1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 31.08.2008, 20:00 h, Gradski vrt, gledatelja: 7000
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Josip Havaić (Koprivnica), Saša Fegeš (Nedelišće)

Petar Plevnik • nedjelja, 31.08.2008.

Nakon gotovo godinu dana neporaženosti na domaćem terenu, nogometaši Osijeka pognute su glave napustili travnjak Gradskog vrta. U susretu za kojim će se još dugo vući repovi, Hajduk je slavio s 2:1 i tako stigao do prve ovosezonske gostujuće pobjede...

Aleksandar Šolić
81'
Goran Vučević

Gotovo 7000 gledatelja dočekalo je momčadi Osijeka i Hajduka u Gradskom vrtu. Kako je i najavljivao, trener domaćina Ilija Lončarević od prve je minute ukazao povjerenje Josipu Kneževiću, dok je na iznenađenje svih umjesto Ivana Miličevića od prve minute uz Karla Primorca u napadu krenuo Antonio Hrnčević. S druge strane, trener Hajduka Goran Vučević ispremiješao je sastav Splićana, pa su tako stoperski par činili Pandža i Andrić, lijevi bok pripao je Striniću, dok je Gabrić preselio skroz desnu u vezni red?!

Prvo uzbuđenje na susretu vidjeli smo u 14. minuti kada Babić dugačkom loptom na ulasku u 16-erac pronalazi Primorac, a osječki napadač iz teške situacije puca ravno u dobro postavljenog Subašića. Nakon toga uslijedila je faza igre između dva 16-erca u kojem nijedna momčad nije uspjela nametnuti svoj ritam igre, tako da gledatelji u Gradskom vrtu nisu mogli uživati u prikazanom nogometu.

Zato uzbuđenja nije nedostajalo u 39. minuti. Negdje na 40-ak metara od osječkog gola Linić je evidentno igrao rukom, lopta je došla do Skoke, koji produžuje za Kalinića, a splitski napadač rutinski realizira situaciju jedan na jedan sa Skenderom za 0:1. Naravno, uslijedili su burni protesti domaćina, no sudac Zlatko Šimčić pokazao je na centar.

Nastavak susreta počeo je sjajno za goste iz Splita, koji su već u sedmoj minuti drugog dijela stigli do drugog pogotka. U jednoj polukontri Hajduka lopta je stigla do Gabrića, koji puca s 20-ak metara, a lopta na putu do gola dodiruje Smoju, dovoljno da prevari Skendera koji se već bacio u lijevu stranu i to je bilo 0:2.

Vodstvo od dva pogotke razlike manje od 40 minuta do kraja susreta većini bi momčadi bilo više nego dovoljno za mirno privođenje susreta kraju, no ne i Hajduku. U 63. minuti lopta nakon kornera stiže do Stranatića, osječki branič vraća je u 16-erac, a u gužvi pred Subašićevim golom najprisebniji je Primorac koji iz gužve pogađa za 1:2.

Nova neprilika zadesila je Splićane nepune tri minute kasnije kada Linić neoprezno starta na Babića i zarađuje drugi žuti karton. Iako je Osječanima ostalo 25 minuta da dođu do izjednačenja i preokreta, domaćini napadi svodili su se na bjesomučna nabacivanja u 16-erac Hajduka, čija se obrana bez problema nosila s jalovim osječkim pokušajima.

Štoviše, Hajduk je u 79. minuti mogao riješiti sve dvojbe oko pobjednika, nakon što se Kalinić u trku otresao Gavrića i izišao potpuno sam pred Skendera, no osječki je vratar ovaj put izišao kao pobjednik iz dvoboja s opasnim splitskim napadačem.

Posljednje uzbuđenje vidjeli smo duboko u sudačkoj nadoknadi kada katastrofalni sudac Šimčić, tek na inzistiranje svog pomoćnika, sudi evidentno igranje rukom jednog od Hajdukovih igrača na rubu 16-erca, no Knežević iz slobodnog udarca pogađa ravno u zid i Hajduk je mogao slaviti svoju prvu ovosezonsku gostujuću pobjedu.