Favoriti bez greške, Milan napokon slavi

Ivana Spahija • subota, 22.03.2008.

Za razliku od niza iznenađenja priređenih u prošlom kolu, 30. kolo Serie A proteklo je u nešto mirnijem ozračju. Zadatke su uspješno odradili Roma, Milan i Fiorentina, koji su minimalnim pobjedama uzeli po tri boda. Roma je teže od očekivanog došla do pobjede nad Empolijem, a Pato je svojim pogotkom donio pobjedu Milanu u susretu s Torinom. Napeto je bilo i u Firenzi, gdje je Fiorentina uspjela svladati momčad Lazija...

Jedno kolo "pauze", u kojem su Vukovi doživjeli poraz od Lazija (3:2), nije narušilo samopouzdanje nogometašima Rome koji su na Olimpicu svladali Empoli rezultatom 2:1. Utakmicu su bolje otvorili gosti iz Empolija koji preko raspoloženog Giovinca nekoliko puta ozbiljno zaprijetili vratima domaćina. Najveću priliku Giovinco je propustio u 13. minuti kada je njegov odličan pokušaj s ruba prostora obranio Doni, a vratar Rome bio je prvi igrač Vukova u otvaranju susreta. Ipak, nakon silnih pokušaja gostiju, Roma je ipak prva došla u vodstvo. Igrala se 36. minuta, Totti je na lijevoj strani idealno uposlio Tonetta koji je bez problema matirao gostujućeg vratara Bassija.

U nastavku su ponovno bolje krenuli nogometaši Empolija, a upornost im se isplatila u 50. minuti. Abate je sa sredine igrališta dodao za Giovinca koji je ovaj put bio precizan i svladao Donija za izjednačenje. Osam minuta kasnije Roma je ostala s igračem manje, Perrotta je napravio prekršaj nad Morom i zaradio izravni crveni karton. Igrač manje djelovao je poticajno na domaćine, već su u 63. minuti ponovno došli do vodstva. Pizarro je ubacio, a Panucci glavom pospremio loptu u mrežu Empolija za vodstvo Rome od 2:1. To je bilo i konačno rješenje utakmice, a Roma se ovom pobjedom približila na četiri boda zaostatka za Interom koji ima i utakmicu manje.

Nakon nekoliko tjedana neuspjeha i krize rezultata, momčad Milana dočekala je bolje dane. Na olimpijskom stadionu u Torinu Rossoneri su svladali momčad Torina rezultatom 1:0 i upisali tri vrlo vrijedna boda za nastavak borbe za Europu. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka uz nekoliko poluprilika za pogodak s obje strane, iako su nogometaši Milana bili nešto agresivniji, ali bez prave opasnosti po vrata Torina. Rossoneri su najbliže pogotku bili u 41. minuti, Gilardino je dodao za Pata koji je bio neprecizan i gađao je pokraj gola.

Početak drugog poluvremena donio je novi pritisak gostiju koji su, svjesni da moraju ići na sve ili ništa, sve više ugrožavali vrata Fontane. U 60. minuti greda je spasila Torino od pogotka, Seedorf se našao sam ispred vrata domaćina i pogodio gredu. Ipak, Milan je do pogotka došao u 66. minuti susreta. Seedorf je odlično ubacio za Gilardina koji je uputio udarac prema vratima Fontane, a Pato je tu loptu jednostavno pospremio u mrežu za vodstvo crveno-crnih od 1:0. Tim je rezultatom susret i završen, Milan je uz nova tri boda i dalje ostao u igri za Ligu prvaka, dok je Torino na 14. mjestu. Naš Dario Šimić nije konkurirao za sastav Milana, a kod Torina nije bilo ozlijeđenog Saše Bjelanovića.

Slika 1 od 2.

Okus pobjede ponovno je osjetila i momčad Fiorentine koja je na domaćem terenu minimalnom pobjedom od 1:0 svladala Lazio. Nebesko-plavi nisu ponovili uspjeh iz derbija protiv Rome, a Viole su se nakon poraza od Napolija ponovno vratile pobjeđivanju. Jedini pogodak na susretu dogodio se u 77. minuti. Mutu je s ruba prostora dodao za Pazzinija koji je uputio udarac prema vratima Lazija i uz lošu reakciju gostujućeg vratara Ballotte lopta se našla u mreži. Fiorentina je ovom pobjedom učvrstila četvrto mjesto na ljestvici s četiri boda prednosti ispred Milana.

Budanova Parma doživjela je poraz na gostovanju u Sieni, domaćini su upisali pobjedu rezultatom 2:0, a naš nogometaš je na terenu proveo 67 minuta u jednom od svojih lošijih izdanja u posljednje vrijeme. Siena je utakmicu riješila u samoj završnici i to u samo dvije minute. Prednost domaćinima u 88. minuti je donio Maccarrone, a isti je igrač dvije minute kasnije zaključio susret novim pogotkom za konačnih 2:0 i vrijednu pobjedu Siene koja je stavlja na 13. mjesto na ljestvici, dalje od zone ispadanja. Parma se nakon poraza spustila na 15. mjesto, još uvijek izvan najopasnijeg dijela ljestvice.

Najviše pogodaka ponudio je susret Palerma i Genoe, gosti iz Genove ostvarili su tijesnu pobjedu rezultatom 3:2. Naš Ivan Jurić odigrao je cijelu utakmicu u dresu pobjedničke momčadi. Prvi su u vodstvo došli domaćini u 23. minuti zahvaljujući pogotku Amaurija s bijele točke, a Genoa je samo šest minuta kasnije došla do izjednačenja, Figueroa je svojim pogotkom poravnao rezultat na 1:1. Prednost gostima donio je Milanetto u 50. minuti, a 12 minuta kasnije Konko je svojim pogotkom povećao vodstvo Genoe na 3:1. Konačan rezultat postavio je Amauri pogotkom u 90. minuti susreta.

Nogometaši Udinesea također nastavljaju svoje europski san, momčad iz Udina na domaćem je terenu rezultatom 2:0 svladala Livorno. Naš Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta u dresu gostiju. Udinese je poveo u 19. minuti nakon solo akcije Quagliarelle koji je s 25 metara udaljenosti zatresao mrežu Amelije. Pobjedu Udinesea učvrstio je Di Natale pogotkom u 47. minuti susreta. Udinese se nakon ove utakmice nalazi na šestom mjestu na ljestvici, a Livorno opasno poigrava na rubu zone ispadanja, trenutno je na 17. mjestu.

Neodlučen ishod dogodio se u tri susreta, Atalanta i Catania podijelili su bodove u utakmici koja je završila bez pogodaka. Fenjeraš Caligari u gostima je uzeo bod Sampdoriji, a domaćine je od poraza spasio Franceschini pogotkom u posljednjoj minuti susreta. Neriješeno je bilo i u Reggio Calabriji, gdje je domaćin Reggina u posljednjoj minuti iščupala bod Napoliju, domaćini su vrijedan bod u borbi za opstanak Napoliju uzeli u drugoj minuti sudačke nadoknade zahvaljujući pogotku Brienze.

Serie A, 30. kolo: Roma - Empoli 2:1, Torino - Milan 0:1, Fiorentina - Lazio 1:0, Udinese - Livorno 2:0, Siena - Parma 2:0, Reggina - Napoli 1:1, Sampdoria - Cagliari 1:1, Palermo - Genoa 2:3, Atalanta - Catania 0:0.