Fenjeraši potopili favorite

Ivana Spahija • nedjelja, 16.11.2008.

Prilično iznenađujuće rasplete ponudilo je sedam susreta 12. kola Serie A. Nogometaši Fiorentine doživjeli su neočekivani poraz na gostovanju kod Cagliarija, a bolje se nije provela ni momčad Udinesea, koja je poražena od posljednje momčadi lige. Minimalnu pobjedu upisao je Milan, a bolje dane napokon je dočekala Sampdoria...

Nogometaši Milana ostvarili su svoj cilj i minimalnom pobjedom nad Chievom od 1:0 ostali "za vratom" vodećem Interu sa samo bodom zaostatka za crno-plavima. U ne baš briljantnom izdanju na njihovom San Siru Rossoneri su došli do sedme uzastopne pobjede na domaćem terenu te su i dalje ostali u tijesnoj utrci za prvim mjestom.

Milan je do ranog vodstva došao već u 15. minuti. Bentivoglio je u šesnaestercu Chieva napravio prekršaj nad Kakom, a sudac je pokazao na bijelu točku. Sam Kaka precizno je izveo najstrožu kaznu i Rossonerima donio prednost od 1:0. Milan je do drugog pogotka mogao doći u 27. minuti, Inzaghi je s ruba prostora dobro uposlio Kaku, koji je gađao iznad vratnice gola gostiju. Iz drugog dijela valja izdvojiti pokušaj Ronaldinha, kojeg je spretno obranio Sorrentino, a gostujući vratar je dobro reagirao i na dva udarca Jankulovskog. Poraz od Milana je nogometaše iz Verone spustio na najniže, 20. mjesto na ljestvici.

Napokon se otvorilo nogometašima Sampdorije. Nakon niza neuspjeha i loših rezultata, blucerchiati su uspjeli doći do pobjede, Sampdoria je na domaćem terenu svladala Lecce rezultatom 3:2. Golijadu na stadionu Luigi Ferraris otvorio je Delvecchio ranim pogotkom u 11. minuti susreta, a samo četiri minute kasnije mreža gostiju se ponovno tresla. Cassano je lijepim pogotkom s ruba prostora matirao gostujućeg vratara Benussija za vodstvo Sampdorije od 2:0.

U drugom poluvremenu probudili su se i gosti iz Leccea, koji su u 55. minuti zahvaljujući pogotku Tiribocchija smanjili vodstvo domaćina na 2:1 i pitanje pobjednika doveli u neizvjesnost. Ipak, pet minuta nakon pogotka gostiju, Stankevicius je nevjerojatnim pogotkom s ruba prostora glavom uspio pronaći put do mreže Benussija za vodstvo Sampdorije od 3:1. Gosti ni tu nisu stali, u 85. minuti se Tiribocchi ponovno upisao u strijelce i Lecceu ulio nadu barem u remi, no utakmica je ipak završila pobjedom domaćina od 3:2. Sampdoria se nakon pobjede odmakla od ruba zone ispadanja i trenutno drži 14. mjesto.

Najveće iznenađenje ovog kola definitivno je poraz Udinesea od Reggine, momčadi koja s osvojenih pet bodova uvjerljivo drži samo dno ljestvice. Bijelo-crni su tako nakon prošlotjednog poraza od Intera upisali novo razočaranje koje ih je udaljilo od utrke za naslovom. Može se reći da su gosti iz Reggio Calabrije zasluženo uzeli sva tri boda iz ovog susreta jer su dominirali tijekom čitavih 90 minuta i tu dominaciju okrunili jednim, ali vrijednim pogotkom.

U prvom poluvremenu mreže se nisu tresle, iako su gosti imali nekoliko prilika doći do vodstva. Tako je u 27. minuti udarac Brienze završio pokraj gola u trenutku kad je domaći vratar Handanović već bio svladan, a tri minute kasnije je domaći vratar odlično reagirao na opasan pokušaj Barille. Udinese je jedinu priliku u prvom dijelu propustio u 44. minuti kada je dobro izveden slobodan udarac Pepea još bolje obranio Campagnolo.

Gostima iz Reggio Calabrije pritisak na domaću obranu isplatio se u 60. minuti. Cozza je dobro uposlio Brienzu, koji je s lakoćom matirao Handanovića za vodstvo Reggine od 1:0. Dvije minute kasnije pokušao je uzvratiti Udinese, ali je Floresov pokušaj glavom završio pokraj vratnice. Gosti su u 90. minuti ostali s igračem manje zbog isključenja Marina, ali su ipak ostvarili pobjedu za vrijedna tri boda i samo dno prepustili Chievu.

Ništa manje iznenađenja nije ponudio ni susret Cagliarija i Fiorentine u kojem su domaćini sa Sardinije s minimalnih 1:0 svladali favorizirane Viole. Gosti iz Firenze na Sardiniju su stigli s velikom motivacijom za osvajanje sva tri boda koja bi ih vratila u borbu za sam vrh, ali su domaćini imali drugačije planove.

Unatoč velikoj dominaciji i bezbrojnim pokušajima (i promašajima) Fiorentine, mreža domaćina ipak je ostala netaknuta, a sva tri boda Cagliariju donio je Acquafresca pogotkom s bijele točke u 31. minuti susreta. S vrijedna tri boda u džepu Cagliari se uspeo na i više nego sigurno 12. mjesto na ljestvici, a ni Fiorentina nije puno dalje. Viole su nakon ovog poraza pale na deveto mjesto i prilično se udaljile od borbe za Scudetto.

Potop favorita upotpunila je momčad Napolija na gostovanju u Bergamu, gdje je Atalanta slavila s visokih 3:1. Utakmica je riješena u posljednjih 30 minuta, a mrežu Napolija prvi je načeo Ferreira Pinto pogotkom u 62. minuti susreta. Deset minuta kasnije Hamsik je iz najstrože kazne poravnao rezultat na 1:1, ali su Manfredini i Floccari golovima u 89., odnosno 90. minuti zapečatili pobjedu Atalante. Napoli se nakon poraza nalazi na četvrtom, a Atalanta s nova tri boda na desetom mjestu na ljestvici.

Catania je na domaćem terenu rezultatom 3:2 svladala Torino uz hat-trick raspoloženog Mascare, a bodove su podijelile Siena i Bologna rezultatom 1:1. Catania se pomalo uzdiže i trenutno je sedma momčad lige, a Torino i Bologna se primiču samom dnu. Torino je trenutno na 16., a Bologna na 18. mjestu.