Petrić krenuo asistencijom, Bayernu bod

Petar Plevnik • subota, 23.08.2008.

Drugo kolo Bundeslige donijelo je nekoliko vrlo zanimljivih susreta. Bayern je u Dortmundu s igračem manje uspio stići do boda, dok je Mladenu Petriću u debiju za HSV manje od 20 minuta bilo dovoljno da asistira za tri boda. U akciji Schalkea za bod u Bremenu sudjelovao je Ivan Rakitić, dok je novak u ligi Hoffenheim maksimalan i nakon drugog kola...

Nakon razočaravajućih 2:2 Bayerna na otvaranju nove bundesligaške sezone protiv HSV-a u Mühchenu, sve su oči bile uprte u Dortmund i prvo trenersko gostovanje Jürgana Klinsmanna u Bundesligi. Od prve minute u redovima Borussije debitirao je Mohamed Zidan, dok je kod gostiju Podolski morao prepustiti svoje mjesto u napadu oporavljenom Luci Toniju.

Da pobjeda Borussije u Leverkusenu u prvom kolu nije bila slučajnost pokazala je već deveta minuta kada nakon kombinacije Valdeza i Blaszczykowskog popularni Kuba s ruba 16-erca sjajno pogađa suprotni kut Rensingova gola. Nove nevolje za Bavarce uslijedile su u 23. minuti kada kapetan gostiju Van Bommel u samo dvije minute zarađuje dva žuta kartona i ostavlja Bayern s desetoricom na terenu.

Da Klinsmann ipak ima nos za trenerski posao potvrdila je njegova odluka da na odmoru iz igre izvadi neprimjetnog Klosea i uvode Borowskog. Taj se potez treneru Bayerna isplatio u 74. minuti nakon što Kroos izvodi korner, Lucio vraća glavom u sredinu, a Borowski na petercu u gužvi zabija za 1:1. Domaćini, za čiji sastav nije konkurirao Robert Kovač još će dugo žaliti za 61. minutom kada je Blaszczykowski kod rezultata 1:0 promašio 100%-tnu prigodu.

Drugi veliki derbi igran je u Bremenu, gdje su bodove podijelili Werder i Schalke. Domaćini su u vrhu napada krenuli s povratnikom u svoje redove Claudiom Pizarrom, dok je lijevu stranu gostujućeg napada predvodio Ivan Rakitić. Iako je na otvaranju susreta domaćin bio nešto bolja momčad, gosti iz Gelsenkirchena vrlo su brzo preuzeli konce igre u svoje noge, no na odmor se ipak otišlo bez pogodaka.

Početak nastavka pripao je Werderu, koji u 63. minuti nakon odlične kombinacije Özila i Fringsa pogotkom njemačkog reprezentativca dolazi u vodstvo. Do izjednačenja Schalke je stigao pet minuta prije kraja susreta. Rakitić je izveo korner, Wiese kratko odbija udarac Höwedesa, a Westermann posprema odbijanac u mrežu za konačnih 1:1. Jurica Vranješ bio je na klupi domaćina.

Uzbudljivo je bilo u Hamburgu, gdje je HSV tek u posljednjim trenucima susreta uspio svladati Karsluher. Nakon što su gosti propustili realizirati dvije odlične kontre, HSV je u 33. minuti stigao u vodstvo zahvaljujući autogolu Sebastiana, koji u svoju mrežu posprema ubačaj Atoube. U nastavku susreta gosti su zaigrali otvorenije što im se isplatilo u 67. minuti kada Freis koristi ubacivanje Da Silve i kroz noge Rostu pogađa za 1:1.

Tri minute kasnije Ivica Olić zaradio je žuti karton zbog pokušaja simulacije, a ključni potez susreta u 72. minuti radi trener domaćina Martin Jol kada u igru uvodi Mladena Petrića. Hrvatski se napadač nizozemskom treneru odužio u posljednoj minuti susreta kada ubačaj iz kuta produžuje glavom do Mathijsena, a branič domaćina pogađa za pobjedu HSV-a.

Prva tri boda u novom prvenstvu upisao je i Bayer Leverkusen. Apotekari je u Stuttgartu u vodstvo u 35. minuti doveo Helmes, da bi u jeku napada domaćina brzo kontru u pogodak za konačnih 0:2 u 79. minuti pretvorio Grk Gekas.

Iako je tek drugo kolo za nama, stvari ne izgledaju najbolje u Mönchengladbachu. Povratnik u društvo najboljih gostovao je kod Hoffenheima i u dvoboju dva novaka u ligi upisao i drugi poraz. Potpuno drugačije raspoloženje je u Hoffenheimu, za čiju je pobjedu najzaslužniji Bosanac Vedad Ibišević, strijelac jedinog pogotka u 31. minuti.

Tri boda osvojena u Frankfurtu pred svojim navijačima u susretu protiv Arminije nisu znali kapitalizirati igrači Herthe. Boljih početnih pola sata igre berlinski je sastav okrunio pogotkom Pantelića u 32. minuti, da bi samo pet minuta kasnije gosti iz Bielefelda iz prve ozbiljnije situacije u 16-ercu Herthe preko Wichniareka stigli do izjednačenja. Iako je Hertha bila bolja momčad i u nastavku susreta, gosti su bez većih problema uspjeli očuvati bod. Josip Šimunić susret je proveo na klupi, dok Andre Mijatović zbog ozljede i dalje nije u konkurenciji za sastav Arminije.