Prvo slavlje Šibenčanki

Ivana Jurica • srijeda, 22.10.2008.

Košarkašice Jolly JBS-a Šibenik na domaćem su parketu u drugom kolu Eurolige upisale i prvu pobjedu. Sa 79:70 pobijedile su francuski Union Hainaut Basket. Fantastično prvo poluvrijeme Jollieta u kojem su postigle čak 60 koševa bilo je dovoljno za slavlje, iako su u nastavku domaće košarkašice posustale pa su Francuskinje došle na jednoznamenkasti zaostatak...

Jolly JBS Šibenik – Union Hainaut Basket 79:70

Euroliga, 2. kolo:

Jolly JBS Šibenik - Union Hainaut Basket 79:70 (31:19, 29:17, 14:15, 5:19)

Šibenik, dvorana Baldekin, gledatelja 480

Jolly JBS Šibenik: Jurčević 18, Čakić 14, Kooij, Lokas, Jinks 15 (12 asistencija), Mišura, Gardin 28 (11 skokova), Zubak, Gulin, Ivanković 4 (7 skokova), Terglav – Tratsiak, trener: Stipe Bralić.

Union Hainaut Basket: Stansbury 6, Palie 4, Plust, Dieme 9, Beikes 6, Grgin Fonseca 7, Nnamaka 7, Kamba 1, Wambe 16 (5 asistencija), Reghaissia 5, Ngoyisa 9 (8 skokova), trener: Fabrice Courcier.

Šibenčanke fantastično otvaraju utakmicu: tricama Amerikanki Gardin i Jinks te Ivane Jurčević u petoj minuti imaju +12 (16:4). Gostujući trener time-outom pokušava probuditi svoje igračice, traži raspoloženu petorku, ali bez uspjeha. Domaće košarkašice odličnom obranom goste prisiljavaju na pogreške i šuteve iz neizrađenih situacija, dok na drugoj strani šibenske Amerikanke te Jurčević i Marta Čakić neumoljivo trpaju u koš gošći. Prednost je na kraju četvrtine iznosila +12 (31:19).

Niti u drugoj četvrtini ništa se nije promijenilo. Igračice Stipe Bralića nastavile su s odličnom igrom. Jinks je odlično razigravala suigračice, a i sama je bila vrlo precizna. Gardin i Jurčević i dalje su neumorne, pa je prednost nekoliko minuta prije odlaska na odmor narasla i na najvećih +28 (58:30).

Treću je četvrtinu kontrom otvorila Marta Čakić. Dvije uzastopne trice Šibenčanki (Jurčević, Čakić) nakon toga ponovno im donose +26 (68:42). Francuskinje uzvraćaju serijom 7:0, pa domaći trener Bralić pozivanjem time-outa sprječava nastavak serije gošći. Do kraja treće četvrtine Gardin i Čakić vraćaju na +23 (74:51).

U posljednjoj četvrtini potpuni pad u igri domaćih košarkašica koje su igrale bez ozlijeđene Raguž i nedovoljno oporavljene Kooij. Tri minute nije bilo koša ni na jednoj ni na drugoj strani, a onda su Francuskinje krenule sa smanjivanjem prednosti. Jednu minutu i 40 sekundi prije kraja došle su na samo minus deset. Domaće košarkašice cijelu četvrtinu nisu postigle koš iz igre, tek je Kerri Gardin pogodila s linije slobodnih bacanja.

Ključan detalj dogodio se kad je Wambe, pri zaostatku od sedam koševa (75:68), napravila namjernu pogrešku pa su Jolliete koševima Jinks s linije slobodnih bacanja potvrdile pobjedu i bez strepnji izdržale do kraja utakmice.

Najbolja igračica u redovima domaćih s double–double učinkom bila je Gardin (28 koševa, 11 skokova), a odličnu je podršku imala u Jurčević (18 koševa), Jinks (15 koševa, 12 asistencija) i Čakić (14 koševa). Jedina dvoznamenkasta u redovima Francuskinja bila je Kathy Wombe sa 16 koševa, dok je Hrvatica Vedrana Grgin–Fonseca (inače kapetanica gostujućeg sastava) postigla samo sedam koševa.