Prkačinov sat košarke

Ivor Krapac • subota, 18.10.2008.

Iako stanje s bolnim leđima još uvijek nije idealno i iako se punom treningu vratio tek u drugoj polovici tjedna, Nikola Prkačin pokazao je koliko može biti važan za Ciboninu igru. Iskusni hrvatski reprezentativac je u odličnom izdanju povukao svoju momčad prema pobjedi nad Budućnosti u četvrtom kolu regionalne lige, u dosad najboljoj ovosezonskoj predstavi momčadi Velimira Perasovića...

Cibona - Budućnost m:tel 84:73

CIBONA - BUDUĆNOST M:TEL 84:73 (18:25, 45:37, 67:51)
Zagreb, KC Dražena Petrovića, 2.000 gledatelja
Suci: Kolar, Javor, Vučkovič (svi iz Slovenije)

Cibona: Homan (0), Kus (17, 4 a), Longin (0), Prkačin (19, 5 s, 4 a), Troha (20), Vukušić (2), Andrić (2), Calloway (11), Kaštropil, Zubčić, Princ (3), Rozić (10, 11 s). Trener: Velimir Perasović

Budućnost: Šehović (2), Micov (7, 7 s), Popović (7), Bojović (5), Gordić (4), Mijatović, Otašević (6), Simonović (11), Mišanović (16, 8 s, 2 b), Maraš (6, 6 s, 2 b), Dašić (9, 6 s), Ljujić. Trener: Dejan Radonjić

Ukupan šut: Cibona 30/56 (54 %), Budućnost 28/61 (46 %)
Skokovi: Cibona 28 (20+8), Budućnost 36 (22+14)
Asistencije: Cibona 13, Budućnost 10
Osvojene lopte: Cibona 12, Budućnost 10
Izgubljene lopte: Cibona 14, Budućnost 14
Blokade: Cibona 1, Budućnost 4

Početak nije bio obećavajuć, no čim je Cibona uhvatila zamah, predvođena Prkačinom i napadački podjednako raspoloženim Robertom Trohom, gosti iz Podgorice to više nisu mogli pratiti. Epilog je pobjeda s 84:73 i povratak na 2-2 na ljestvici nakon što su prva dva kola okončana s dva poraza. Ujedno, ispisana je i lijepa najava pred najveći dosadašnji ovosezonski izazov, gostovanje Maccabija u prvom kolu Eurolige, koje je na rasporedu u četvrtak.

Cibonin ulazak u dvoboj s Podgoričanima bio je daleko od idealnog. U napadu je malo toga polazilo za rukom, dok je u obrani bilo previše propuha u reketu, možda i zbog privikavanja novog pojačanja Jareda Homana tijekom prvih službenih minuta u novoj momčadi. Trener Perasović je s Homanom krenuo u petorci i na startu nije ispalo najbolje - gosti su obilato koristili sve što je bilo ponuđeno uglavnom poentirajući ispod obruča, s Dašićem i Mišanovićem kao glavnim adutima u ranom odlasku do vodstva od 11:4.

Prve minute Nikole Prkačina donijele su bolje vijesti za Cibose iako do kraja prve četvrtine nije bilo posebnog pozitivnog pomaka. Štoviše, na ulasku u desetu minutu dogodio se i najveći dotadašnji rezultatski minus, prvo Dašićevom tricom, a potom i Otaševićevim slobodnim bacanjem za povećanje na 25:16.

U drugoj dionici započelo je Prkačinovo razdoblje. Čuvao ga je Nenad Mišanović, točnije - pokušao čuvati, no Cibonina osmica bila je brža i jednostavno spretnija, sa serijom poena u smanjenju na 27:25 u 13. minuti. U nastavku je Prkačin dobio kratki predah, a napadački teret preuzeli su Vedran Princ tricom i Davor Kus s četiri uzastopna poena za preokret na 32:30, prvo Cibonino vodstvo, na isteku 14. minute.

Gosti nikako nisu mogli usporiti vlastiti pad, štoviše, nesportska pogreška Gordića na Callowayu nakon Amerikančeve ukradene lopte samo ga je ubrzala, da bi potom Troha s pet uzastopnih poena povisio prednost na 39:30, najavljujući da je i on večeras napadački raspoložen.

Do poluvremena su Podgoričani zadržani na sigurnoj distanci, a rano u trećoj četvrtini i dodatno bačeni u minus, uz novih pet poena Trohe i tricu Kusa za okruglih 59:39 u 25. minuti. Gosti su, podsjetimo, u posljednjoj minuti prve dionice vodili s 25:16, pa do tih okruglih 20 razlike posrnuli sa zaista ogromnih 43:14 u korist Cibosa.

U toj fazi utakmice je najveća briga bila ozljeda Earla Callowaya, koji je nakon dvoboja pod obručem, čini se, krivo stao, iskrenuo nožni zglob i po preporuci liječnika okončao svoj večerašnji nastup, bez obzira na vlastitu iskazanu želju da se vrati u igru.

Do kraja je ostalo još puno vremena, četvrtina i pol, no za Cibose je zadržavanje prednosti i bez pomoći Callowaya bilo samo stvar tehnike. Bilo je u tom razdoblju i dobrog, primjerice, Prkačinova trica za 67:51 kojom je potvrdio koliko je napadački raspoložen, a bilo je i lošeg, sa serijom Budućnosti od 9:0 u prvoj polovici posljednje četvrtine kojom su smanjili na 70:60 u 35. minuti.

U nastavku su Cibosi ponovno pobjegli na 16 razlike, a gosti s devet Simonovićevih poena smanjili na samo 78:71, no bilo je to malo više od minutu do kraja, premalo vremena da bi se utakmica ozbiljnije zakomplicirala. Troha je otklonio svu neizvjesnost s dvije uzastopne trice za Cibonin povratak na sigurnih 84:71.

Nikola Prkačin zaključio je odličnu večer s ubilježenih 19 poena (šut 7/9), pet skokova i četiri asistencije za samo 25 minuta na parketu (valorizacija 27), dok je Robert Troha ubacio 20 poena (šut 8/12, 4/8 za tricu), a Davor Kus dodao 17 poena i četiri asistencije. Budućnost je sa 16 poena i osam skokova vodio Nenad Mišanović, a dvoznamekast je s 11 poena bio još jedino Marko Simonović.

NLB liga, četvrto kolo: Cibona - Budućnost m:tel 84:73.