Zadru prvi poraz

Sanja Čalić • subota, 18.10.2008.

Iako su bili u prilici vratiti se u gotovo izgubljenu utakmicu, Zadrani su u četvrtom kolu regionalne lige pretrpjeli svoj prvi ovosezonski poraz. Partizan je rezultat imao u svojim rukama tijekom čitavog susreta, no za pobjedu im je ipak bio potreban produžetak.

NLB liga, 4. kolo: Partizan - Zadar 83:80

Dvorana Pionir, 18.10.2008.
Suci: Zoran Šutulović (Crna Gora), Ademir Zurapović (BiH), Zdravko Rutešić (Crna Gora)

Partizan: Lučić, Tepić (20, 8 skokova, 4 asistencije), Milošević (2), Rašić (8), Veličković (14, 5 skokova), Lasme (16, 7 skokova, 4 blokade), Aleksić (2), Vitkovac, Božić (8), Rakočević (11), Vesely, Vraneš (2)

Zadar: Rančić (2), Perić (2), Stipčević (16), Dixon (23), Johnson, Prostran, Gečevski (19, 5 skokova), Ružić (4), Garnett, Ivanov (14, 6 skokova)

Riječi Ace Petrovića uoči dvoboja u Pioniru, da je za pobjedu potrebno preživjeti početnih 13 – 14 minuta bez da Partizan napravi osjetniju razliku, pokazale su se istinitima. Naime, Zadrani su već u ranoj fazi susreta, zahvaljujući brojnim pogreškama i lošoj učinkovitosti u napadu, dopustili Partizanu da se odlijepi na sedam razlike na kraju prve dionice (16:9).

Serija od 9:0 Partizana koja je započela u prvoj četvrtini nastavljena je i u drugoj, pa su tako domaćini već do 12. minute povećali svoju prednost na 11 poena. Pomak na bolje u Zadrovoj igri donio je tek svojim tricama Stipčević, no tada, kad je Zadar smanjio zaostatak na minus šest, Partizan je ponovno pronašao put za odmicanje na dvoznamenskastu razliku. Sa samo raspoloženim kapetanom Gečevskim u prvom dijelu Zadar je pokušao uloviti priključak, no igrači Partizana s lakoćom su prolazili kroz zadarsku obranu i poentirali, čime su, uz dobru obranu, do poluvremena sačuvali 12 poena prednosti (41:29).

I u drugi je dio Vujoševićeva momčad ušla silovito, napraviviši do 24. minute seriju 11:3 koju su režirali Veličković i Rašić za Partizanovih plus 18 (52:34), no Zadrani su svoj šut prilično poboljšali te su najviše zahvaljujući Gečevskom, serijom 13:4, do 29. minute taj zaostatak i prepolovili (56:47).

Bio je to još jedan pokušaj Zadrovog povratka u igru, no nade im je vrlo brzo ugasio Lasme koji je na početku posljednje dionice sa šest uzastopnih koševa domaćine odveo na plus 13. U tom je trenutku zabljesnuo Ivanov koji je sjajnom rolom sa svojih osam poena sudjelovao u Zadrovoj seriji 15:2 i u 39. minuti Petrovićevoj momčadi donio izjednačenje i osigurao dramatičnu završnicu (68:68). Zadrani su 40 sekundi prije kraja i poveli nakon dugo vremena poenima Dixona s linije slobodnih bacanja, no istom je mjerom uzvratio i Lasme uvevši susret u produžetak (70:70).

Zadrani su u produžetku imali rezultat na svojoj strani sve do 43. minute kad je peta osobna pogreška dosuđena Ivanovu, a Lasme je pogodio oba slobodna bacanja (78:78). Poentirao je tad i najučinkovitiji igrač u redovima Zadra Dixon (23 poena), no vrlo važnu je tricu potom pogodio Tepić (81:80) koji je, nakon Dixonova neuspješnog pokušaja za tri poena, i postavio konačni rezultat (83:80).

Partizan je posebnu premoć nad Zadranima imao u skoku (32 naspram 20 Zadrovih), a najraspoloženiji u njegovim redovima bio je upravo Tepić koji je uz 20 poena upisao osam skokova i četiri asistencije. U momčadi Zadra, uz Dixona, najefikasniji je bio Gečevski s 19 poena i pet skokova.