Klasnićevi Kanarinci pokisli do kože

Maja Giljanović • subota, 30.08.2008.

Porazom na svom La Beaujoireu Nantes hrvatskog reprezentativca Ivana Klasnića je u 4. kolu Le Championnata pao na posljednje, 20. mjesto tablice...

Kanarinci koji su se sredinom tjedna riješili trenera Michela Der Zakariana i na njegovo mjesto privremeno postavili Christiana Lariepea imperativno su tražili bodove - nekadašnjem velikanu, a dojučerašnjem drugoligašu, međutim, u goste je stigao četvrtoplasirani Le Mans s dvije pobjede u prva tri kola.

Nantes je izvrsno otvorio utakmicu - Klasnić od kojeg se željno očekuje prvijenac od dolaska 28-godišnjaka iz Werdera tijekom ljeta u 12. minuti opasno prijeti nakon kornera, a vratara Pelea koji je odlično reagirao na udarac hrvatskog reprezentativca (igrao je do 58.) pet minuta potom svladava Ndaw.

Samo dvije minute je, međutim, potrajalo veselje 29.000 navijača - Helstad, naime, prekrasnim golom ne ostavlja ni mrvicu šanse Heurtebisu i poravnava na 1:1, a pred sam kraj poluvremena Maiga dovodi goste u vodstvo.

Sve nade Nantesa da će upisati premijernu pobjedu nakon povratka iz Ligue 2 ili barem osvojiti drugi bod nakon četiri kola potapa Coutadeur u 83. minuti, a demoraliziranog domaćina je u drugoj minuti sudačke nadoknade dokrajčio Gervinho.

Bodovima se nisu osladili ni Jerko Leko, Dario Šimić te Nikola Pokrivač - hrvatski je reprezentativni trojac po prvi put zaigrao zajedno u startnoj jedanaestorici trenera Ricarda s tim da je Leko zamijenjen u 70. minuti (u 33. je, pak, nekadašnji Dinamovac zaradio žuti) na gostovanju u Grenobleu.

Monaco je kod sedmoplasirang lani drugoligaša trenera Mehmeta Baždarevića doživio prvi ovosezonski poraz - Grenoble je nošen sjajnom podrškom na svom Stade des Alpesu (19.000) slavio golom Moreire u 18. minuti i upisao svoju drugu pobjedu kojom je poskočio sve do trećeg mjesta s devet bodova koliko ima i trenutno lider Le Mans, a prije večerašnje utakmice Marseillea i slabašnog Sochauxa na Velodromeu.

PSG se, izgleda, ove sezone ne kani kockati s ugledom: Parižani su (Mateja Kežman je nakon povuci-potegni proteklih pet dana susret započeo na klupi - štoviše Srbin je ušao po samom isteku susreta u 90. minuti) slavili na gostovanju u Caenu.

Gol vrijedan sva tri boda zabio je odmah u 5. minuti praktički iz prve akcije na utakmici Le Guenove momčadi Guillaume Hoarau - lani prvi strijelac Ligue 2 s Le Havreom svojim je drugim ovosezonskim pogotkom osigurao PSG-u sedmi bod ove sezone.

Giuly/Sessegnon - lani u Romi odnosno Le Mansu - briljirali su i vratit će, čini se, lani osvajače Liga-kupa, ali stravično loše u prvenstvu (spasili su se doslovce u pet do 12 u zadnjem kolu protiv Sochauxa lani) gdje ih navijači s pravom očekuju - u sam gornji dom i u borbu za Europu sljedeće sezone.

Jakim finišem Nancy je na svom Marcel-Picotu stigao do prve ovosezonske pobjede - Le Havre je vodio od 23. minute golom Faurea samo da bi Correini igrači poravnali u 72. (Brison) odnosno preokrenuli susret u svoju korist u 88. minuti preko Andre Luiza koji dotad odličnog Revaulta loba glavom s prve stative.

Jučer je još Vedran Runje primio gol na svom Bollaertu od Clermonta u 3. minuti, ali je Lens u 62. i 76. golovima Maoulide i Monnet-Picquet preokrenuo i zadržao nakon pet kola drugu poziciju (12 bodova) s tri boda manje od prvoplasiranog Strasbourga.

U 21 sat posljednju utakmicu kola započeli su Olympique i Sochaux, a sutra se još sastaju Lille - Bordeaux, Toulouse - Rennes i veliki derbi Saint-Etienne - Lyon.

Le Championnat, 4. kolo
Nantes - Le Mans 1:4, Caen - PSG 0:1, Lorient - Auxerre 0:2, Nancy - Le Havre 2:1, Nice - Valenciennes 2:0, Grenoble - Monaco 1:0