Milan proradio u završnici, Budan strijelac

Ivana Spahija • nedjelja, 09.03.2008.

Susreti 27. kola Serie A ponudili su nekoliko neočekivanih rezultata. Milan je nakon dugo vremena ponovno osjetio okus pobjede u gostima svladavši fenjeraša Empoli, a Fiorentina je doživjela poraz na gostovanju kod Siene, jednog od kandidata za drugu ligu. Na krilima nedavno ostvarenih uspjeha, Roma i dalje gazi sve pred sobom, ovaj put pod Vukovima je pao Napoli. Naš Igor Budan svojim je pogotkom ublažio poraz Parme od Sampdorije...

Nakon nekoliko tjedana suše i prokletstva neriješenih rezultata te najnovijeg poraza od Arsenala u Ligi prvaka, nogometaši Milana napokon su dočekali bolje dane. Rossoneri su na gostovanju kod Empolija upisali pobjedu rezultatom 3:1 i napokon donijeli malo osmijeha na lica (razočaranih) navijača. Dario Šimić cijelu je utakmicu prosjedio na klupi gostiju. Milan je poveo već u 19. minuti susreta, najviše zahvaljujući pogrešci domaćeg vratara Bassija, koji je izišao pokupiti udarac Odda i odbio loptu ravno do Pata, a Brazilac je bez problema iz blizine zatresao mrežu Empolija.

Sreća gostiju nije potrajala dugo, već u 23. minuti uzvratili su nogometaši Empolija, a rezultat je na 1:1 svojim pogotkom poravnao Busce. Minutu kasnije Pato je ponovno zatresao mrežu Bassija, ali je pogodak poništen zbog dosuđenog zaleđa. Neriješen rezultat trajao je praktički do samog kraja utakmice i kada se činilo kako će se Milan kući vratiti s još jednim razočaranjem, "proradili" su Rossoneri. U 85. minuti novu prednost gostima svojim je pogotkom donio Ambrosini, a točku na i pobjedi Milana stavio je Kaka preciznim udarcem s ruba šesnaesterca u 89. minuti susreta. Milanu je ova pobjeda vrlo značajna, Rossoneri su se nakon kiksa Fiorentine u Sieni Violama približili na samo bod zaostatka.

Roma i dalje ne da disati Interu, Vukovi se s gostovanja u Napulju kući vraćaju s nova tri boda te i dalje održavaju šest bodova zaostatka za vodećom momčadi prvenstva. Roma je rutinski svladala Napoli rezultatom 2:0, a unatoč napornom ritmu utakmica, Vukovi su pokazali solidnu predstavu na stadionu San Paolo u Napulju.

Roma je do vodstva došla već u samom otvaranju utakmice, točnije u drugoj minuti. Totti je idealno pronašao Perrottu, koji je s loptom mirno prošetao pokraj domaćeg vratara Gianella. Totti je bio "prvi čovjek" prvog poluvremena, a domaćine je od veće propasti svojim obranama spasio Gianello. Konačan rasplet susret je dobio u 49. minuti kada je dosuđen jedanaesterac za goste. Mannini je u prostoru srušio Cicinha, a sudac je pokazao na bijelu točku, odakle je precizan bio Totti za konačnih 2:0 i novu pobjedu Rome.

Pravo razočaranje navijačima Fiorentine donio je susret Siene i Viola u kojem je Siena na domaćem terenu upisala minimalnu pobjedu rezultatom 1:0. Unatoč solidnoj formi nogometaša Fiorentine, kao i nedavnim uspjesima ostvarenim u Europi, čini se kako je nedostatak nekoliko ključnih igrača te naporan ritam utakmica ipak utjecao na ishod ovog susreta. Utakmica sama po sebi nije bila toliko atraktivna, gosti nisu iskoristili nekoliko poluprilika u prvom poluvremenu, što im se osvetilo deset minuta prije kraja. Igrala se 79. minuta, Maccarone je iz slobodnog udarca silovito gađao prema vratima gostiju, a Frey je tu loptu samo ispratio u mrežu. Sieni su ova tri boda i više nego vrijedna, sada je na 14. mjestu na ljestvici, nešto dalje od zone ispadanja iako će se tu još voditi teška borba za opstanak.

