Barca u očaju nakon velikog preokreta Betisa

Zvonimir Šimunović • subota, 29.03.2008.

Nakon prvog dijela prve utakmice 30. kola Primere, Barcelona je u Sevilli uvjerljivom igrom došla do vodstva od 0:2 i, činilo se, u potpunosti približila Realu. Međutim, mizerna igra u drugom poluvremenu osvetila im se u liku Edua koji je predvodio domaće do jedne od zasigurno najdražih i najvećih pobjeda. To je najbolje iskoristio Villarreal koji je pobjedom nad Atleticom prestigao Katalonce te izbio na drugo mjesto...

Rijetko viđenim preokretom u drugom poluvremenu Betis je porazio Barcelonu i tako zapriječio Kataloncima put do potpunog povratka u borbu za naslov. Gosti su sjajno otvorili susret i nakon 15 minuta imali veliku prednost, ali su sve (pa možda i priliku za osvajanje titule) prosuli katastrofalnim nastavkom.

Domaći su hrabro ušli u susret i u prvih pet minuta dvaput su zaprijetili Valdesu. Udarac Rivere išao je preko gola, a pokušaj Gonzalesa s ruba kaznenog prostora obranio je vratar Barcelone. No, kako se kasnije pokazalo to je bilo sve što se Betisa tiče u prvih 45 minuta. Barcelona (bez Messija i Ronaldinha) je u potpunosti preuzela inicijativu, kontrolirala igru i kombinatorikom lako razbijala obrambeni zid zeleno-bijelih. Najava vodstva Katalonaca stigla je u 10. minuti kada je Eto`o nakon kornera pucao, a Casto spasio svoju momčad.

U 13. minuti Xavi je dubinskom loptom proigrao Eto`oa, Kamerunac pogađa gredu, ali se lopta odbija do Bojana koji zaobilazi vratara i svojim osmim pogotkom sezone dovodi goste do prednosti. Nisu se domaći ni snašli, a već je u 15. minuti na semaforu svjetlilo 0:2. Iniesta je ubacio loptu u šesnaesterac, a Eto`o je glavom prebacio istrčalog vratar Betisa. Do kraja prvog dijela mogla je Barcelona imati i uvjerljivije vodstvo, ali što zbog obrane Casta (kod udaraca Inieste), što zbog nepreciznosti gostiju (Henry i Bojan), ostala je prednost s početka.

Odmah se moglo primijetiti da su u drugo poluvrijeme igrači Barcelone ušli opušteno, misleći valjda tek odraditi posao čuvanja rezultata do kraja. No, takav pristup osvetio im se već u 63. minuti kada je sjajan prodor i centaršut Rafaela Sobisa glavom u pogodak pretvorio najbolji strijelac domaćih Edu. To kao da nije bila dovoljna opomena gostima koji nastavljaju s bezidejnom igrom punom pogrešaka. Tako je u 74. minuti Odonkor ušao u kazneni prostor Barcelone, a Abidal ga nepotrebno povlači i sudac pokazuje na bijelu točku. Udarac Edua s bijele točke brani Valdes, ali dok su igrači Blaugrane slavili svoga vratara lopta je došla do Juanita koji pogađa za izjednačenje.

Igrači Betisa kao u transu dominiraju terenom te u 78. minuti stižu i do potpunog preokreta. Junak susreta Edu udarcem s 18 metara pogađa gornji desni kut Valdesova gola i ostavlja šokiranima Rijkaarda i navijače Barcelone. Do kraja utakmice gosti nisu imali snage opasnije zaprijetiti domaćinu i doći barem do boda. Tako su propustili još jednu veliku priliku da se u potpunosti vrate u igru za naslov i bar na dan približe Realu na samo bod zaostatka.

A ne samo da gube bitku za prvo mjesto, nego će nakon ovoga kola Barcelona gledati i u leđa Villarrealu koji je pobijedio Atletico i tako zasjeo na drugo mjesto. Utakmica je bila riješena u finišu prvoga poluvremena kada je Žuta podmornica s dva pogotka stekla, kasnije se pokazalo, nedostižnu prednost. Bolju igru domaćih pogotkom je u 39. minuti okrunio Santi Cazorla, nakon proboja i povratne lopte Rossija. Četiri minute kasnije ponovno je Rossi ubacio loptu koja prolazi sve gostujuće igrače, a na drugoj vratnici čeka ju i u mrežu posprema najbolji strijelac Villarreala Nihat.

Atletico je najbolju priliku za smanjenje zaostatka imao u 50. minuti kada je Camacho pogodio vratnicu. Razrješenje svih dvojbi i veliko slavlje momčadi Manuela Pellegrinija donio je Nihat u 66. minuti svojim drugim pogotkom i 16. ukupno ove sezone. Od 30. kola tako Real Madrid ima novog najbližeg pratitelja.

Primera, 30. kolo: Betis – Barcelona 3:2, Villarreal – Atletico M. 3:0.