Roma 1:0 Lazio
Lazio

Roma glavna u gradu

Ivana Spahija • nedjelja, 16.11.2008.

Roma vlada Rimom! U gradskom derbiju između Rome i Lazija pobjedu su odnijeli Vukovi u teškoj utakmici koja je ponudila samo jedan pogodak, ali mnoštvo prilika i čak dva crvena kartona. Vučica je tako ostvarila svoj naum, prekinula niz loših rezultata i porazila najljućeg rivala...

Navijači Rome dugo će slaviti večeras na ulicama oko Olimpica, ali i po cijelom Rimu. Iako je u ovaj susret ušla kao autsajder, Roma je ipak uspjela doći do pobjede nad gradskim rivalom Lazijem i tako jednim udarcem ubiti dvije muhe: prekinuti crni niz kikseva u Serie A, ali na najbolji mogući način, pobjedom nad Lazijem. S nova tri boda Vukovi se i dalje nalaze vrlo nisko na ljestvici, ali će pobjeda u Il classicu zasigurno biti velika motivacija za Spallettijevu momčad.

Sam početak utakmice nije bio obećavajući, odmjeravanje međusobnih snaga na Olimpicu je trajalo predugo, u prvih 15 minuta gotovo da nije bilo ozbiljnijeg udarca prema vratima obiju momčadi. Nešto više nesigurnosti pokazala je obrana Lazija, koja je u devetoj minuti pokušaj Panuccija umalo skrenula u mrežu vlastitog vratara Carriza.

Lazio se probudio tek u 16. minuti, Pandev je dobro dodao za Zaratea koji je gađao vanjsku stranu mreže Rome, ali se ionako nalazio pola koraka ispred obrane Vukova. Minutu kasnije Panucci je s desne strane ubacio idealnu loptu za Vučinića čiji je pokušaj glavom dobro obranio Carrizo.

Potom je uslijedilo razdoblje pritiska Nebesko-plavih. U 22. minuti Brocchi je dijagonalom idealno pronašao Zaratea, no napadač Lazija je glavom gađao pokraj gola Donija. Isti je igrač u 31. minuti udarcem izvana pokušao iznenaditi Donija, no vratar Rome je bio na visini zadatka. Roma je uzvratila tri minute kasnije, Vučinić se na rubu prostora oslobodio dvojice čuvara, no njegov udarac je završio iznad grede. Lazio je novu priliku propustio u 36. minuti, Pandev je ubacio za Rocchija koji je volejem gađao iznad gola Rome.

Otvaranje drugog dijela bilo je puno življe nego početak utakmice. U 49. minuti je Totti s lijeve strane loptu ubacio u sredinu, a Baptista glavom zatresao mrežu Lazija za veliko vodstvo Rome od 1:0. Minutu kasnije Lazio je umalo došao do izjednačenja kada je pokušaj Zaratea jedva obranio Doni. Nakon pogotka razigrali su se Vukovi, a posebice strijelac Baptista koji je "zagospodario" čitavim terenom.

Ni Nebesko-plavi nisu mirovali, u 65. minuti je Pandev s ruba šesnaesterca gađao tek nekoliko centimetara pokraj gola Rome. Minutu kasnije Lazio je ostao s igračem manje, Ledesma je zbog prekršaja nad Baptistom zaradio drugi žuti karton i morao put svlačionice. Ni to nije spriječilo "goste" da potraže izjednačenje, u 69. minuti je Rocchi uputio odličan udarac prema vratima Rome kada je Doni već bio svladan, ali je lopta otišla preko gola.

Laziju igrač manje na terenu kao da je dao dodatnu motivaciju, tako su Nebesko-plavi u 74. minuti propustili idealnu priliku za izjednačenje, točnije, Rocchi je dobro pronašao Pandeva, a Doni je zaustavio udarac Makedonca i sačuvao Romu od pogotka. Tri minute kasnije bljesnula je Roma, Vučinić je probio po desnoj strani i ubacio za Meneza, koji je pogodio ravno u Lazijeva vratara.

U 87. minuti je i Roma ostala s deset igrača, zbog crvenog kartona teren je bio prisiljen napustiti Perrotta, a dvije minute kasnije Lichtsteiner je prokockao još jednu šansu kada je nakon ubačaja Zaratea glavom gađao malo iznad grede. To je ujedno bio i posljednji veći pokušaj Nebesko-plavih da promijene rezultat, što se na kraju ipak nije dogodilo.

Roma je tako ostvarila minimalnu pobjedu nad gradskim rivalom i došla do prijeko potrebna tri boda za bijeg s dna i iz zone ispadanja. Lazio s druge strane ne može biti zadovoljan ishodom derbija, Nebesko-plavi su propustili priliku uzeti sva tri boda i približiti se Interu na samo dva boda zaostatka. Izabranici Delija Rossija za vodećom momčadi prvenstva i dalje zaostaju pet bodova i nalaze se na petom mjestu.