Barca se zahuktava, Real posustaje

Vedran Attias • nedjelja, 24.02.2008.

Vrlo zanimljivi, a neki i neočekivani, rezultati u 25. kolu Primere - Atletico Madrid poražen je kod Osasune, Deportivo je slavio na Riazoru, a Villarreal nosi tri boda iz Bilbaoa. Barcelona je očito ušla u formu i na Camp Nou pregazila slabašni Levante, dok je najveće iznenađenje poraz Reala na Bernabeu

Osasuna je pobijedila Atletico i tako samo produbila krizu u madridskom klubu. Naime, Atletico je prošli vikend upisao poraz, preko tjedna ispali su iz Uefa kupa od Boltona, a kod Osasune svoju utakmicu završili već za pet minuta.

Već u 1. minuti Vela je lijepo uposlio Solu koji zabija za rano slavlje domaćina. Veselje se još nije ni stišalo, a mladi Meksikanac na posudbi iz Arsenala zabija za 2:0. Plasil je uposlio Velu, a ovaj rutinski zabija Abbiatiju kroz noge za veliko vodstvo.

Iako su već u 11. minuti trebali ostati s igračem manje nakon brutalnog starta Ellera, gosti nisu iskoristili poklon suca i nastavili su s lošom predstavom. Jedino što su gosti danas napravili bio je gol Forlana u 26. minuti. U nastavku je Atletico imao neke poluprilike, no ništa opasno. Utakmica je riješena u 76. minuti kada je Sola namjestio gol Fontu koji zabija za 3:1.

Deportivo je upisao vrijednu pobjedu na Riazoru nad Espanyolom. Domaćin je riješio pitanje pobjednika već nakon dvadesetak minuta. Coloccini u 17. i Lafita u 24. minuti zabili su za sigurno pobjedu 2:0. Valladolid je slavio kod Murcije s minimalnih 1:0, a pogodak vrijedan tri boda zabio je Llorente pred kraj prvog dijela.

Almeria je izgubila u Santanderu 1:0 u utakmici u kojoj smo vidjeli dva crvena kartona. Tchite je zabio jedini gol u 61. minuti, no Racing je trebao i uvjerljivije slaviti. Gosti su utakmicu završili s devet igrača nakon što su isključeni Domingo zbog prekršaja i Paunović na samom kraju zbog nesportskog ponašanja.

Athletic Bilbao je vrlo dobro ušao u utakmicu protiv Villarreala i već u 4. minuti poveo preko Fernanda Llorentea, no gosti su preokrenuli utakmicu u drugom dijelu. Najprije je Franco izjednačio u 65. minuti, a onda je za potpuni preokret zabio Capdevilla sedam minuta prije kraja.

Mallorca je podijelila bodove na San Moixu s Betisom, za koji Marko Babić nije bio niti na klupi. Domaći su poveli na početku nastavka preko Varele, no Edu je, svojim trećim pogotkom u tri utakmice, odnio bod u Sevillu 20 minuta prije kraja.

Barcelona je, istina protiv lošeg Levantea, odigrala odličnu utakmicu. Naime, Barcelona je imala 21 udarac i 76 % loptu u svojim nogama – drugim riječima, gosti su imali loptu taman toliko da ju stignu izbiti što dalje od svog gola. Napadački trojac iz “starih dana“ Ronaldinho - Messi - Eto'o odigrali su utakmicu koja je podsjetila navijače o kakvim se igračima radi.

Već od prve minute igralo se na jedan gol. Eto'o je nakon nekoliko minuta imao dobru priliku, no mreža gostiju nije se zatresla – barem ne odmah. U 14. minuti odbijanac je došao do Xavija koji posprema loptu u mrežu za 1:0. Iako je Barca pritiskala goste, sljedeća mreža koja se zatresla bila je ona Victora Valdesa.

Nekoliko minuta prije odmora Zambrotta je igrao rukom u kaznenom prostoru, a Riga zabija za 1:1. Gosti nisu uspjeli izdržati niti tih par minuta do odmora – Messi je ušao s desne strane, i nakon duplog pasa s Xavijem, zatresao mrežu za novo vodstvo.

U 57. minuti na scenu je stupio Eto'o. Prvo je, nakon lijepog dodavanja Messija, rutinski zaobišao Kujovića i zabio za 3:1. Samo sedam minuta trebalo je istim igračima da slože još jedan vrlo sličan gol za 4:1. Na samom kraju utakmice, Kamerunac je zaokružio svoj prvi nastup od prve minute nakon dolaska sa Afričkoga kupa nacija, hat-trickom na dodavanje mladog Bojana, koji je zamijenio Ronaldinha.

U posljednjoj utakmici, Getafe je slavio na Bernabeu i tako ostavio Real na dva boda ispred katalonskog diva Barcelone. Iako Real ima 100 – postotni učinak na domaćem terenu ove sezone i zadnju su utakmicu zgazili Valladolid 7:0 , kraljevski je klub upisao tri poraza u zadnje četiri utakmice i sigurno je kako se uvukla nervoza u Schusterovu ekipu.

Utakmica je mogla krenuti drukčijim tokom da je Van Nistelrooy iskoristio neke od prilika koje je imao u prvom dijelu, a odlična je bila ona već u 4. minuti kada je lobao istrčalog Abbondanzierija, ali i cijeli gol. Guti i Raul su također imali dobre prilike, no golova nije bilo.

Gosti su prijetili iz kontra napada, no bez većih opasnosti po vrata Casillasa. U 64. minuti Getafe je poveo preko, blago rečeno, kontroverznog pogotka. Raul je nabacio, a Robben zabio loptu u mrežu gostiju, no dok su igrači Reala slavili kod korner zastavice, sudac Arturo Ibanez poništio je gol zbog zaleđa Raula.

Ne bi ništa bilo sporno da igrači Getafea nisu povukli kontru i na samo dva igrača Reala – zabili za 0:1! Naime, Casquero je povukao kontru, a Uche zabija gol. Krajnje čudna situacija u kojoj je nekoliko igrača gostiju napadalo samo Gutija i Heinzea, koji su tamo bili samo zato jer nisu stigli pohitati suigračima u slavlje “pogotka“. Do kraja Real nije više imao snage vratiti se u utakmicu i ostali su bez bodova, dok su gosti, nakon posljednjeg zvižduka simpatičnog im suca – slavili.

Primera, 25. kolo: Osasuna – Atletico Madrid 3:1, Deportivo – Espanyol 2:0, Murcia – Valladolid 0:1, Racing – Almeria 1:0, Athletic – Villarreal 1:2, Mallorca – Betis 1:1, Barcelona – Levante 5:1, Real Madrid – Getafe 0:1