1. Hrvatska nogometna liga, 27. kolo, 30.04.2008., Zagreb, Maksimir, gledatelja: 1.500
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Darko Novoselnik (Belišće), Ivan Galović (Zagreb), Danijel Trampus (Osijek)
1:0 Inter-Zaprešić
Inter-Zaprešić

Priče za malu djecu

Tomislav Pacak • srijeda, 30.04.2008.

Ponekada su priče o namještanju preočite da bi bile istinite - iako je pobijedio "samo" s 1:0, Dinamo je u potpunosti nadigrao Inter koji niti jednom nije ugrozio Modre, pa su tako sve priče o "dvojci" iz uvoda u utakmicu - pale u vodu...

Mijo Nađ
72'
20
Mario Rašić
79'

Milivoj Bračun

Dinamo je puno bolja momčad od Intera, a to je dokazao i na terenu, razočaravši možda one koji su zaista igrali tu famoznu "dvojku", ali razveselivši sve one koji vjeruju u nogometno poštenje, ili bar ono što je od njega ostalo.

Istina, utakmica je do samog kraja bila otvorena zahvaljujući nevjerojatnim promašajima Modrih, no pristup i trud ne može se osporiti prvacima. Konačno, u 89. minuti Mandžukić je odagnao sve dvojbe i Interu otežao samu završnicu prvenstva.

Slika 3 od 4.

Prvi dio u potpunosti je pripao Modrima koji su nizali prilike pred Šarlijom, ali izostao je završni udarac. Izrazito ofenzivna momčad, s tri čista napadača te ofenzivnim Mikićem i Modrićem, nametnula je svoj ritam mladoj momčadi Intera, pa ne čudi velik broj udaraca prema golu Šarlije.

Prvi je gostima zaprijetio Balaban nakon ubacivanja Buljata, ali volej sa 6-7 metara bio je lak plijen za Šarliju. Potom su Modrić i Mario Mandžukić odigrali dupli pas, Luka je pucao u prvi kut, no Šarlija je opet na mjestu, baš kao što je to bio u 17. minuti kada mu je dlanove dobro iz slobodnog udarca zagrijao Balaban.

Potom je priliku propustio Mandžukić, s nekoliko metara prebacio je gol, a Soldina ofenzivna formacija pretrpila je promjene u 21. minuti kada je Balabana zbog ozljede zamijenio Sammir.

Slika 2 od 3.

Brazilac je odmah bio opasan po Šarliju, s 20-ak metara pucao je oštro u donji lijevi kut, ali Šarlija je spreman i na to. Gotovo iz iste pozicije pokušao je i Mandžukić, ovoga puta lopta je otišla ravno u Šarlijine ruke. Na isti način završila je i akcija Mandžukića i Tadića u kojoj je Đakovčanin pucao glavom s pet metara.

Intera nije bilo nigdje, kad su i prešli centar "žuti" su uglavnom posezali za pogrešnim dodavanjima, što je u očaj dovodilo Milivoja Bračuna, pa je u nekoliko navrata Interov trener razočaran rješenjima svojih igrača bijes iskaljivao na pleksiglasu kućice za pričuve ili pak deranjem na svoje igrače.

Slika 1 od 2.

Pomoći nije bilo, Dinamo je i dalje jedini igrao i stvarao šanse. U 31. minuti Mandžukić je pucao s desne strane, ispalo je više kao ubačaj na koji je Sammir zakasnio za dijelić sekunde. Minutu prije kraja prvog dijela Dinamo je odlično kombinirao, Modrić izvrsnom loptom pronalazi Mikića koji s desetak metara iskosa puca loše, ravno u prvi kut gdje je spreman čekao Šarlija. Bilo je to sve u prvom dijelu koji je ponudio veliku Dinamovu dominaciju, ali u "Barceloninom stilu", veliki posjed lopte nije pretvoren u rezultatsku prednost.

Dinamu je u drugom dijelu trebalo 15-ak minuta da pronađe formu iz prvog. U 64. minuti lopta je došla na metar od gola gdje je bio Josip Tadić, no Đakovčanin umjesto gola pogađa gredu. Tri minute kasnije još bolju šansu imao je Vukojević, potpuno sam bio je na 3-4 metra od gola, ali Šarlija u padu čudesno brani njegov udarac.

BBB su se potom zabavljali raznoraznim povicima, poput "Nema prodaje" i "Europski Dinamo", dok se pravi Dinamo na terenu mučio s čvrstim Zaprešićanima. Ipak, brava gostiju nije izdržala svih 90 minuta, a činjenica da su gol primili tek u 89. minuti ovaj će im poraz učiniti samo još težim.

Slika 4 od 5.

Mandžukić je, naime, tada pobjegao obrani Intera, izašao sam pred izvrsnog Šarliju i lako ga matirao za 1:0 Dinama i kraj Interovih nada na Maksimiru.

Dinamo je odigrao jednu od boljih proljetnih utakmica, no nevjerojatan broj promašenih prigoda umalo je donio Interu vrijedan bod. Mandžukićev gol je, međutim, osigurao tri nova boda za prvaka i odagnao sve sumnje o namještanju utakmice...