena je dalekometnim ubačajima Gečevskog (dvaput), Johnsona i Brewera, a potonji je serijom od pet poena postavio okruglih 20 razlike, 65:45 u 25. minuti. U redovima Mrava je u toj fazi utakmice većinu napadačkog tereta nosio Mario Dundović, no nije mogao spriječiti Zadrov bijeg do velike, praktički nedostižne prednosti.

Slika 3 od 3.

Tračak nade u preokret domaći su izborili početkom završne dionice, uz osam poena Denisa Vrsaljka u seriji Mrava od 12:0 za smanjenje na 80:69 u 36. minuti. No, čim je postalo gusto Zadrani su našli odgovor, ovog puta u liku Stipčevića, koji je u posljednjim minutama s deset poena (dvije trice) zadržao svoju momčad u mirnim vodama. Završilo je s deset razlike, 90:80, a konačni rezultat možda i ne dočarava koliko je momčad Ace Petrovića bila uvjerljiva ove subote u Trnskom.

Neke brojke će ipak reći puno, primjerice, odličnih gostujućih 63 % šuta iz igre, uz podjednako sjajnih 14/26 za tricu. U tom napadačkom festivalu najefikasniji je bio Gečevski (23 poena), dok se Juby Johnson priključio s 20, a u završnici razigrani Rok Stipčević s 13 poena. Mrave su s po 16 poena vodili Ante Tomić i Mario Dundović, koji će se, kao i ostatak momčadi, nadati boljim vijestima iduće subote, kad protiv istog suparnika na istom mjestu igraju u polufinalu Kupa Krešimira Ćosića.