1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 31.08.2008, 20:10 h, Kantrida, Rijeka, gledatelja: 2.500
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb) Dražen Pejić, (Vukovar)

Zoran Zdelar • nedjelja, 31.08.2008.

Rijeka je stigla večeras do svoje treće ovosezonske pobjede, no njeni navijači ne mogu biti previše oduševljeni igrom te su osvojili tri boda isključivo zahvaljujući neefikasnosti Slavenovih igrača, koji su čak tri puta zatresli vratnicu...

Ramon Fernandez
74'
Mladen Ivančić
16
(do 90')
Mile Petković

Hrvatska nacionalna dalekovidnica odabrala je dvoboj Rijeke i Slavena Belupa kao derbi kola koji će se uživo prenositi na televiziji. Činilo se u početku da su u potpunosti promašili, odnosno da je ovo derbi koji taj status igrom ne opravdava. No, nogometaši na terenu ipak su pružili solidnu igru i barem djelomično opravdali razloge zbog čega su dobili priliku igrati pred većim brojem kamera od ostalih prvoligaša ove nedjelje.

Početak utakmice protekao je u revijalnom tonu, uz nešto bolju igru Slaven Belupa koji je imao par jalovih napada, no Rijekin vratar Velimir Radman nije se previše namučio kako bi sačuvao svoju igru. Prvu izgledniju priliku gostu su imali u 16. minuti kada je nakon izvedenog udarca iz kuta glavom pucao Stipe Lapić, no Radman taj udarac zaustavlja.

Vezane vijesti

U nekoliko idućih minuta Slaven je više puta pokušao pronaći put do Rijekine mreže, no jedan solo potez mladog kapetana Bijelih doveo je Rijeku u, ruku na srce, pomalo i nezasluženu prednost. Pucao je Anas Sharbini s 30-ak metara vrlo nezgodno i snažno, a Rodić nije imao previše šansi u ovoj situaciji i morao je vaditi loptu iz mreže dok su se domaćini veselili vodstvu.

Nakon pogotka Rijeke ponovno ista priča. Slaven igra, a Rijeka gotovo pa da statira na terenu. Slaven Belupo imao je u samoj završnici prvog poluvremena nekoliko iznimno izglednih prilika. Najprije je u 44. minuti prilično dobro pucao Čaval, no ravno u ruke Radmana. Samo minutu kasnije Bojan Vručina je uputio oštru nisku loptu na drugu stranu vratnice, ali tamo se nije našao nitko od nogometaša u plavom da samo podmetne nogu i zatrese mrežu za izjednačenje, pa se na odmor otišlo s minimalnim vodstvom Rijeke.

Gori početak drugog poluvremena teško da su domaćini mogli zamisliti. Zapravo i jesu, gori početak bio bi da se umjesto vratnice Rijeke zatresla mreža nakon što je u 47. minuti pucao Jurić s malene udaljenosti. Samo četiri minute kasnije ponovno se trese ista vratnica Rijeke! Ovog je puta pucao Vručina s nešto veće udaljenosti, a lopta se nakon odbijanja od vratnice malo "prošetala" po gol liniji, no nije ju ipak prešla.

Sreća je ove večeri definitivno bila bijele boje, barem kad je u pitanju utakmica na Kantridi te se Rijeci u 57. minuti pružila sjajna prilika za povećavanje vodstva nakon što je Lapić u kaznenom prostoru srušio Bodrušića, a sudac odmah pokazuje prema bijeloj točki. Precizan izvođač najstrože kazne bio je Ahmad Sharbini.

U 76. minuti Slaven Belupo imao je vrlo lijepu priliku za izjednačenje. Vručina je izveo slobodan udarac s 20-ak metara udaljenosti malo iskosa i precizno je naciljao isti onaj kut gola kojeg je zatresao u prvom poluvremenu Anas. No, Radman se nije dao svladati i efektnom paradom je obranio svoju mrežu. Samo tri minute kasnije u dobroj se prici našao i Dino Kresinger, no ni on ne uspijeva poslati loptu iza leđa vratara Rijeke.

Nije to bio kraj promašajima Slaven Belupa s obzirom da su i u samoj završnici propustili gosti nekoliko vrlo dobrih prilika. Nije naodmet spomenuti i slobodan udarac u 92. minuti kada je Vručina iz slobodnog udarca sa 16 metara još jednom zatresao vratnicu! Rijeka je večeras vrlo s(p)retno stigla do nova tri boda, no ostali su dužni svojim navijačima bolju igru, ali zasad vjerojatno nemaju ništa protiv ovakvih pobjeda. Ne kaže se uzalud da se samo rezultat pamti, pogotovo kad taj rezultat odvede klub čak na drugo mjesto na ljestvici.