Srce iščupalo novu pobjedu

Bernard Jurišić • subota, 18.10.2008.

Žestokih, pravih ratničkih 40 minuta odigrali su košarkaši Splita CO i FMP-a večeras na Gripama. Pred 1.200 bučnih domaćih navijača FMP je vodio većim dijelom susreta, no "žuti" se nisu predavali i na kraju preokrenuli susret u svoju korist. Iako su Shannon i Grant pogađali ključne koševe, prvo ime utakmice bio je Siniša Štemberger...

SPLIT CO - FMP 68:64

SPLIT CO - FMP 68:64 (15:16, 17:21, 19:14)
Split, dvorana KK Split, 1.200 gledatelja.
Suci: Obradović, Kralj, Pehar (svi Bosna i Hercegovina).

SPLIT CO: Štemberger (19), Vrkić, Delaš (8, 6 s), Batina, Vlaić, Šarac, Poljak (4), Stipanović (3, 4a), Shannon (18, 4a), Grant (16, 8s), Radić. Trener: Slobodan Subotić.

FMP: Čović (10), Živanović (2), Labović (21), Marković, Lazić, Ilić (2), Raduljica (2), Protić (15), Musli, Samardžiski (12, 15s), Jeremić, Milutinović. Trener: Slobodan Klipa.

Ukupan šut: Split CO 22/47 (47%), FMP 24/48 (50%).
Skokovi: Split CO 23 (17-6), FMP 26 (20-6).
Asistencije: Split CO 15, FMP 6.
Osvojene lopte: Split CO 11, FMP 6.
Izgubljene lopte: Split CO 8, FMP 17.
Blokade: Split CO 1, FMP 2.

Splitska momčad još je jednom pokazala kakvu ćemo košarku gledati ove sezone na Gripama. U žestokih, iscrpljujućih 40 minuta "žuti" su samo velikim srcem i željom preokrenuli vodstvo gostiju i stigli do druge pobjede u 4. kolu regionalne NLB lige.

Početne minute pripale su "žutima", no nakon 14:7 u 7. minuti gosti su serijom 0:8 preuzeli vodstvo i diktirali ritam utakmice. Teški centri mlade i vrlo nadarene momčadi FMP-a Labović i Samardžiski bili su neriješivi problem za Splićane, a kad im se priključio i munjeviti branič Protić krenuli su splitski problemi.

I Mario Ančić bodrio "žute"

I u drugoj utakmici sezone više od 1.000 gledatelja došlo je uživati u borbenoj košarci koju im garantiraju splitski "žuti". Atmosfera je bila odlična, Splićani su imali podršku s tribina kad god im je to trebalo, a inače "kazališne" Gripe zamijenili su pjesma i pljesak. Podršku "žutima" pružio je i naš teniski as Mario Ančić, koji je boravak u svom rodnom gradu iskoristio za uživanje u dobroj košarci. S tribina je podršku pružao i Francuz Stephen Brun, koji ima problema s ahilovom tetivom.

Tijekom druge četvrtine rezultat je balansirao na minimalnoj prednosti sa svake strane, a Splićane je u igri držao raspoloženi i vrlo agresivni Siniša Štemberger. Ipak, na poluvrijeme su gosti otišli s prednošću 32:37.

Sredinom treće četvrtine trica Shannona potpuno je primaknula Split na 42:43, no tri munjevite kontre Labovića i Protića u samo minutu opet su vratile FMP na osjetnijih 42:49. Trener Subotić tada je napravio potez kojim je spasio splitski brod od potonuća i potaknuo veliku seriju domaćina.

Ključ je bio - ubacivanje Joška Poljaka, koji se do kraja treće četvrtine žestoko hrvao i "tukao" s moćnim gostujućim centrima i gurao ih što dalje od reketa. Splitska obrana odlično je reagirala na Poljakovu agresiju i udvajanjem i utrajanjem potpuno odsjekla unutarnju liniju Beograđana. Napad je materijalizirao "krvava koljena" u obrani serijom od 11:0, koju su predvodili Eddie Shannon i Mario Delaš. Split je na otvaranju posljednje četvrtine došao u prednost 53:51.

Činilo se da su gosti slomljeni, no jedna očajnička trica Čovića sa sirenom s 8 metara za 53:54 vratila im je poljuljano samopouzdanje. "Rat" je nastavljen do završnih trenutaka susreta, u kojima je presudila mirna ruka splitskih Amerikanaca i žestoka obrana koju je predvodio agresivni Štemberger.

Minutu prije kraja upravo je Štembergerova trica donijela 65:63, nakon čega FMP nije uspio uputiti loptu prema košu. Shannon je pogođenim slobodnim bacanjem za 66:63 sedam sekundi prije kraja zapečatio burnim pljeskom nagrađenu pobjedu od strane dobro popunjenih tribina.

Štemberger je bio prvo ime susreta s 19 poena, ali i velikim energetskim doprinosom u obrani. Shannon je dodao 18 poena i 4 asistencije, a Grant uz 16 ubačaja imao i 8 skokova. Kod gostiju prvo je ime bio Predrag Samardžiski s 12 poena i čak 15 skokova.