Parma je na domaćem terenu dočekala momčad Sampdorije, koja je i bez svog najboljeg pojedinca Cassana ostvarila pobjedu, gosti su slavili rezultatom 2:1. Sampdoria je povela u 12. minuti zahvaljujući pogotku Maggija, a gosti su u 57. minuti povećali vodstvo na 2:0. Ziegler je izveo slobodan udarac, a Bonazzoli je nadskočio svog čuvara i glavom zatresao mrežu Buccija. Naš Igor Budan u igru je ušao u 59. minuti kada je na terenu zamijenio Pisanua, a iskazao se niti deset minuta kasnije. Igrala se 67. minuta, Falcone je iz pozadine pronašao Lucarellija koji je poslao idealnu loptu do Budana, a naš reprezentativac nije propustio priliku zatresti mrežu Sampdorije i smanjiti vodstvo gostiju na 2:1. Tim je rezultatom susret i završen, Sampdoria se nakon ove pobjede nalazi na visokom sedmom mjestu na ljestvici, dok je Parma trenutno na 17. mjestu.

I druga rimska momčad bila je uspješna u ovom kolu, Lazio je na domaćem terenu svladao Livorno rezultatom 2:0. Naš Dario Knežević cijeli je susret proveo na klupi gostujuće momčadi. Domaćini su poveli u 15. minuti susreta, Ledesma je asistirao Rocchiju koji je udarcem izvana svladao gostujućeg vratara Ameliju. Deset minuta nakon toga Pandev je pokupio odbijenu loptu braniča Livorna i matirao Ameliju za konačnih 2:0 i pobjedu Lazija koja ga stavlja na 11. mjesto na ljestvici. Livorno se spustio na 16. mjesto, na sam rub zone ispadanja.

Catania je na domaćem terenu došla do pobjede nad posljednjeplasiranom momčadi Cagliarija, domaćini su nakon preokreta slavili rezultatom 2:1. Prvi su u vodstvo došli gosti u 21. minuti susreta nakon što je Conti matirao domaćeg vratara Bizzarrija. Catania je uspjela uzvratiti u 44. minuti, a rezultat je na 1:1 poravnao Silvestri. Tri minute kasnije Canini je, nakon izvedenog slobodnog udarca domaćina, nesretno zatresao vlastitu mrežu i donio Cataniji pobjedu koja je stavlja na 15. mjesto na ljestvici. Cagliari i dalje ostaje na posljednjem mjestu s malo šanse za opstanak.

Vrijedne bodove za bijeg s dna ljestvice upisala je i momčad Torina, koja je na domaćem terenu iznenađujuće svladala Atalantu rezultatom 1:0. Jedini pogodak u susretu djelo je Baronea koji je u 35. minuti, nakon asistencije Stellonea, pogodio mrežu Atalante za pobjedu Torina koja ga stavlja na 13. mjesto na ljestvici. Naš Saša Bjelanović zbog ozljede ni u ovom susretu nije konkurirao za sastav Torina.

U posljednjoj utakmici dana, Juventus je na gostujućem terenu u Genovi svladao Genou rezultatom 2:0. Nakon prošlotjednog kiksa protiv Fiorentine u derbiju 26. kola, Stara dama ponovno se vratila pobjeđivanju. Gosti iz Torina došli su do vodstva u 25. minuti, Grygera je iz daljine uputio neobranjiv udarac u mrežu Scarpija, a ovo je ujedno i prvi pogodak češkog braniča u Serie A.

Osam minuta kasnije Grygera se upisao i u asistente, dobro je proigrao za Trezegueta, koji je iz blizine svladao domaćeg vratara i postavio konačan rezultat na 2:0 za Juventus. Ivan Jurić zbog žutih kartona nije nastupio za momčad Genoe. Ovom pobjedom Juventus se učvrstio na trećem mjestu na ljestvici sa četiri boda prednosti ispred Fiorentine te sedam bodova zaostatka za drugoplasiranom Romom.

Serie A, 27. kolo: Empoli - Milan 1:3, Napoli - Roma 0:2, Siena - Fiorentina 1:0, Lazio - Livorno 2:0, Parma - Sampdoria 1:2, Catania - Cagliari 2:1, Torino - Atalanta 1:0, Genoa - Juventus 0:2.